Nowoczesne samochody produkcji krajowej i importowane są wyposażone w niezawodne, wydajne i odporne na zużycie jednostki napędowe. Ale każdy silnik ma pewne zasoby, główne elementy i komponenty silników zużywają się przy intensywnym użytkowaniu. Z biegiem czasu każda jednostka napędowa podlega gruntownemu remontowi, którego koszt zależy od marki i modelu maszyny.
Potrzebę konserwacji i naprawy można określić na podstawie kilku znaków wizualnych:
- właściciel może usłyszeć nietypowe stukanie, które agregat emituje podczas pracy, z rury wydechowej
- pojawia się gęsty, czarny dym;
- stopniowo wzrasta zużycie oleju silnikowego, paliwa, zmniejsza się moc, pogarsza się dynamika;
- stukanie silnika jest najbardziej niepokojące.
Sprawna jednostka napędowa pracuje bez hałasu, więc pojawienie się stuków wskazuje na potrzebę skontaktowania się z centrum serwisowym.
Stuki w jednostce napędowej są spowodowane uderzaniem o siebie metalowych elementów. W miejscach styku podzespołów występują duże obciążenia, dlatego największym problemem jest szybkie zużywanie się części. Im bardziej intensywne stuki, tym szybciej podzespoły stają się bezużyteczne i silnik ulega awarii. Jeśli nie podejmie się żadnych działań przy pierwszym pojawieniu się obcych odgłosów, późniejsze naprawy będą kosztowne.
Obce dźwięki pojawiają się również, gdy zwiększają się szczeliny między elementami roboczymi urządzenia. Tonacja dźwięku podczas pracy uszkodzonego silnika znacznie się zmienia. Wystarczy, że doświadczony specjalista wysłucha hałasu agregatu, aby zrozumieć, co może być przyczyną. Jeśli niezbędne środki nie zostaną podjęte na czas, stukanie będzie postępować, a jego tonacja zależy od materiałów stykających się części.
Jeśli przyczyną obcych dźwięków jest zużycie elementów rozrządu, stukanie pozostaje stałe przez długi czas. Zmiany jego tonu i intensywności wskazują na zużycie części wykonanych ze stopów o wysokiej wytrzymałości, a także na zbliżającą się awarię koła zębatego rozrządu. Jeśli miękkie części jednostki napędowej są zużyte, na przykład korbowód i tuleje główne, łożyska wałka rozrządu, stukanie silnika szybko się objawia, a także intensywnie się nasila.
Dla każdego właściciela pojawienie się obcych hałasów silnika jest zawsze uciążliwe, powoduje dodatkowe koszty konserwacji i napraw. Aby uniknąć większych problemów, należy niezwłocznie udać się do serwisu. Samodzielne ustalenie przyczyny stukania jest dość trudne, ponieważ źródłem hałasu mogą być różne jednostki i elementy. W silniku mogą stukać łożyska, korbowody, osprzęt i inne elementy.
Jak samodzielnie ustalić przyczynę stukania
Mistrzowie centrum serwisowego podczas diagnozowania stukania jednostki napędowej korzystają z nowoczesnego sprzętu. Najczęściej możliwe przyczyny są określane przez ton hałasu, stopniowo lokalizując miejsce jego pojawienia się. Wielu specjalistów używa specjalnego stetoskopu.
Każdy właściciel pojazdu może skorzystać z prostego urządzenia, za pomocą którego można samodzielnie określić przyczynę stukania z dużą dokładnością. Będzie to wymagało pustej puszki, która jest przymocowana do kawałka pręta zbrojeniowego. Metalowy pręt jest przykładany do różnych części pracującego silnika, dźwięk jest wzmacniany przez puszkę przymocowaną do ucha.
W przypadku różnych jednostek napędowych tonacja obcych dźwięków nie zawsze jest decydującym kryterium. W przypadku silników o pojemności 1,4 litra i 3 litrów, stuki i dźwięki zewnętrzne mogą mieć różną intensywność i głośność.
Określenie przyczyny stukania jednostki napędowej:
- Na intensywność obcych dźwięków i ich ton ma wpływ marka i model silnika, przy tej samej usterce stuki w różnych silnikach mogą być bardzo różne;
- charakter obcych dźwięków może być trojakiego rodzaju: ciągłe powtarzające się stukanie, dźwięki o określonej częstotliwości lub pojawiające się sporadycznie;
- w większości przypadków głośność i intensywność zależy od pracy silnika, prędkości obrotowej wału korbowego i aktualnego obciążenia;
- w zależności od trybu pracy silnika zmienia się ton obcych dźwięków w uszkodzonej jednostce napędowej.
Wraz ze wzrostem prędkości obrotowej wału silnika hałas w większości przypadków wzrasta, co jest spowodowane wzrostem obciążenia ruchomych elementów mechanizmu rozrządu i mechanizmu korbowego. Przy prędkości obrotowej biegu jałowego obce dźwięki mogą całkowicie zniknąć lub pojawiać się sporadycznie. Dlatego zaangażowanie w diagnozę kompetentnego specjalisty jest najlepszą opcją znalezienia przyczyny usterki. Na początkowym etapie okresowo pojawiające się obce dźwięki można usłyszeć za pomocą specjalnego sprzętu.
Badanie techniczne silnika przeprowadza się wraz ze wzrostem obrotów jednostki napędowej, odpowiednio wzrasta również ciśnienie oleju w silniku spalinowym. W rezultacie zewnętrzny hałas może stać się słabszy lub całkowicie zniknąć, nawet jeśli obciążenie jednostki napędowej stale rośnie.
Inną osobliwością diagnostyki stuków jest zmiana temperatury silnika spalinowego. Gdy silnik rozgrzewa się, olej upłynnia się, a hałas zewnętrzny wzrasta. Na zimnym silniku dźwięk może być praktycznie nieobecny. Nierzadkie są również sytuacje odwrotne, silnik stuka przy rozruchu, po rozgrzaniu obcy dźwięk znika. Próbując określić przyczynę stukania, należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Aby wiarygodnie zidentyfikować przyczyny, konieczne jest duże doświadczenie i umiejętności, dlatego najlepiej skontaktować się z centrum serwisowym.
Przyczyny stukania zimnego silnika
Dla wielu właścicieli pojazdów pierwsze oznaki usterki układu napędowego objawiają się w postaci stuków podczas uruchamiania zimnego silnika. Po rozgrzaniu silnika obce odgłosy znikają. W takich przypadkach możliwe jest korzystanie z samochodu, ale przy pierwszej okazji najlepiej jest odwiedzić centrum serwisowe. Przy intensywnym użytkowaniu silnika główne części zużywają się, a szczeliny między nimi zwiększają się. Po rozgrzaniu elementy odpowiednio się rozszerzają, szczeliny zmniejszają się, a stukanie znika.
Najczęstszą przyczyną stukania nieogrzewanego silnika jest zużycie grupy tłoków. Głównymi czynnikami wpływającymi na hałas są:
przy intensywnej pracy silnika tuleje przy cylindrach zużywają się, szczelina między tłokiem a ścianą zwiększa się, przekraczając maksymalne dopuszczalne wartości gwarantujące obecność stukającego silnika;
do produkcji cylindrów stosuje się stopy aluminium o wysokiej pojemności cieplnej; po podgrzaniu metal rozszerza się, a w stanie zimnym jest silnie ściśnięty;
rozgrzany silnik przestaje generować stukanie, ponieważ szczelina między cylindrem a tłokiem zwęża się i wchodzi w granice określone przez producenta.
Oprócz stukania w grupie tłoków, podobny efekt może występować w przekładni rozrządu. Jeśli istnieje hydrauliczny system napinania łańcucha, olej jest dostarczany do głównych części. W zimnej jednostce napędowej smar nie dostaje się do obwodu natychmiast po uruchomieniu silnika, pojawiają się obce metaliczne dźwięki. Z podobnych powodów występują stuki na poziomie hydrokompensatorów. Jeśli dźwięk nie znika, gdy jednostka napędowa rozgrzeje się do optymalnej temperatury, należy wymienić hydrokompensatory.
Przyczyny stuków rozgrzanej jednostki napędowej
Potrzeba skontaktowania się z centrum serwisowym pojawia się, jeśli silnik nie stuka podczas rozruchu, ale w miarę nagrzewania się jednostki napędowej wyraźnie słychać obce dźwięki. Przede wszystkim doświadczony technik założy zużycie wału korbowego lub elementów grupy tłoków. Bardziej szczegółowe zrozumienie przyczyny stukania jest możliwe po przestudiowaniu algorytmu pracy silnika:
- podczas uruchamiania jednostki napędowej, zwłaszcza w niskich temperaturach, olej jest gęsty i lepki, dostępne szczeliny są wypełnione smarem, podczas tarcia części nie pojawiają się zewnętrzne dźwięki;
- wraz ze wzrostem temperatury wewnątrz jednostki napędowej dochodzi do upłynnienia smaru, przy dużym zużyciu części stukanie staje się wyraźnie słyszalne;
- obce dźwięki na rozgrzanym silniku występują, gdy zwiększa się szczelina między czopami wału korbowego a głównymi tulejami w łożyskach;
- podobne sytuacje są możliwe nawet przy niewielkim zużyciu czopów wału korbowego, gdy zwiększa się luz między czopami wału korbowego a czopami korbowymi w łożyskach.
- czopy korbowe i czopy wału korbowego, obce dźwięki nie znikają nawet po rozgrzaniu silnika;
- pęknięcia sworznia tłokowego i płaszcza również powodują metaliczny szum podczas pracy silnika.
Najczęstszą przyczyną dudnienia jest niewystarczające smarowanie. Jeśli dudnienie objawia się na drodze, można uzupełnić olej do wymaganego poziomu. W każdym razie po zakończeniu podróży należy odwiedzić centrum serwisowe. W przypadku wykrycia takich usterek należy zwrócić uwagę na intensywność stukania. Jeśli ton i częstotliwość zwiększają się wraz ze wzrostem obciążenia podczas jazdy, przyczyną jest zużycie łożysk wału korbowego. Jeśli to możliwe, należy przerwać eksploatację pojazdu i wezwać lawetę w celu dostarczenia sprzętu do serwisu.
Wiele przyczyn stukania wynika z faktu, że pojazd jest zatankowany paliwem niskiej jakości. Aby wyeliminować zewnętrzne hałasy, można dodać dodatek do zbiornika gazu. W rezultacie poprawia się charakterystyka detonacji benzyny. Następnie zaleca się tankowanie na sprawdzonej stacji benzynowej.
Przyczyny stukania na biegu jałowym
Przypadki, w których silnik stuka na biegu jałowym są dość powszechne. W większości sytuacji taki problem nie jest poważny. Wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika obcy dźwięk znika. W takim przypadku konieczne jest ustalenie przyczyny, w tym celu wystarczy poddać się diagnostyce w specjalistycznym serwisie. Obce dźwięki na biegu jałowym występują z następujących powodów:
- dotykanie pompy lub koła pasowego generatora z obudową silnika z powodu wibracji podczas pracy;
- osłona silnika lub pokrywa rozrządu nie jest dobrze zamocowana, jeden lub więcej elementów mocujących może być poluzowanych;
- jeśli układ napędowy ma koło zębate, występuje luz w kołach zębatych;
- koło pasowe wału korbowego jest luźne.
Najtrudniejszą usterką jest pojawienie się jednego lub więcej pęknięć w kole zamachowym. Takie awarie są naprawiane w samochodach wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów. W przypadku skrzyń mechanicznych taka wada jest mało prawdopodobna, ponieważ koło zamachowe ma masywną, solidną konstrukcję. Na biegu jałowym mogą wystąpić obce dźwięki podczas poluzowywania mocowania koła zębatego lub zębnika wału korbowego. Doświadczony specjalista może szybko określić przyczyny stukania z dużą niezawodnością.
Co zrobić, jeśli tłoki stukają
Zużycie części układu napędowego jest konsekwencją intensywnej eksploatacji. W rezultacie zwiększa się szczelina między cylindrem a tłokiem. Gdy szczelina wzrośnie do 0,3-0,4 mm, może wystąpić silne stukanie. Kontaktując się z centrum serwisowym, mistrz zaproponuje opcje rozwiązania problemu. Oprócz zużycia, przyczyną hałasu jest brak terminowej konserwacji i niewłaściwa obsługa. Przegrzanie negatywnie wpływa na stan grupy cylinder-tłok.
Jeśli pojawiające się stukanie przypomina stukanie w gliniane naczynia, przyczyną usterki jest blok cylindrów. Oprócz stukania, problem można zlokalizować poprzez obecność lekkich kliknięć. Stukanie daje o sobie znać na jednostce napędowej dopiero co uruchomionej lub pracującej na niskich obrotach. W miarę rozgrzewania się silnika tłoki rozszerzają się, a zewnętrzny hałas stopniowo zanika.
Przyczyny stukania sworznia tłokowego
Wyraźne metaliczne stukanie najczęściej wskazuje na zużycie sworzni tłokowych. Dzwonienie i subtelny dźwięk są wyraźnie słyszalne, gdy kierowca gwałtownie naciska lub zwalnia pedał przyspieszenia. Obce dźwięki są utrwalone w obszarze bloku cylindrów, pojawiają się, gdy szczelina wzrasta do 0,1 mm.
Określenie źródła dzwonienia można ustalić niezależnie, wymaga to odkręcenia świecy zapłonowej. Brak świecy zapłonowej zatrzymuje proces spalania paliwa w cylindrze, odpowiednio, obciążenia na tłoku i stukanie jest nieobecne. Poprzez naprzemienne odkręcanie świec można zidentyfikować cylinder ze zwiększonymi luzami. Innymi możliwymi przyczynami metalowych pierścieni może być stosowanie paliwa niskiej jakości, gdy jednostka napędowa doświadcza detonacji. Jeśli poruszasz się pod górę z dużym obciążeniem i na biegu nadbiegowym, układ napędowy również zaczyna stukać.
Przyczyny zewnętrznych odgłosów pracy panewek wału korbowego
W niektórych przypadkach właściciele pojazdów zwracają uwagę na obce odgłosy w obszarze skrzyni korbowej jednostki napędowej. Stłumione metaliczne stukanie może być spowodowane zużyciem łożysk głównych wału korbowego. Przy gwałtownym naciśnięciu pedału przyspieszenia, któremu towarzyszy wzrost obrotów, stukanie nasila się. Ten sam efekt jest rejestrowany podczas jazdy z niską prędkością, nagłego resetu przepustnicy, stosowania smaru niskiej jakości.
Stuki w obszarze wału korbowego nie mogą być ignorowane, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z centrum serwisowym. Stosowanie oleju niskiej jakości lub materiałów eksploatacyjnych, które nie spełniają tolerancji producenta, to najczęstsze przyczyny problemów z wałem korbowym. Pierwszym krokiem jest wymiana środka smarnego. Jeśli wynik będzie negatywny, konieczna może okazać się naprawa silnika.
Przyczyny stukających panewek korbowodowych
Stukanie tulei korbowodowych charakteryzuje się wysoką tonalnością, wyrazistością i słyszalnością. Wada występuje, gdy elementy te są zużyte z powodu intensywnego użytkowania. Konsekwencje obcych dźwięków w mechanizmie korbowym mogą być bardzo poważne. Eksploatacja pojazdu w takich sytuacjach jest zabroniona. Najlepiej oddać samochód do holowania do serwisu.
Jeśli nagle pojawiające się stukanie zaczyna szybko postępować, stając się bardziej wyraźne wraz ze wzrostem prędkości obrotowej wału korbowego, wskazane jest zaprzestanie eksploatacji pojazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie silnika i nie uruchamianie go ponownie. W profesjonalnym serwisie silnik jest demontowany i remontowany.
Kierowcy, którzy nie słuchają zaleceń doświadczonych inżynierów, doprowadzają wał korbowy do całkowitej degradacji. Naprawa węzła staje się niemożliwa, odpowiednia jest tylko jego wymiana na podobną część. Przy dalszej eksploatacji samochodu dochodzi do oderwania pokrywy korbowodu, a następnie penetracji głowicy cylindrów. Naprawa takiego silnika jest zbyt kosztowna, taniej jest go wymienić.
Stukanie korbowodu można usłyszeć samodzielnie. Ostre, metaliczne dzwonienie najlepiej objawia się podczas otwierania przepustnicy. Jednocześnie spada ciśnienie oleju silnikowego. W przypadku braku smarowania wał korbowy zacina się po maksymalnie 15 minutach, w większości przypadków wcześniej. Taki silnik wymaga wymiany lub kosztownej naprawy.
Czopy wału korbowego mogą stukać z dwóch powodów. Obcy dźwięk o niskiej tonacji, odpowiadający wibracjom silnika, objawia się poważnym zużyciem głównych czopów. W takich przypadkach luz między podporami bloku cylindrów a czopami wału korbowego znacznie się zwiększa.
Niskie ciśnienie oleju w układzie jest kolejnym powodem stukania czopów głównych. Konsekwencją takiego problemu jest powstawanie rys na metalowych elementach. Jednak nawet przy takich konsekwencjach, możliwe jest kontynuowanie eksploatacji przez pewien czas. Najlepiej jednak natychmiast skontaktować się z centrum serwisowym i oddać samochód do naprawy.
Obce dźwięki w mechanizmie dystrybucji gazu
Stukanie zaworów to najbardziej nieprzyjemne zjawisko, które może usłyszeć każdy właściciel samochodu. Obce metaliczne dźwięki mogą występować w jednostkach napędowych o różnej konstrukcji, na przykład z hydrokompensatorami w zestawie lub z zaworami mechanicznymi. W przypadku silników z hydrokompensatorami przyczyną może być ich zużycie. W rezultacie mechanizm przestaje wytrzymywać ciśnienie oleju. Przede wszystkim należy zdemontować i umyć hydrokompensator. Jeśli to nie pomoże, najlepiej wymienić popychacze hydrauliczne na podobne urządzenia.
W jednostkach napędowych z mechanicznym napędem zaworów możliwe jest również pojawienie się stukania. Aby wyeliminować zewnętrzny hałas, zawory są regulowane. W samochodach wyprodukowanych przez AvtoVAZ do regulacji używany jest zestaw specjalnych podkładek. W przypadku innych marek i modeli maszyn regulacja mechanizmu odbywa się w inny sposób.
Nieprawidłowy luz w mechanizmach zaworowych nie jest jedyną przyczyną stukania. Obce dźwięki mogą objawiać się w następujących przypadkach:
- przy wysokim stopniu zużycia krzywki wałka rozrządu;
- jeśli istnieje duża szczelina między gniazdem popychacza a samym mechanizmem;
- zużycie jednego lub więcej zaworów jest częstą przyczyną stukania;
- podobne efekty są rejestrowane w przypadku awarii podkładki regulacyjnej;
- Stukanie w mechanizmie rozrządu powoduje zużycie paska rozrządu i napinaczy.
W każdej sytuacji, jeśli pojawiają się obce dźwięki, należy sprawdzić stan oleju silnikowego. Jeśli smarowanie jest niewystarczające, ciśnienie spada, stukanie objawia się w prawie 100% przypadków. Przy normalnej objętości i ciśnieniu oleju problem jest zlokalizowany. Kolekcje w urządzeniach paliwowych, mechanizmach napędowych, osprzęcie są wykluczane jeden po drugim. Po zlokalizowaniu problemu określane są cechy charakterystyczne stukania, sprawdzana jest jego intensywność przy zwiększaniu i zmniejszaniu obciążenia. Jeśli obcy dźwięk zwiększa się wraz ze wzrostem obciążenia, najprawdopodobniej konieczne jest zdiagnozowanie CPG i CMM.
Jedną z przyczyn wyraźnego stukania jest problem z mechanizmem rozrządu. W normalnym trybie wał korbowy i wałek rozrządu mają prędkość obrotową różniącą się o współczynnik 2. Jeśli częstotliwość stukania jest identyczna z prędkością obrotową wału korbowego, przyczyną jest przekładnia rozrządu. Po uruchomieniu jednostki napędowej zewnętrzny hałas może być prawie niezauważalny, a wraz ze wzrostem temperatury głośność wzrasta. Powodem jest wzrost luzów zaworowych spowodowany rozszerzalnością cieplną. Gdy obciążenie wzrasta, stukanie może pozostać niezmienione, ponieważ nie zależy od trybu pracy jednostki.
Pełna diagnostyka silnika powinna być przeprowadzona przy pierwszych objawach awarii jednostki napędowej. Zwrócenie się do profesjonalistów jest okazją do bezbłędnego zidentyfikowania problemu i określenia sposobów jego eliminacji. W skomplikowanych przypadkach konieczny będzie demontaż jednostki napędowej, analiza usterek i wymiana uszkodzonych elementów. W najlepszym przypadku wymagany będzie częściowy demontaż silnika.
Aby przedłużyć żywotność jednostki napędowej bez usterek i awarii, konieczne jest przeprowadzanie regularnej diagnostyki i konserwacji. W przypadku samochodów benzynowych częstotliwość wymiany materiałów eksploatacyjnych wynosi 10-15 tysięcy kilometrów. Silniki wysokoprężne należy serwisować co 7,5-10 tys. kilometrów. W przypadku eksploatacji maszyn w trudnych warunkach częstotliwość konserwacji jest negocjowana indywidualnie.
Razem tabela
Typ uderzenia | Możliwe przyczyny | Opcje leczenia |
---|---|---|
Pukanie podczas uruchamiania zimnego silnika | Zużycie grupy tłokowej, zwiększone luzy między tłokiem a cylindrem | Naprawa lub wymiana grupy tłoków, diagnostyka hydrokompensatorów |
Pukanie podczas rozgrzewania silnika | Zużycie wału korbowego, zużycie tulei głównych, pęknięcia sworznia tłokowego | Wymiana tulei wału korbowego, naprawa wału korbowego |
Pukanie przy wzroście obrotów | Zużycie łożysk wału korbowego lub korbowodu, problemy z rozrządem | Naprawa lub wymiana łożysk, diagnostyka układu rozrządu |
Pukanie na biegu jałowym | Poluzowane śruby elementów silnika (pompa, koło pasowe alternatora), zużycie rozrządu | Diagnostyka elementów złącznych, dokręcenie śrub, sprawdzenie stanu układu rozrządu |
Metaliczne dzwonienie przy przekraczaniu przepustnicy | Zużycie sworzni tłokowych, detonacja spowodowana paliwem niskiej jakości | Wymiana sworzni tłokowych, stosowanie paliwa wysokiej jakości |
Pukanie w obszarze skrzyni korbowej | Zużycie łożysk głównych, niskie ciśnienie oleju, stosowanie złej jakości smaru | Wymiana łożysk, sprawdzenie poziomu i jakości oleju |
Pukanie zaworów | Zużycie hydrokompensatorów, niewłaściwa regulacja zaworów | Wymiana lub regulacja zaworów, płukanie lub wymiana hydrokompensatorów |
Pukanie w mechanizmie rozrządu | Zużycie paska rozrządu, rolek, brak napięcia łańcucha | Wymiana paska/łańcucha, rolek, napinaczy |
Pukanie korbowodów | Zużycie tulei korbowodów, poluzowanie łączników korbowodów | Wymiana tulei korbowodów, remont silnika |
Pukanie tłoka (stukanie w gliniane naczynie) | Zużycie bloku cylindrów, klikanie przy niskich obrotach | Diagnostyka bloku cylindrów, remont silnika |
Anty-liderzy w ocenie silników
Nowoczesne silniki są gorsze pod względem niezawodności niż jednostki wypuszczone 10-15 lat temu. Za jeden z najbardziej nieudanych uważa się silnik do Volkswagena Polo o pojemności 1,6 litra. Wszystkie trzy modyfikacje, produkowane od 2010 roku, były wyposażone w napęd łańcuchowy. W silnikach nie ma systemu zmiany fazy.
Wielu właścicieli samochodów tej marki zauważa stukanie tłoków podczas uruchamiania i rozgrzewania silnika. Pomimo nieprzyjemnych dźwięków, takie odgłosy nie mają negatywnego wpływu na stan silnika. Po rozgrzaniu do temperatury roboczej stukanie ustaje. Innym problemem jednostek napędowych jest stukanie hydrokompensatorów, jednak takie sytuacje odnotowywane są bardzo rzadko.
Silniki wysokoprężne DCi dla Renault również mają charakterystyczne wady. Silniki o pojemności od 1,5 do 2,2 litra, wyprodukowane w okresie od 2001 do 2009 roku nie wyróżniają się niezawodnością i odpornością na zużycie. Najbardziej problematyczną jednostką jest mechanizm korbowy. Przy silnym przegrzaniu i dużym obciążeniu silnik zaczyna stukać. Przede wszystkim należy wymienić olej silnikowy. W przypadku jednostek napędowych o pojemności 1,5 litra obrót tulei korbowodu jest możliwy po 130 tysiącach kilometrów przebiegu.
Silniki benzynowe przewyższają analogi diesla pod względem niezawodności i odporności na zużycie. W takich silnikach mechanizm korbowy praktycznie nie sprawia problemów. Awaria wału korbowego jest spowodowana brakiem oleju. Użycie złej jakości smaru również prowadzi do pojawienia się stukania.
0 Comments