Charakterystyka silnika EA827

Producent Audi Hungaria Motor Kft.
Zakład w Salzgitter
Zakład w Puebla
Marka silnika EA827
Lata produkcji 1985 – obecnie
Materiał bloku cylindrów Aluminium
System zasilania Wtryskiwacz
Typ Gotowy
Liczba cylindrów 4
Zawory na cylinder 2
Skok tłoka, mm 77,4
Otwór cylindra, mm 81
Stopień sprężania 9 – 12,1
Pojemność skokowa silnika, cc 1595
Moc silnika, KM/obr/min 71-109 / 5200-6300
Moment obrotowy, Nm/obr/min 125-150 / 2800-4200
Zużycie paliwa, l/100 km Miasto: 9,7
Autostrada: 5,6
Mieszane: 7,1
Zużycie oleju, g/1000 km do 1000
Zalecany olej 5W-30, 0W-40, 5W-40
Objętość oleju w silniku, l 4,5
Interwał wymiany oleju, km 15000 (lepiej 7500)
Temperatura robocza silnika, °C
Żywotność silnika, tys. km Dane fabryczne: –
W praktyce: 300+
Tuning Potencjał: 110+ KM.
Bez utraty życia: b.d.
Silnik był montowany w Audi 80, Audi 100, Audi A3, Audi A4
Seat Altea, Cordoba, Exeo, Ibiza, Leon, Toledo
Skoda Felicia, Octavia
Volkswagen Bora / Jetta / Vento, Caddy, Golf, New Beetle, Passat, Polo, Touran

Volkswagen EA827 1.6

Jednostka napędowa EA827 o pojemności roboczej 1,6 litra, to zmniejszona wersja jednostki 1,8-litrowej, w której zastosowano wał korbowy o krótkim skoku i skoku 77,4 mm (było 86,4 mm), wysokość bloku pozostała taka sama. Głowica cylindrów jest 8-zaworowa SOHC 8V, wersje z wtryskiwaczami są wyposażone w system zmiennych faz rozrządu na wale dolotowym, są hydrokompensatory, regulacja zaworów nie jest wymagana. W pasku rozrządu stosuje się interwał wymiany co ~ 60.000 km, jeśli pasek jest uszkodzony, silnik VW 1.6 wygina zawory.

Od końca 2000 roku silnik ten został zastąpiony przez nową generację silników turbo Volkswagen 1.2 TSI serii EA111 i EA211.

Modyfikacje silnika VW 1.6

  • PN – gaźnikowa wersja silnika, stopień sprężania 9, moc 71 KM. Był montowany w VW Golf II i Audi 80.
  • AEK, AFT, AKS – wtrysk rozproszony, stopień sprężania 10,3, moc 101 KM. Stosowany był w VW Golf III, Vento, Passat B4, Seat Ibiza, Seat Cordoba, Seat Toledo.
  • ANA, ARM, ADP, AHL – stopień sprężania 10,3, moc 101 KM. Produkcja od 1994 do 2001 roku. Był montowany w VW Passat B5 i Audi A4.
  • AEH, AKL, APF, AUR, AWH – tłok o stopniu sprężania 10,3, moc 101 KM. W produkcji od 1996 roku. Był montowany w Audi A3, Seat Cordoba, Seat Ibiza, Seat Leon, Seat Toledo, Skoda Octavia, Volkswagen Bora, VW Golf, VW Polo, VW New Beetle.
  • ALZ, AVU, AYD, BFQ, BFS, BGU, BSE, BSF, CCSA – stopień sprężania 10,5, moc 102 KM. Produkcja: 2000-2006. Stosowany w VW Bora, VW Caddy, VW Golf, VW Passat, VW New Beetle, VW Jetta, VW Touran, Audi A3, Audi A4, Seat Altea, Seat Exeo, Seat Leon, Seat Toledo, Skoda Octavia.
  Silniki wysokoprężne 2.0 TDI EA188 Audi, VW

Słabe strony silnika VW 1.6 BSE / AKL / BFQ

Silniki benzynowe o pojemności 1,6 litra o kodach BSE, AKL, BFQ były szeroko stosowane w modelach Volkswagena, Skody, Seata i Audi. Silniki te znane są ze swojej prostoty, względnej niezawodności i taniości w utrzymaniu. Mają one jednak szereg charakterystycznych słabości, o których warto wiedzieć.

1. Wibracje na biegu jałowym

Silnik Volkswagen EA827 1.6

Jedną z najczęstszych i najbardziej irytujących cech tych silników są wibracje, szczególnie na biegu jałowym. Jest to nie tyle usterka, co cecha konstrukcji i działania silnika. Na szczęście problem jest dość łatwy do usunięcia:

  • Reflashing ECU z lekkim zwiększeniem prędkości obrotowej biegu jałowego,
  • Regularne czyszczenie przepustnicy.
  • Po tych czynnościach silnik zaczyna pracować znacznie płynniej.

2. pływające obroty jałowe

Innym typowym problemem jest niestabilna praca na biegu jałowym. Przyczyny mogą być różne, ale głównymi źródłami problemu są:

  • Zabrudzony lub niesprawny regulator obrotów biegu jałowego (zawór sterujący obrotami biegu jałowego),
  • Zabrudzona lub nieprawidłowo działająca przepustnica,
  • Nieprawidłowe działanie lub zatkane wtryskiwacze.
  • Kompleksowa diagnostyka i czyszczenie zazwyczaj całkowicie rozwiązuje problem.

3. zwiększone zużycie oleju

Silniki te nie słyną z oszczędnego zużycia oleju, zwłaszcza po 150-200 tys. km przebiegu. Możliwe przyczyny:

  • Zużycie korków oleju,
  • Zabarwione lub zużyte pierścienie tłokowe,
  • W ciężkich przypadkach – zużycie cylindrów.
  Silnik 1.9 TDI (AFN, 1Z, AAZ, AHU)

Czasami częściowe naprawy mogą pomóc, ale często jedynym niezawodnym rozwiązaniem jest całkowity remont silnika.

4. hałasy i stuki w pracy silnika

Z biegiem czasu silniki te mogą mieć charakterystyczne stukanie, szczególnie gdy są zimne. W większości przypadków jest to spowodowane pracą hydrokompensatorów i nie stanowi poważnego zagrożenia. Jeśli jednak hałas się nasila – warto zwrócić uwagę na poziom oleju i jego stan.

5. Pęknięcia w kolektorze dolotowym

Pęknięcia w kolektorze dolotowym nie są rzadkością, szczególnie w BSE. Prowadzi to do zasysania powietrza, nierównowagi mieszanki i tarcia silnika. Jedynym sposobem naprawy jest wymiana kolektora.

Zdjęcie ogólne

Silniki 1.6 BSE / AKL / BFQ to klasyczne silniki atmosferyczne, które świetnie nadają się do samochodów miejskich. Posiadają:

  • niezawodną mechanikę,
  • prostą elektronikę,
  • zasoby często przekraczają 300 000 km przy normalnej konserwacji.

Ale nie należy oczekiwać od nich specjalnej dynamiki w ciężkich samochodach – w końcu jest to przeciętny silnik pod względem mocy. Przy starannej eksploatacji i terminowej konserwacji może służyć przez długi czas, a co najważniejsze – tanio.

Tuning silnika Volkswagen 1.6 BSE BFQ AKL i inne

Chip tuning. Złe atmo

Najczęstszą opcją zwiększenia mocy jest oczywiście tuning chipów, indywidualny program dla każdego silnika. W rzeczywistości takie manipulacje nie mogą dać znaczącego wzrostu mocy, a dodatkowe 5-10 KM nie jest łatwe do odczucia.

Aby ulepszyć nasz silnik i nadać mu wyraźny sportowy charakter, będziemy potrzebować sportowego wałka rozrządu. Do tych celów szukamy wałka z fazą 270-280 (np. Dbilas Dynamic) z zębatką ściętą, dolotem zimnego powietrza, odbiornikiem do silnika 8-zaworowego od Dbilas, wydech z pająkiem 4-2-1 na rurze prostej lub bez katalizatora. Po zainstalowaniu gratów należy poszukać regulatora i cofnąć konfigurację online (na przykład na Yanvar). Takie modyfikacje dadzą przyrost 20-30 KM, w zależności od zastosowanego wałka rozrządu. Na jeszcze szerszym wałku z dużym skokiem i portowaną głowicą cylindrów można wycisnąć 30-40 sił, wraz z tym silnikiem będzie mało jak na miasto.

Ci, którzy mają za mało, mogą pójść dalej i zebrać zestaw turbo, ale trzeba wziąć pod uwagę, że te 1,6-litrowe ośmiozaworowe, zwykłe silniki miejskie bez pretensji do sportu, a przy poważnym tuningu pod wymianą pójdzie prawie wszystko, plus 8-zaworowa głowica uniemożliwi pełne ujawnienie silnika. Celowość takich rzeczy jest bardzo wątpliwa. Przy nieznośnym pragnieniu uzyskania dużej mocy właściwym rozwiązaniem będzie zastąpienie 1,6-litrowego silnika 1,4 TSI lub 2,0 TFSI.

Ocena silnika: 4+

Categories: Volkswagen

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *