Koncern samochodowy Opel przez długi czas wyposażał swoje pojazdy w jednostki napędowe z silnikiem wysokoprężnym. Pierwszymi silnikami były modele o indeksie Y20DTH, Y20DTR, o pojemności odpowiednio 2 i 2,2 litra. Produkcja tego typu silników trwała do 2006 roku.

Rozwój takich jednostek napędowych został przeprowadzony w latach 90. ubiegłego wieku, co tłumaczy raczej skromne parametry techniczne. Jednocześnie silniki charakteryzują się niezawodnością, trwałością. Odporność na zużycie, wykazują wysoką przeżywalność, są w stanie pracować na nie najbardziej jakościowym paliwie. Parametry te są kompensowane brakiem żywotności i dynamiki.

Jako pierwsza została wyprodukowana 2-litrowa jednostka napędowa. W 2002 roku na rynek wszedł zmodyfikowany analog, silnik o pojemności 2,2 litra. Pod względem konstrukcji oba silniki są identyczne. Późniejszy model charakteryzuje się zwiększonym skokiem tłoka cylindra. Innymi słowy, taka cecha pozwoliła zachować średnicę cylindrów, jednocześnie zwiększając objętość silnika.

Konstruktorzy musieli opracować nowy wał korbowy dla jednostki napędowej Y20DTR. Kolejną innowacją było zastosowanie turbiny o zmiennej geometrii, odpowiednio wyższej wydajności. Silniki Y20DTH i Y20DTR są wyposażone w różne wtryskiwacze paliwa, istnieją również różnice w skrzyni biegów, dla pierwszego silnika zastosowano skrzynię F23, dla drugiego – F35.

Każdy z silników wyposażony jest w rozrząd łańcuchowy. Jednorzędowy łańcuch służy do połączenia wtryskiwacza paliwa i wałka rozrządu. Połączenie wtryskiwacza paliwa i wału korbowego w jednym układzie uzyskuje się za pomocą łańcucha dwurzędowego. Pompa oleju jest sterowana z koła zębatego wału korbowego.

Silnik Opel Y20DTH, Y20DTR

Trwałość jednostki napędowej w dużej mierze zależy od stanu technicznego napędu. Według szacunków ekspertów zasób każdego łańcucha przekracza 300 tysięcy kilometrów. Jednocześnie przypadki zerwania łańcucha dwurzędowego są praktycznie wykluczone. Zadaniem właściciela jest sprawdzenie stanu prowadnic i ślizgów. W przypadku zużycia należy je niezwłocznie wymienić.

Charakterystyka techniczna

Charakterystyka Opel Y20DTH Opel Y20DTR
Typ silnika Diesel, turbodiesel Diesel, turbodiesel
Objętość 2,0 litry (1995 cm³) 2,0 litra (1995 cm³)
Moc maksymalna 100 KM (74 kW) przy 4000 obr/min 120 KM (88 kW) przy 4000 obr/min
Maksymalny moment obrotowy 230 Nm przy 2000 obr/min 280 Nm przy 2000 obr/min
Liczba cylindrów 4 4
Konfiguracja Row Row
Średnica cylindra × skok tłoka 84 mm × 90 mm 84 mm × 90 mm
Układ wtrysku paliwa Common Rail Common Rail
Doładowanie Turbodoładowanie z chłodnicą międzystopniową Turbodoładowanie z chłodnicą międzystopniową
Standard środowiskowy Euro 3 Euro 3
System chłodzenia Chłodzenie cieczą Chłodzenie cieczą
Układ paliwowy Wtrysk bezpośredni Wtrysk bezpośredni
Stopień sprężania 18:1 18:1

Typowe usterki i awarie silników Y20DTH, Y20DTR

Silniki Y20DTH, Y20DTR są eksploatowane od prawie 20 lat. W tym czasie zgromadzono obszerną bazę danych typowych awarii jednostek napędowych. Kiedy właściciel zgłasza się do centrum serwisowego. Doświadczony mistrz w pierwszej kolejności zwraca uwagę na standardowe usterki. Większość awarii jest związana z długotrwałą eksploatacją, zużyciem elementów silnika spalinowego. Nie można jednak całkowicie wykluczyć innych usterek.

W przypadku silników Y20DTR o pojemności 2,2 litra typowym problemem jest awaria wału korbowego. Awaria węzła jest naprawiana w trakcie jazdy lub uruchamiania pojazdu. Najczęściej taką usterkę obserwuje się po 300 tys. km przebiegu. Przyspiesza proces awarii wału korbowego przez samego właściciela. W tym celu wystarczy nie zwracać uwagi na problemy ze smarowaniem tulei, stale poruszających się „w napięciu”. Wkładki można łatwo obrócić, a sytuacje z ich zakleszczeniem nie są rzadkością.

Typową awarią jednostek napędowych jest częściowe zniszczenie płytek prowadzących napędu rozrządu. Plastikowe elementy wpadają do zbiornika oleju pompy. Silnik nie otrzymuje wystarczającej ilości płynu roboczego, następuje głód oleju. Konsekwencją jest zakleszczenie lub obrót tulei. W przypadku silnika o pojemności 2,2 litra awarie mechaniczne wału korbowego nie należą do rzadkości. Takie sytuacje wymagają kosztownych napraw, ponieważ dochodzi do uszkodzenia zaworów i tłoków.

Silnik Opel Y20DTH, Y20DTR

W silnikach Opla Y20DTH, Y20DTR zainstalowana jest pompa paliwa VP44. Z tym węzłem wiąże się duża liczba awarii silnika. Okresowo zawodzą elementy mechaniczne i elektryczne. Najczęściej przepala się tranzystor sterujący. Takie sytuacje występują z powodu przegrzania urządzenia. Ta awaria objawia się tym, że właściciel nie może uruchomić samochodu.

Jednostki napędowe o pojemności 2 i 2,2 litra, wyprodukowane w 2002 roku, mają typową wadę. Pętla czujnika położenia wału pompy paliwa jest narażona na korozję i w pewnym momencie może ulec awarii. Taki problem jest spowodowany brakiem ochrony pętli przed obciążeniami zewnętrznymi. W starszych silnikach spalinowych była zainstalowana inna pompa, której króciec był w oleju napędowym. W związku z tym wykluczone było pojawienie się i rozwój korozji.

Niefachowa wymiana filtra paliwa jest niebezpieczna dla wtryskiwacza paliwa silników Y20DTH, Y20DTR. Zwrócenie się do warsztatu jest obarczone poważnymi konsekwencjami. Podczas montażu elementu filtrującego zbiornik jest całkowicie wypełniony olejem napędowym, ponieważ w systemie nie ma mechanizmu wymiany. Przy pierwszym uruchomieniu bez paliwa układ jest napompowany. Silnik pracuje w trybie suchym, główne elementy wtryskiwacza paliwa szybko się zużywają.

Standardowe problemy z EGR nie ominęły silników Opla Y20DTH, Y20DTR. Przy intensywnej eksploatacji w układzie dolotowym osadza się sadza. Zalecany interwał czyszczenia układu nie przekracza 50 tysięcy kilometrów przebiegu. Określenie potrzeby konserwacji można ustalić przy trudnościach z uruchomieniem jednostki napędowej. Innym rozwiązaniem jest wyłączenie systemu EGR. System można oszukać za pomocą specjalnego emulatora. Można pozbyć się częstego zatykania filtra cząstek stałych, wycinając go.

Ogólnie rzecz biorąc, jednostki napędowe Y20DTH, Y20DTR są niezawodne i bezpretensjonalne. Turbina działa prawidłowo przy przebiegu 300 tysięcy kilometrów i więcej przy odpowiedniej pielęgnacji. W silnikach 2-litrowych koło zamachowe ma również długą żywotność. W wersjach o pojemności 2,2 litra element ten jest wymieniany po 200 tysiącach kilometrów. Grupa tłoków ma żywotność 500 tysięcy kilometrów, jest odporna na zużycie i bezpretensjonalna.

Categories: Opel/Vauxhall

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *