Turbodoładowane silniki wysokoprężne są produkowane i montowane przez koncern Toyota w swoich samochodach od ubiegłego wieku. Pierwsza jednostka napędowa wyposażona w układ wtrysku paliwa Common Rail została wyprodukowana w 1999 roku. Silnik ten posiadał indeks 1CD-FTV. Samochody wyposażone w taką jednostkę były oznaczane jako D-4D. Za opracowanie układu paliwowego odpowiedzialna była firma Denso.
Pierwsze modyfikacje silnika 1CD-FTV były montowane w samochodach Toyoty do 2006 roku. Później jednostka napędowa została zmodernizowana i otrzymała indeks 1AD-FTV. 2-litrowy silnik był produkowany przez kilka lat, charakteryzował się niezawodnością i bezpretensjonalnością.
Pomimo doskonałych właściwości technicznych 2-litrowego silnika D-4D, turbodiesel ma charakterystyczne niedociągnięcia i wady. Głównym kłopotem dla właścicieli samochodu jest układ paliwowy. Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt Denso ma dobre parametry techniczne i doskonale współpracuje z turbodieslem. Jeśli jednak układ paliwowy ulegnie awarii, jego naprawa jest trudna i kosztowna ze względu na specyfikę konstrukcji. Producent od dawna nie dostarcza części zamiennych do wtryskiwaczy i wtryskiwaczy paliwa. Zakup gotowych zestawów kosztuje dużą sumę.
Cechy konstrukcyjne układu napędowego i paliwowego Toyoty 2.0 D-4D
W zależności od modyfikacji, jednostka napędowa 1CD-FTV rozwija moc od 90 do 116 koni mechanicznych. Silnik wyposażony jest w 16 zaworów na 4 cylindrach, głowica cylindrów wykonana jest ze stopu aluminium. Silnik zawiera wałki rozrządu w liczbie 2 sztuk bez hydrokompensatorów. Korpus wykonany jest z żeliwa, w którym nawiercone są cylindry, w silniku nie ma tulei.
Istnieje możliwość regulacji luzów termicznych zaworów. W tym celu konieczna jest wymiana specjalnych podkładek. Nie wymaga to demontażu wałka rozrządu. Procedura regulacji jest prostsza niż w innych turbodieslach.
Silnik 1CD-FTV jest wyposażony w kolektor dolotowy. Aby zmniejszyć turbulencje przepływu powietrza, układ jest wyposażony w odbiornik i kanały o równej długości. Taka konstrukcja pozwoliła na równomierne rozprowadzenie strumienia powietrza do cylindrów. Hydrauliczny napinacz służy do regulacji paska rozrządu. Pasek służy do sterowania pracą pompy paliwa i oleju.
Blok zaworów z napędem pasowym odpowiada za obrót wałka rozrządu zaworów wydechowych. Wałek rozrządu zaworów dolotowych obraca się w stosunku do wałka rozrządu zaworów wylotowych. Przeniesienie momentu obrotowego odbywa się za pomocą przekładni zębatej. Aby zmniejszyć współczynnik tarcia, osłony tłoków są pokryte specjalnymi kompozycjami polimerowymi.
Silnik 1CD-FTV nie uruchamia się – co jest tego przyczyną?
Najczęściej problemy z uruchomieniem turbodiesla Toyota D-4D są spowodowane przez układ paliwowy, a mianowicie wtryskiwacze i wtryskiwacz paliwa. Istnieją jednak inne powody, dla których jednostka napędowa nie chce się uruchomić. Przede wszystkim problemy mogą być związane ze zużyciem rozrusznika. Serwisy nie od razu zwracają uwagę na ten węzeł. Długa naprawa wiąże się ze sprawdzeniem wtryskiwaczy i wtryskiwacza paliwa, po czym przychodzi kolej na rozrusznik.
Jeszcze rzadziej problemy z uruchomieniem silnika związane są z wadliwym okablowaniem. Przy dłuższym użytkowaniu samochodu przewody stopniowo się strzępią. Najczęściej cierpią na tym przewody do czujnika ciśnienia zaworu dolotowego. Taka usterka jest sygnalizowana błędem, wskazanie jest obecne nawet wtedy, gdy silnik nie jest uruchomiony. W niektórych przypadkach przewody do jednostki sterującej silnika są postrzępione. Odczyty z czujników w tym przypadku nie są widoczne w diagnostyce.
Problemy w działaniu silnika – możliwe przyczyny
Jednym z głównych problemów, z jakimi może spotkać się właściciel Toyoty z silnikiem 1CD-FTV, jest brak trakcji, utrata mocy, zwiększone dymienie, wibracje. W niektórych przypadkach silnik gaśnie na etapie rozgrzewania. Przede wszystkim doświadczony mistrz zwraca uwagę na stan zaworu EGR, który włącza się, gdy płyn chłodzący osiągnie temperaturę 60-80 stopni.
Możliwym rozwiązaniem problemu jest wyczyszczenie zaworu EGR, a także całego układu recyrkulacji spalin. Jeśli problem będzie się powtarzał, zawór EGR należy po prostu zatkać. Wydajność silnika pozostaje niezmieniona.
Usterki i awarie turbiny
Jako turbosprężarkę w dwulitrowych silnikach 1CD-FTV stosuje się jednostkę Garrett o indeksie GTA17V. Takie turbiny są instalowane w parze z silnikami o mocy 110 koni mechanicznych. Model GTA17V ma zmienną geometrię, charakteryzuje się niezawodnością i odpornością na zużycie. Awaria turbiny wiąże się z dużym przebiegiem, a także z użyciem złej jakości smaru. Głównymi objawami awarii są zwiększone zużycie oleju, hałas i zgrzytanie, słaba reakcja na pedał gazu.
Turbiny GTA17V charakteryzują się specjalną geometrią, która jest kontrolowana przez siłownik podciśnieniowy. Jeśli geometria zacina się, wykrywane jest przedmuchiwanie turbiny. Podczas diagnostyki rejestrowane są odpowiednie kody błędów. Możliwą opcją wyeliminowania problemu jest demontaż, rozebranie i wyczyszczenie turbiny, a konkretnie zakleszczonych łopatek. Obowiązkowe jest uszkodzenie i naprawa wałów.
Do regulacji geometrii służy śruba oporowa z nakrętką kontrującą. Jeśli prace są wykonywane przez niewykwalifikowany warsztat, możliwa jest nieprawidłowa regulacja. Nie można osiągnąć maksymalnego ciśnienia doładowania. W niektórych przypadkach elektropróżniowy zawór regulacji geometrii ulega awarii. Innymi negatywnymi konsekwencjami są pęknięcia i inne wady przewodu serwo.
Rozwiązywanie problemów z wtryskiwaczami paliwa w silnikach Toyota 2.0 D-4D
Układ paliwowy marki Denso jest głównym źródłem problemów jednostki napędowej 1CD-FTV. Pierwsza generacja tego typu silnika była wyposażona w dwukomorowy wtryskiwacz paliwa. Wtrysk realizowany był przez radialne tłoczki Denso HP2. Kolejna generacja wysokoprężnych silników turbo była wyposażona we wtryskiwacz paliwa o indeksie Denso HP3. Jednostka zawierała jedną parę tłoczków. Pompa wspomagająca w obu przypadkach była typu wbudowanego.
Zaletą późniejszej wersji wtryskiwacza paliwa była obecność dwóch zaworów obejściowych typu elektromagnetycznego. Elementy te odpowiadały za dopływ paliwa do układu i terminowe napełnianie wtryskiwacza paliwa. Na etapie ssania zawory elektromagnetyczne otwierały kanał doprowadzający paliwo, natomiast na etapie tłoczenia blokowały go.
Każde uszkodzenie zaworu obejściowego prowadzi do braku dopływu mieszanki paliwowej. W rezultacie silnik po prostu się nie uruchamia. W niektórych sytuacjach rejestrowana jest utrata kontaktu w bloku zaworów. W takich przypadkach jednostka napędowa również się nie uruchamia.
Niezawodność wtryskiwacza paliwa Denso nie powoduje reklamacji. Dzięki terminowej konserwacji i stosowaniu wysokiej jakości paliwa zasoby pary tłoków osiągają 300-400 tysięcy kilometrów. W przeciwnym razie następuje skrócenie okresu działania wtryskiwacza paliwa. Konsekwencją awarii jest niemożność uruchomienia silnika w trybie gorącym, po krótkim postoju.
Awarie wtryskiwaczy i uszczelek olejowych w silnikach 1CD-FTV
Pokrywa zaworów i wtryskiwacze są oddzielone specjalnymi uszczelkami, które są pierścieniami uszczelniającymi. Zużycie uszczelek prowadzi do stopniowego wycieku oleju. W rezultacie powierzchnia pokrywy zaworów staje się zamglona. Oprócz powyższej usterki, która nie jest trudna do wyeliminowania, problemy z uruchomieniem silnika mogą być spowodowane awariami wtryskiwaczy
Usterki silnika Toyota 2.0 D-4D, związane z pracą wtryskiwaczy
Jedną z bolączek silników 1CD-FTV jest problem z uszczelnieniami olejowymi wtryskiwaczy. Pomiędzy wtryskiwaczami a pokrywą zaworów zamontowane są cienkie pierścienie uszczelniające. Przy dłuższym użytkowaniu elementy te zużywają się. Olej zaczyna wyciekać i gromadzić się na powierzchni pokrywy zaworów. Wymiana uszczelek olejowych rozwiązuje problem.
Jednostki napędowe Toyota 2.0 D-4D są wyposażone we wtryskiwacze Denso, zamontowane na miedzianych podkładkach. Obowiązkowe jest stosowanie uszczelek gumowych i plastikowych. W przypadku konieczności wymiany wtryskiwaczy, uszczelki wymieniane są w komplecie.
W procesie intensywnej eksploatacji często dochodzi do wypalenia miedzianych podkładek. W przypadku silnika wysokoprężnego oznacza to, że gazy spalinowe z komory spalania przedostają się do studzienki. W rezultacie wtryskiwacz nagrzewa się i dochodzi do zakleszczenia. Im wyższa temperatura silnika, tym szybciej silnik się zacina.
Żywotność wtryskiwaczy silnika 1CD-FTV sięga 200 tysięcy kilometrów i więcej. Takie wskaźniki są osiągalne przy prawidłowej eksploatacji i stosowaniu wysokiej jakości paliwa. W przeciwnym razie to wtryskiwacze stają się słabym punktem układu paliwowego. Ich zużycie jest przyczyną cofania się mieszanki paliwowej. W przypadku jednostki napędowej taką wadą okazuje się utrata mocy, pojawienie się obcych dźwięków, spadek właściwości trakcyjnych.
Nieprawidłowe działanie układu paliwowego objawia się również w kodach błędów. Duże zużycie wtryskiwaczy nie zapewnia niezbędnego ciśnienia paliwa. Silnik zaczyna się zacinać podczas rozgrzewania lub nie uruchamia się. W pierwszej kolejności sprawdzany jest stan wtryskiwaczy na cylindrach 1 i 4.
W przypadku trudności z uruchomieniem silnika 1CD-FTV można odłączyć czujnik temperatury. Wskaźnik znajduje się na TNVD i nie jest trudno się do niego dostać. Jeśli po tym uda się uruchomić silnik, należy skontaktować się z centrum serwisowym. W większości przypadków problem tkwi w odwrotnym spływie paliwa w jednym lub kilku wtryskiwaczach.
Do 2012 roku wtryskiwacze Denso do silników Toyoty były niemal niemożliwe do naprawy. Producent nie dostarczał na rynek części zamiennych, zmuszając do wymiany całego zestawu. W związku z tym koszt naprawy był bardzo wysoki. Z czasem wtryskiwacze Denso stały się kilkakrotnie tańsze, na rynku pojawiły się zestawy naprawcze. Jednak pod tym względem podobne elementy Bosch nadal wygrywają.
Jeśli potrzebujesz naprawić wtryskiwacze Denso z czterema stykami, wyprodukowane w latach 1999-2003, to ich recepta nie jest wymagana. Na takich urządzeniach znajduje się wbudowany rezystor odpowiedzialny za korektę wtrysku paliwa.
Wtryskiwacze montowane w samochodach po 2003 roku mają po 2 styki. Na samych elementach znajdują się kody QR z poprawkami korekcyjnymi. Podczas naprawy konieczne jest wygenerowanie i przepisanie tych danych. W przeciwnym razie naprawa wtryskiwaczy z różnych lat produkcji jest identyczna.
0 Comments