Wśród silników wysokoprężnych z bezpośrednim wtryskiem koncernu VAG o pojemności 1,9 litra były warianty atmosferyczne. Oznaczono je skrótem SDI – od niemieckiego Saugdiesel Direkt Einspritzung (atmosferyczny diesel i bezpośredni wtrysk).

Pierwszy SDI pojawił się pod koniec 1995 roku – był montowany w VW Caddy (1.9 SDI (AEY)). Następnie różne warianty silników SDI o mocy od 64 do 68 KM pojawiły się w modelach Fox, Polo, Golf 4, Jetta, a także Skoda Fabia, Octavia i Seat. W Europie silniki te były produkowane do 2006 roku, a na przykład w Argentynie można je było znaleźć również w samochodach wyprodukowanych przed początkiem 2010 roku.

Konstrukcyjnie diesle te różnią się osprzętem i jego umiejscowieniem. Są również zbliżone do turbodiesla 1.9 TDI, ale oczywiście są prostsze ze względu na brak turbiny, chłodnicy międzystopniowej, czujników i zaworów sterujących. W silnikach SDI nie ma również czujnika masowego zużycia paliwa.

Za wtrysk paliwa w silnikach 1.9 SDI odpowiada wtryskiwacz paliwa Bosch VP37 z elektronicznym sterowaniem. Pedał gazu we wszystkich tych silnikach jest elektroniczny.

Specyfikacje silnika VW AEY 1.9 SDI

Parametry Charakterystyka
Dokładna objętość 1896 cm³
System zasilania Bezpośredni wtrysk
Moc silnika 64 KM
Moment obrotowy 125 Nm
Blok cylindrów Żeliwo, R4
Głowica cylindra Aluminiowa, 8 zaworów
Średnica cylindra 79,5 mm
Skok tłoka 95,5 mm
Stopień sprężania 19,5
Cechy silnika SOHC
Hydrokompensatory Tak
Rozrząd skrzyni biegów Napęd pasowy
Fasoregulator Nie
Turbosprężarka Nie
Olej 4,3 litra 5W-40
Typ paliwa Diesel
Klasa środowiskowa Euro 2
Przykładowa żywotność 500 000 km

Czy silnik 1.9 SDI jest niezawodny?

Diesle 1.9 z bezpośrednim wtryskiem paliwa są dość niezawodne, dobrze diagnozowalne, bardzo wiele parametrów ich pracy jest doskonale odczytywanych przez urządzenia diagnostyczne. Nie można powiedzieć, że warianty SDI są dużo bardziej niezawodne od TDI. Chociaż tak, brak turbiny znacznie upraszcza obsługę. Jednocześnie wielu krytykuje SDI za bardzo skromną moc.

Poduszki silnika

Silnik 1.9 SDI (VW, Skoda)

Często właściciele samochodów z silnikiem 1.9 SDI obawiają się silnych wibracji silnika podczas pracy. W większości przypadków to nie silnik jest winny, ale zniszczone poduszki jego wsporników. A poduszki mogą być nienaruszone. Należy je wymienić na oryginalne lub drogie analogi. Na tanich zamiennikach silnik 1.9 SDI może nadal silnie wibrować.

Wycieki oleju

Często w silniku 1.9 SDI występują wycieki oleju na pokrywie zaworów, wymienniku ciepła. Jeśli uszczelka wymiennika ciepła jest sprzedawana oddzielnie, uszczelka pokrywy zaworów jest oryginalna razem z nią. Nie można jej kupić osobno, a nowa pokrywa zaworów kosztuje ponad 100 USD. W sprzedaży są już nieoryginalne uszczelki, ale nie zawsze pasują. Pozostaje montaż pokrywy na uszczelniaczu lub kupno dobrej pokrywy z demontażu.

Rozrusznik silnika 1.9 SDI

„Zużyty” rozrusznik silnika 1.9 SDI (i 1.9 TDI) również może być winowajcą złego rozruchu silnika na gorąco. Zawsze wydaje się, że rozrusznik obraca się idealnie, ale silnik nie uruchamia się. Chodzi jednak o to, że ECU tego silnika nie wydaje polecenia wtrysku paliwa, dopóki prędkość wału korbowego przy temperaturze płynu niezamarzającego powyżej 70 ° nie osiągnie 250 obr / min. Akumulator i wszystkie przewody zasilające również powinny być w porządku.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego

Czujnik temperatury płynu niezamarzającego może być również przyczyną słabego rozruchu silnika 1.9 SDI. Czujnik ten jest znany z tego, że nie działa zbyt długo. I nie zawodzi, ale podaje nieprawidłowe dane o temperaturze płynu niezamarzającego. W związku z tym ECU ustawia nieodpowiednie parametry wtrysku do uruchomienia zimnego silnika, z którego uruchamia się przez długi czas lub w ogóle się nie uruchamia. Z powodu czujnika temperatury płynu niezamarzającego silnik 1.9 SDI uruchamia się źle zarówno na zimno, jak i na gorąco. Aby to sprawdzić, można usunąć jego chip – po tym silnik prawdopodobnie się uruchomi, ponieważ ECU ustawi parametry wtrysku jak przy -30°.

HPVD

Wysokociśnieniowa pompa paliwa Bosch VP37 jest dość niezawodna i bezpretensjonalna, służy prawidłowo przez kilkaset tysięcy kilometrów. Gdy para tłoków jest zużyta, obserwuje się pływającą prędkość biegu jałowego. Ponadto obroty mogą pływać z powodu zanieczyszczenia czujnika indukcyjnego położenia wirnika wtryskiwacza paliwa. W takim przypadku pomocne jest wyczyszczenie mechanizmu i powierzchni wirnika.

Również z powodu zużytego tłoka silnik przestaje się uruchamiać na gorąco. Aby zdiagnozować gorącą pompę, należy wlać zimną wodę – schłodzoną – i uruchomić silnik. Jeśli się uruchomi – pompa paliwa jest do ponownego montażu.

Choć zwykle nie dochodzi do ponownego montażu tego wtryskiwacza paliwa, ale może to wymagać regulacji dopływu paliwa i kąta wyprzedzenia wtrysku. Jeśli istnieją wątpliwości co do serwisowalności wtryskiwacza paliwa, należy upewnić się, że jest on zasilany paliwem. Jeśli jest zasilany, konieczne jest sprawdzenie ciśnienia paliwa na powrocie – powinno ono wynosić około 1 bara podczas kręcenia rozrusznikiem. Zwykle okazuje się, że występuje blokada, a wtryskiwacz paliwa wymaga pompowania.

MUKT

Mechanizm kontroli ilości paliwa (FQCM) znajduje się na samej pompie. Jeśli poluzujesz cztery śruby mocujące, możesz wyregulować podawanie cyklu. Odbywa się to poprzez przesunięcie mechanizmu wzdłuż o ułamek milimetra. Przesunięcie ICCT w kierunku rurek zwiększa szybkość podawania. Taką regulację należy wykonać za pomocą oprogramowania diagnostycznego podłączonego do jednostki sterującej (na laptopie) i dokładnie ustawić rzeczywiste parametry posuwu – muszą one pokrywać się z wymaganymi. Wszystkie te parametry są natychmiast widoczne w oprogramowaniu. Posuw cyklu można również ustawić za pomocą oprogramowania diagnostycznego.

Silnik 1.9 SDI (VW, Skoda)

Regulacja kąta wyprzedzenia wtrysku odbywa się poprzez poruszanie pompą. W tym celu należy poluzować śruby mocowania wtryskiwacza paliwa, a następnie lekko go przesunąć. Na przykład, aby zmienić obroty w kierunku wyprzedzenia (aby były wcześniejsze), konieczne jest przesunięcie pompy wtryskowej paliwa w kierunku bloku silnika. Ponownie, wszystkie parametry wtrysku – wymagane i rzeczywiste – można zobaczyć w czasie rzeczywistym po podłączeniu laptopa z odpowiednim oprogramowaniem.

Na obwodzie pokrywy MCT znajduje się gumowa uszczelka. Zapobiega ona wyciekom paliwa nawet po poluzowaniu korka w celu regulacji. Jeśli paliwo przez nią wycieka, należy zdjąć korek i wymienić uszczelkę.

Wtryskiwacze

Wśród czterech mechanicznych wtryskiwaczy silnika 1.9 SDI znajduje się jeden specjalny z czujnikiem wzniosu iglicy, który uwzględnia opóźnienie wtrysku. W przypadku jego awarii silnik przechodzi w tryb awaryjny. Diagnostyka wyraźnie wskazuje na awarię wtryskiwacza sterującego.

Podczas naprawy wtryskiwaczy należy wymienić rozpylacze, które z czasem zaczynają wylewać paliwo.

Zawór EGR

Zawór EGR jest kontrolowany przez podciśnienie i odpowiedni zawór N18. W związku z tym awarie zaworu EGR mogą wystąpić z powodu wycieków podciśnienia w przewodach lub złączkach, a także nieprawidłowego działania elektrozaworu sterującego. W większości przypadków, gdy zawór EGR działa nieprawidłowo, występują krótkotrwałe spadki mocy lub szarpnięcia w pewnym zakresie obrotów.

Spalanie oleju w silniku 1.9 SDI

Silnik 1.9 SDI może być frustrujący, gdy spada poziom oleju. Czasami przyczyną są wycieki oleju z niektórych uszczelek. Ale znane są również przypadki zużycia oleju z powodu pierścieni olejowych. Przed naprawą warto zmierzyć kompresję w cylindrach.

Podczas wymiany pierścieni tłokowych nie jest zbyteczne mierzenie średnicy cylindrów – możliwe, że zostanie wykryta eliptyczność. W takim przypadku wymiana pierścieni tłokowych nie pomoże. Konieczne będzie naostrzenie bloku lub zakup bloku kontraktowego.

Categories: Volkswagen

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *