W 2002 roku VAG wprowadził swoje pierwsze 3-cylindrowe silniki benzynowe o pojemności skokowej 1,2 litra. Ich produkcja trwała do około 2015 roku. W gamie modelowej znajdują się silniki zarówno z 2, jak i 4 zaworami na cylinder. Najsłabszy egzemplarz rozwija moc 54 KM, a najmocniejszy – 70 KM.

Silniki 1.2 HTP z trzema cylindrami (indeksy AWY, AZQ, BME, BMD, BBM, BZG, CEVA, CHFA, CGPA) mają takie same bloki cylindrów i głowice cylindrów (występują z 2 i 4 zaworami na cylinder). Przystawki w tych silnikach są różne.

Marketingowy skrót HTP oznacza High Torque Perfomance, czyli silnik o wysokim momencie obrotowym. Te 1,2-litrowe silniki rozwijają od 106 do 112 KM przy 3000 Nm. W zasadzie 3-cylindrowy silnik jest wystarczający dla tak małego samochodu jak Fabia. Chociaż według niektórych właścicieli silnik ten nie jest tak ekonomiczny i zużywa mniej więcej tyle samo paliwa, co jego 1,4-cylindrowy odpowiednik.

Świece zapłonowe i cewki

Cewki i świece zapłonowe w silniku 1.2 HTP nie są zbyt trwałe. Ze względu na częstą pracę na biegu jałowym i powolną jazdę w korkach, świece zapłonowe pokrywają się osadami. W rezultacie dochodzi do przerw w zapłonie. Wadliwe świece zapłonowe stwarzają warunki do awarii cewki zapłonowej.

Problemy z zapłonem są sygnalizowane odpowiednimi błędami. Ponadto jednostka sterująca po prostu odłącza odpowiedni cylinder, dla którego zarejestrowano zbyt wiele przeskoków zapłonu. Wówczas silnik traci dużo mocy i wibruje. Po ponownym uruchomieniu silnika problematyczny cylinder działa przez jakiś czas, zanim zostanie ponownie odłączony.

Wydajność cewek można sprawdzić na pracującym silniku: jeśli silnik pracuje na biegu jałowym, a jego zachowanie nie zmienia się po odłączeniu złącza cewki, oznacza to, że cewka jest uszkodzona. Jeśli silnik zaczyna pracować ciężej, cewka jest uszkodzona. Na cylindrze z uszkodzoną cewką bardzo pożądane jest odłączenie wtryskiwacza, jeśli konieczne jest samodzielne dojechanie do stacji obsługi.

Wtryskiwacze

Wtryskiwacze silnika 1.2 HTP są wrażliwe na jakość paliwa. Często przyczyną trojana silnika 1.2 HTP jest zatkanie jednego z wtryskiwaczy. Paliwo nie jest wtryskiwane i następuje brak zapłonu.

Mały i zawodny 1.2 HTP

Wtryskiwacz można “ożywić” za pomocą czyszczenia ultradźwiękowego i lepiej jest wyczyścić cały zestaw na raz.

Czujnik temperatury płynu niezamarzającego

Awaria czujnika temperatury płynu chłodzącego może być przyczyną tego, że silnik 1.2 HTP źle odpala na gorącym. Jeśli przez problem się powtarza, a silnik uruchamia się normalnie rano lub po ostygnięciu, to prawie na pewno awarię można wyeliminować poprzez wymianę czujnika temperatury płynu niezamarzającego.

  Silnik VW 3.6 FSI

Przepustnica

Na konieczność wyczyszczenia przepustnicy często wskazuje błąd ubogiej mieszanki, przypadki gaśnięcia silnika na biegu jałowym, a także “przygasanie” silnika w reakcji na gaz. Po wymontowaniu i zamontowaniu przepustnicy należy ją wyregulować. Można to zrobić za pomocą autorskiego oprogramowania lub bez niego – manipulując kluczykiem i stacyjką.

Zawór VAC

Silnik 1.2 HTP wykorzystuje dość standardowy zawór wentylacji skrzyni korbowej. Jeśli coś się z nim dzieje, jest to zniszczenie membrany. W takim przypadku silnik zaczyna pracować nierówno na biegu jałowym i “trzęsie się” jeszcze bardziej po odkręceniu korka wlewu oleju. I oczywiście nadmierne ciśnienie gazu zaczyna uciekać przez szyjkę. Jeśli w porę nie zauważysz problemów z zaworem VKG, będą występować przerwy w zapłonie, a zużycie oleju znacznie wzrośnie. Zawór jest stosunkowo niedrogi, istnieje również opcja naprawy z montażem nieoryginalnej membrany.

Jednak w silniku 1.2 z indeksem BMD początkowo zastosowano wadliwy zawór, z powodu którego wentylacja została przerwana, a gazy zaworowe wycisnęły olej przez bagnet. Ocalałe silniki zostały wymienione w ramach gwarancji na sprawny zawór (03D 103 765A).

Awaria łańcucha rozrządu skrzyni biegów

3-cylindrowe silniki VAG nadal słyną z przeregulowania łańcucha. Warianty 6-zaworowe mogą przetrwać niewielki skok o 1-2 zęby – tłoki i zawory nie spotkają się. Ale 12-zaworowa wersja silnika jest złomowana w każdym przypadku z powodu skoku.

W tym silniku łańcuch jest mocno rozciągnięty i może przeskoczyć już przy przebiegu 50 000 km.

Ten błąd zdarza się zarówno we wczesnych silnikach 1.2 HTP, jak i najnowszych. W rzeczywistości niemożliwe jest sprawdzenie rozciągnięcia łańcucha przy zakupie samochodu lub silnika bez otwierania pokrywy rozrządu. Możesz i powinieneś posłuchać silnika 1.2 HTP w pierwszych sekundach po uruchomieniu zimnego silnika. Obcy hałas, brzęczenie i stukanie będą wskazywać na rozciągnięcie łańcucha. Ogólnie rzecz biorąc, lepiej jest wymieniać łańcuch zapobiegawczo: przy zakupie silnika 1.2 HTP lub przy zakupie samochodu z tym silnikiem. Następnie – w odstępach około 70 000 km. Nie ma oficjalnych przepisów dotyczących wymiany łańcucha w silniku 1.2 HTP.

A podczas eksploatacji samochodu z silnikiem 1.2 HTP radzimy nigdy nie pozostawiać samochodu zaparkowanego na biegu, zwłaszcza na pochyłości. Chodzi o to, że tutaj również nie ma blokady w napinaczu hydraulicznym, a zatem ryzyko “zwisania” łańcucha, gdy samochód jest zaparkowany na biegu, jest bardzo wysokie.

Aby przedłużyć żywotność silnika 1.2 HTP pomoże wymiana oleju co 7-8 tysięcy kilometrów. Pełna objętość oleju w tym silniku wynosi 2,8 litra, więc dość szybko traci on swoje najlepsze właściwości. Podczas wymiany umieszcza się 2,5 litra, więc serwis olejowy jest niedrogi.

  VW 1.6 MPI

Napinacz łańcucha

Mały i zawodny 1.2 HTP

Inżynierowie, którzy stworzyli silnik 1.2 HTP, poważnie przeliczyli się z prowadnicami i hydraulicznym napinaczem łańcucha. Nie wiadomo, ile silników zginęło z tego powodu. Wiadomo jednak, że inżynierowie starali się naprawić swoje błędy.

Rozpoznany przez fabrykę problem z silnikiem 1.2 HTP, którym zajęto się we wczesnych latach po rozpoczęciu produkcji, miał związek z obcymi dźwiękami wydawanymi przez łańcuch rozrządu w pierwszych kilku sekundach po uruchomieniu silnika. Jeśli słychać było stukanie lub brzęczenie, źródłem był napinacz hydrauliczny. Był to albo tłok napinacza, albo pręt napinacza uderzający w obudowę.

Odpowiednio w 2003 i 2005 roku wprowadzono na rynek ulepszone prowadnice napinacza i napinacze hydrauliczne, a także zestawy naprawcze z ulepszonymi częściami. Ogólnie rzecz biorąc, napinacz hydrauliczny i prowadnice są zawarte w zestawach łańcucha rozrządu wraz z kołami zębatymi.

HBT i wypalanie zaworów

Wiele silników 1.2 HTP cierpiało z powodu złej jakości benzyny w okresie ich młodości (tj. od 2002 do 2010 roku). Mówiliśmy już o awarii świec, cewek i wtryskiwaczy. Ale najbardziej nieprzyjemną przyczyną tego silnika był spadek kompresji. W większości przypadków zawory w jednym z cylindrów przestawały normalnie pracować.

Z powodu niskiej jakości benzyny katalizator został zniszczony i zatkany – w rezultacie zaistniały warunki do przegrzania i spalenia zaworów wydechowych. Wysokie temperatury i ciśnienie gazu z kolektora wydechowego spowodowały również zużycie trzonków zaworów i prowadnic zaworów. Zwykle jeden z cylindrów cierpi z powodu zaworów i problemów w głowicy cylindrów. W przypadku jakichkolwiek objawów trojana silnika 1.2 HTP eksperci zalecają natychmiastowe sprawdzenie kompresji.

Tłoki

Zazwyczaj silnik 1.2 HTP nie cierpi z powodu zatarcia pierścieni tłokowych. Jednak zatarcie pierścieni i towarzyszący mu spadek kompresji może wystąpić w przypadku stosowania oleju niskiej jakości lub podrobionego.

Pierścienie tłokowe

Blok silnika 1.2 HTP jest odlewany ze stopu aluminium, z żeliwnymi tulejami umieszczonymi w bloku podczas odlewania. Blok jest podzielony na dwie części wzdłuż osi wału korbowego. Instrukcje naprawy zabraniają usuwania dolnej części bloku cylindrów, ponieważ jest to obarczone deformacją łoża głównych tulei. Dlatego w przypadku silnika 1.2 HTP fabryka nie oferuje oryginalnych tulei głównych o nominalnym rozmiarze. Można jednak znaleźć w sprzedaży dobre tuleje naprawcze. I tak, praktyka pokazuje, że blok tego silnika można wydrążyć, wyremontować i ponownie złożyć. Nie ma deformacji łoża.

Wał balansujący

Aby zrównoważyć momenty bezwładności 3-cylindrowego silnika, stosuje się wałek wyrównoważający ze sprężynowym napinaczem łańcucha. Jeśli z jakiegokolwiek powodu silnik 1.2 HTP zgaśnie, możliwe jest, że obciążnik balansera nieznacznie przesunie się z wału. Nie będzie możliwe przywrócenie go do pozycji nominalnej. Konieczna będzie jego wymiana.


0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *