Zużycie oleju w silniku spalinowym podczas pracy jest normalnym zjawiskiem dla każdego samochodu. Jednak bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jak szybko spada poziom i ile oleju zużywa silnik. Zrozummy, jakie zużycie jest normalne, a kiedy zamienia się w prawdziwe “psucie się oleju”, co na nie wpływa i kiedy warto się martwić.
Gdzie może trafić olej
Jeśli silnik zużywa olej, to gdzie dokładnie? Są dwie możliwości. Albo wycieknie, np. przez zapieczone uszczelki olejowe lub uszczelki, albo spali się w silniku. Od tego drugiego nie ma ucieczki. Olej smaruje między innymi tłoki, pierścienie i ścianki cylindrów. Gdy tłok porusza się w dół, pierścień olejowy nie jest w stanie usunąć go w całości, a niewielka część jest nieuchronnie spalana wraz z paliwem. Ponadto olej może przedostawać się do komory spalania przez uszczelki zaworów (pokrywy). Wreszcie, środek smarny może zostać spalony, przedostając się do kolektorów przez turbosprężarkę, gdzie łożyska wymagają oleju.
Jaki powinien być przepływ oleju
Ten parametr jest indywidualny dla każdego samochodu. Na przykład niektóre silniki Volkswagena mają tak doskonały “apetyt”, że wymagają uzupełnienia do 1 litra oleju na 1000 kilometrów. I niemiecki producent nie uważa tego za problem czy usterkę.
Oczywiście większość silników ma skromniejsze zużycie. Jeśli silnik nie przejechał jeszcze pierwszych stu tysięcy kilometrów, normalne jest, że zużywa około 100 gramów na 1000 kilometrów. Oznacza to, że jeśli olej jest wymieniany raz na 10 000 kilometrów, nie trzeba go uzupełniać. Różnica między oznaczeniami Min i Max w silnikach o średniej pojemności roboczej wynosi zaledwie około 1 litra, co oznacza, że poziom nie spadnie poniżej minimum.
Zużycie oleju w silnikach spalinowych zależy od typu jednostki. W szczególności silniki turbo zwykle zużywają więcej oleju niż “atmosferyczne” z powodów opisanych powyżej. Na zużycie wpływa również sposób jazdy. Jeśli lubisz wkręcać silnik na wysokie obroty, przygotuj się na regularne uzupełnianie oleju – w takich trybach spalane jest więcej środka smarnego.
Poziom oleju należy mierzyć nie wcześniej niż 10 minut po zatrzymaniu silnika. Czas ten jest niezbędny, aby środek smarny spłynął ze wszystkich kanałów i części do miski olejowej, do której wkładany jest bagnet.
Dlaczego wzrasta zużycie oleju
Wszystkie cechy, które opisaliśmy powyżej, są oczywiste. Zdarza się jednak, że poziom oleju może spaść poniżej minimum, mimo że wcześniej nie było potrzeby jego uzupełniania. Jeśli występuje tak zwany nadmiar oleju, przyczyny nie zawsze są oczywiste. Oto, jakie mogą być:
Zużycie elementów uszczelniających
W takim przypadku olej po prostu wycieka przez nieszczelne połączenia. Łatwo jest sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z uszczelkami olejowymi i uszczelkami: wystarczy sprawdzić silnik od góry i od dołu. Jeśli gdzieś widać pot lub mokry brud (pył drogowy szybko przywiera do wyciekającego smaru), to oczywiście jest problem z uszczelką. Czasami, gdy występują wycieki, silnik dość aktywnie “zjada” olej.
Zużycie korków oleju
Podobnie jak uszczelki czy uszczelniacze olejowe, pokrywy olejowe zaworów również z czasem “starzeją się” – tracą elastyczność i nie mogą działać efektywnie. To kolejny powód, dla którego silnik “zjada” olej. Jedynym wyjściem z sytuacji jest ich wymiana na nowe.
Zużycie cylindrów i/lub pierścieni tłokowych
W tym przypadku pierścienie olejowe przestają radzić sobie ze swoimi zadaniami, pozostawiając więcej oleju na ściankach cylindra, który spala się wraz z paliwem. Oprócz zużycia mechanicznego, możliwe jest również “ułożenie” pierścieni, gdy tracą one wydajność z powodu silnego zanieczyszczenia.
Nieprawidłowa lepkość oleju
Już niejednokrotnie wyjaśnialiśmy, że olej należy dobierać zgodnie z zaleceniami producenta, a nie na podstawie własnych doświadczeń z innymi samochodami. Projekty mogą być różne – niektóre zalecają 0W-20, inne 15W-40. Jeśli wlejesz olej o niższej lepkości, jego zużycie będzie większe. A jeśli występuje spalanie oleju, przyczyną może być jego niewłaściwy dobór. Nawiasem mówiąc, nawet w tej samej lepkości różne oleje mogą mieć różne zużycie. Ale oczywiście w dopuszczalnych granicach.
Nieprawidłowe działanie systemu EKG
Jedną z oczywistych oznak nieprawidłowego działania systemu wentylacji gazowej skrzyni korbowej jest zwiększone zużycie oleju. W zależności od natury problemu, może on być albo wyciskany przez najmniejszy luz, albo wciągany do cylindrów razem z powietrzem. To dlatego pozornie sprawny silnik “zjada” olej i trzeba go ciągle dolewać.
Jakie objawy mogą świadczyć o zwiększonym zużyciu oleju
Jeśli to Twój samochód, wystarczy regularnie sprawdzać poziom oleju. Ale jak zrozumieć, czy silnik ma tendencję do zwiększonego zużycia oleju, jeśli na przykład dopiero kupujesz samochód? Warto zwrócić uwagę na następujące znaki.
Dymiący wydech. Jeśli dym ma niebieski kolor – jest to najbardziej oczywista oznaka problemów. Nie należy mylić tego z białą parą podczas rozruchu w ujemnych temperaturach – to tylko odparowujący kondensat. Możesz przejechać palcem po wewnętrznej stronie rury wydechowej. Jeśli osady są oleiste, prawdopodobnie w silniku występuje zwiększone zużycie oleju (a sam silnik jest daleki od idealnego stanu).
Dym z szyjki wlewu oleju. Można otworzyć pokrywę na pracującym silniku i sprawdzić, czy wydobywa się stamtąd taki sam dym. Jego obecność może wskazywać co najmniej na problem z wentylacją skrzyni korbowej.
Czarny olej na świecach. To nie powinno mieć miejsca. Wyjmij dowolną świecę i obejrzyj elektrody. Jeśli osad jest czarny, ale suchy, może to wskazywać na nadmierne wzbogacenie mieszanki paliwowej. Jeśli jest “tłusty” (mokry), oznacza to problem z olejem. Na gwintach świec nie powinno być śladów oleju.
Silnik “żre” olej, ale nie dymi.W takim przypadku warto poszukać wycieku, czasami trudno go zauważyć – na przykład z powodu ochrony skrzyni korbowej.
Jak zrozumieć “skalę katastrofy” ze zużyciem oleju
Załóżmy, że stwierdzono zbyt wysokie zużycie oleju w silniku, błędy w doborze smaru i nie ma wycieków. Jak zrozumieć, jak duża naprawa jest potrzebna?
Przede wszystkim zwykle mierzy się kompresję. Jeśli jest w porządku, oznacza to, że najprawdopodobniej chodzi o korki oleju. Można je niedrogo wymienić w serwisie. Jeśli jednak kompresja jest niska, to jest to wina pierścieni tłokowych, które pozostawiają zbyt dużo oleju w cylindrach. Czasami w takim przypadku można sobie poradzić “małą ilością krwi” – przeprowadzić odkamienianie silnika z nagaru za pomocą specjalnych preparatów. Nie można jednak wykluczyć, że konieczna będzie wymiana pierścieni, a nawet całkowity remont silnika.
Podsumowanie wyników
- Podczas pracy silnika spalana jest pewna ilość oleju, jest to nieuniknione.
- Zużycie oleju zależy od konstrukcji silnika: dla niektórych litr na 1000 kilometrów jest uważany za normalny.
- Zużycie może wzrosnąć z powodu pojawienia się wycieków, “układania” pierścieni tłokowych oleju, złego działania korków olejowych lub zaworu skrzyni korbowej.
- Oznaki, że silnik aktywnie zużywa olej, to niebieski dym z rury wydechowej i szyjki wlewu (przy otwartym korku), a także oleiste osady na elektrodach lub gwintach świec.
0 Comments