Silniki spalinowe Honda serii K pojawiły się w 2001 roku. Od tego czasu 4-cylindrowe silniki benzynowe można było znaleźć we wszystkich modelach Hondy i niektórych modelach Acura. Opracowano kilka wariantów silników serii K – o pojemności 2,0, 2,4 i 2,3 litra z turbodoładowaniem, które zastąpiły poprzednią generację silników spalinowych.

Nowe silniki zmieniły nie tylko objętość, ale także konstrukcję. Na przykład wał korbowy zaczął obracać się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a w napędzie łańcuch rozrządu zastąpił pasek. Również we wszystkich silnikach zastosowano system i-VTEC. Jest on realizowany na wałku rozrządu zaworów dolotowych lub na obu wałkach rozrządu.

Kolejną cechą silników serii K jest to, że wszystkie są zunifikowane między sobą i stanowią rodzaj konstruktora, który przy użyciu różnych komponentów może rozwinąć 150-220 KM. A jeśli bardzo się postarasz – całe 300 KM.

Chcesz dowiedzieć się więcej o silniku Honda K20A4 i obejrzeć jego demontaż? Odwiedź nasz kanał YouTube. Ta modyfikacja silnika spalinowego jest przeznaczona do montażu w samochodzie Honda CR-V. Moc silnika wynosi 150 KM, a pojemność 2 litry.

Czy silniki Hondy serii K można uznać za niezawodne?

Silniki Honda serii K (K20A, K24A): problemy i niezawodność

Silniki z tej serii mają dobrą równowagę między mocą, trakcją i oszczędnością. Jeśli jednak chodzi o niezawodność, używane mechanizmy mają pewne problemy. Oto najczęstsze usterki:

Przepustnica i nierówna praca na biegu jałowym

Przepustnice występują w wersjach mechanicznych i elektronicznych. W przypadku mechanicznych, zawory regulacji biegu jałowego ulegają zabrudzeniu. Rozwiązaniem jest czyszczenie i adaptacja. Również w przepustnicach zawodzą czujniki położenia, o czym świadczą zmienne obroty silnika.

Zawór termiczny biegu jałowego

Mechanizm ten odpowiada za dostarczanie powietrza do dysz wtryskiwaczy paliwa. Jeśli zawiedzie, silnik gaśnie w ciągu kilku sekund od uruchomienia lub utrzymuje wysokie obroty biegu jałowego. Czasami zawór jest usuwany, ale wpływa to na działanie silnika – nie utrzymuje on wysokich obrotów do rozgrzania.

Zawór zmiany długości kolektora dolotowego

Często zawór traci podciśnienie lub bęben zacina się, gdy filtr powietrza nie jest regularnie wymieniany. Usterki te są rejestrowane pod kodami P1078 i P1077. Aby usunąć usterki, należy zdemontować bęben zaworu i dokładnie przepłukać go wraz z kolektorem dolotowym.

Zawór VTEC

Usterki mechanizmu występują z powodu złej jakości oleju silnikowego. O obecności awarii powie oczywisty „objaw” – silnik nie będzie w stanie rozwinąć więcej niż 3500 obr / min. Rejestrowany jest błąd P1259 lub P2646. Częściej to nie sam zawór pęka, ale metalowy filtr siatkowy między zaworem a głowicą cylindra. W takim przypadku konieczna jest wymiana uszczelek.

Cewka VTC

Silniki Honda serii K (K20A, K24A): problemy i niezawodność

Charakterystyczne „trzaski” przy rozruchu zimnego silnika i błędy P0341, P1009 i P2646 wskazują na problemy z cewką. Sprzęgło zaczyna trzeszczeć już przy przebiegu 100 tys. km. Silniki Hondy serii K wszystkich pojemności równie często ulegają awarii. Rozwiązaniem problemu będzie wymiana filtra siatkowego i innych podzespołów.

Łańcuch rozrządu

W silniku spalinowym Honda K20 łańcuch rozrządu jest często rozciągnięty, jeśli przebieg osiągnął 200 tysięcy kilometrów. Rozciągnięty łańcuch nie hałasuje, ale jego rozciągnięcie można wykryć po wysuniętym na ponad 16 cm drążku napinacza hydraulicznego. Można również ocenić stan łańcucha poprzez wyrównanie znaków na gwiazdach wałka rozrządu i kole pasowym wału korbowego. Różnica 1 cm jest powodem do wymiany łańcucha.

Zużycie krzywek wałka rozrządu

Istnieją dwie wersje zużycia krzywek. Pierwsza to stosowanie niewłaściwego oleju i jego nieregularna wymiana. Druga to nieterminowa regulacja luzów zaworowych. Ważne jest, aby używać oleju o zalecanej lepkości i sprawdzać luzy termiczne zaworów co 40 tysięcy kilometrów. Regulacja zajmuje tylko 30 minut.

Wkładki

Często w silniku spalinowym K20A „obracają się” korbowody i tuleje główne. Powodem jest nieprawidłowo dobrany olej lub jego nieregularna wymiana. Nie należy lekceważyć zaleceń producenta silnika – ważne jest stosowanie odpowiedniego oleju i regularne wizyty w serwisie w celu diagnostyki silnika i jego mechanizmów.

Categories: Honda

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *