Turbodoładowana jednostka napędowa Isuzu o oznaczeniu TC4EE1 po raz pierwszy pojawiła się na rynku w 1990 roku. Silnik o pojemności 1,7 litra był produkowany przez 24 lata, dopóki nie został zastąpiony nowym silnikiem o pojemności 1,6 litra. Nowy silnik został opracowany przez projektantów z Włoch.

Długi okres produkcji jednostki napędowej tłumaczy się jej okresową modernizacją. Jednocześnie silniki z oznaczeniami TC4EE1 i TC4EE2 zachowały swoją pojemność roboczą wynoszącą 1686 centymetrów sześciennych. Średnica cylindra i skok tłoka, odpowiednio 79 i 84 mm, pozostały niezmienione. Silnik był montowany w samochodach marki Opel, takich jak Astra, Meriva, Corsa, modele Combo

Ze względu na przemyślaną konstrukcję, jednostka napędowa natychmiast przyciągnęła uwagę firm samochodowych. Firma General Motors od 1990 roku zaczęła montować turbodiesle w Oplach Vectra A i Astra A. Japoński silnik TC4EE1 otrzymał oznaczenie 17DT lub X17DT. Popularne w swoim czasie samochody Mazda 323 również były wyposażone w turbodoładowane jednostki napędowe. Dużym zainteresowaniem cieszyły się silniki atmosferyczne X17D. W porównaniu z jednostkami turbodoładowanymi ich moc wynosiła 60 koni mechanicznych.

Na terenie europejskiej części kontynentu w latach 90. odnotowano stały wzrost popytu na silniki wysokoprężne. Inżynierowie koncernów Opel i GM nie mogli stworzyć jednostki o przyzwoitych parametrach technicznych. Dlatego samochody nadal były wyposażone w niezawodny i sprawdzony silnik o pojemności 1,7 litra. Produkcją silników zajął się koncern Isuzu.

W 1996 roku w polskim mieście Tychy położono pierwszy kamień węgielny pod budowę zakładu produkującego jednostki napędowe. Pierwszy silnik turbo wspólnej japońsko-polskiej produkcji został zmontowany w 1998 roku. Blok silnika został odlany w Japonii, pozostałe części i komponenty zostały wyprodukowane przez europejskich partnerów.

Silnik Opel Y17DT 1.7

Własność fabryki została przeniesiona na GM w 2002 roku. Isuzu całkowicie sprzedało swoje udziały General Motors w 2012 roku, a już pięć lat później właścicielem przedsiębiorstwa został Opel. W 2018 roku sfinalizowano transakcję, na mocy której Opel stał się częścią koncernu PSA. Niemal natychmiast moce produkcyjne przedsiębiorstwa zostały przeorientowane na produkcję 3-cylindrowych jednostek napędowych z rodziny Puretech. Silniki są dostarczane do słowackiego miasta Trnava na linię montażową PSA.

Specyfikacja silnika Opel Y17DT 1.7 DTI

Charakterystyka Wartość
Dokładna objętość 1686 cm³
System zasilania Bezpośredni wtrysk
Moc silnika 75 KM
Moment obrotowy 165 Nm
Blok cylindrów Żeliwny R4
Głowica cylindra Aluminiowa 16v
Średnica cylindra 79 mm
Skok tłoka 86 mm
Stopień sprężania 18,4
Cechy silnika Intercooler
Hydrokompensatory Nie
Rozrząd skrzyni biegów Pasek
Fasoregulator Nie
Turbodoładowanie Mitsubishi TD025
Zalecany olej 4,5 litra 5W-40
Typ paliwa Diesel
Klasa środowiskowa Euro 3
Przykładowa żywotność 400 000 km
Waga silnika 150 kg

Cechy szczególne 1,7-litrowego turbodiesla Opla produkowanego przez Isuzu

Pierwsza modyfikacja silnika turbo Y17DT okazała się całkiem udana. Jednostka napędowa, która pojawiła się w 1998 roku, otrzymała pojemność 1,7 litra, system bezpośredniego wtrysku paliwa do komory spalania. Zmieniono również konstrukcję wewnętrzną silnika. Jednostka napędowa otrzymała 16-zaworową głowicę cylindrów, 2 wałki rozrządu, zdecydowano się zrezygnować z hydrokompensatorów. Elektroniczny analog zastąpił mechaniczny wtryskiwacz paliwa. Jednostka napędowa tego typu jest oznaczona jako 4EE2.

W głowicy cylindrów 1,7-litrowego turbodiesla Isuzu (TC4EE2) znajdują się dwa wałki rozrządu, nie ma hydrokompensatorów.

Silniki Y17DT i Y17DTL, o mocy odpowiednio 75 i 65 KM, były wyposażone w układ paliwowy Denso. Przez krótki okres czasu produkowano silniki X17DTL, które zawierały wyposażenie Bosch. Wszystkie modyfikacje jednostek napędowych były produkowane w Polsce, firma nosiła nazwę Circle L.

W 2003 roku nastąpiła kolejna modernizacja silników. Nowy Opel Astra G został wyposażony w innowacyjny jak na tamte czasy turbodiesel Z17DTL. Konstrukcja jednostki pozostała podobna, silnik zawiera 16-zaworową głowicę cylindrów, dwa wałki rozrządu. Silnik o mocy 80 KM otrzymał nowy układ paliwowy Common Rail z wtryskiwaczem paliwa Bosch. Modele pojazdów Corsa i Meriva były wyposażone w jednostki napędowe Z17DTH o mocy 101 KM.

Silnik Opel Y17DT 1.7

Silniki o mocy 80 KM były prostsze. Turbina otrzymała zawór obejściowy, twórcy usunęli czujniki poziomu i jakości oleju, temperatury mieszanki paliwowej. W 101-konnych silnikach czujniki te pozostały. Dodatkowo w projekcie wprowadzono turbinę o zmiennej geometrii.

Wtryskiwacz paliwa Denso jest bardzo podatny na jakość paliwa i dławienie. Może generować wióry, które następnie zabijają zarówno jego, jak i wtryskiwacze. Idealnie, układ paliwowy Denso powinien być eksploatowany z oryginalnym filtrem lub z dodatkowym filtrem, który odfiltrowuje zanieczyszczenia większe niż 5 mikronów!

Wskaźniki niezawodności i główne problemy silników turbo Y17DT dla Opla

Pompa paliwa Denso służy do sterowania pracą układu napędowego Y17DT. Gniazda do montażu umieszczane są bezpośrednio na silniku. Głównym problemem takiej konstrukcji jest niewystarczająca ochrona sprzętu przed wibracjami i wysoką wilgotnością. Najczęściej uszkodzenia są powodowane przez przewody zasilające i złącza chipów. Stałe wahania temperatury, wibracje jednostki zasilającej i ewentualne wady lutowania są głównymi przyczynami awarii sprzętu.

Typowe objawy – przerwy w działaniu jednostki zasilającej, niemożność uruchomienia silnika, błędy P0251 w diagnostyce silnika. W razie potrzeby można przylutować jednostkę samodzielnie lub zaangażować wykwalifikowanego elektryka. Wyeliminowanie problemów z lutowaniem lub okablowaniem jest dość łatwe.

Wtryskiwacz paliwa Denso ulega awarii w przypadku złej jakości mieszanki paliwowej lub przedmuchania, jeśli do układu dostaną się wióry, wtryskiwacze również ulegną awarii. Dlatego zaleca się stosowanie wyłącznie oryginalnych wkładów filtracyjnych, które odsiewają zanieczyszczenia o wielkości 5 mikronów i większe.

Zwykle problemy są powodowane przez jednostkę zasilającą, która steruje zaworem dozującym wtryskiwacza paliwa Denso.

Innym problemem związanym z wtryskiwaczem paliwa jest przedostawanie się mieszanki paliwowej do wiązki przewodów. Taka usterka oznacza nieszczelność zaworu wyprzedzenia wtrysku pompy paliwa. Rozwiązaniem problemu jest jedynie wymiana zaworu na nową część. Możliwe są awarie na poziomie zaworu dozującego.

Silniki Y17DT charakteryzują się specjalną konstrukcją wtryskiwaczy paliwa. Elementy te są wciskane w tuleje uszczelnione gumowymi pierścieniami. Gdy uszczelki się zużyją, pojawiają się nieszczelności, olej i płyn chłodzący zaczynają się mieszać. Problem można rozpoznać po zmianie koloru płynu niezamarzającego w zbiorniku samochodu i pojawieniu się filmu olejowego. Mieszanie oleju i płynu chłodzącego występuje, gdy uszczelka wymiennika ciepła filtra oleju jest zużyta.

Na dyszach umieszczone są miedziane podkładki znajdujące się pod połączeniami, w przypadku zużycia tych elementów dochodzi do wycieków. Paliwo miesza się z olejem silnikowym i może prowadzić do awarii silnika. Zaletą jednostek napędowych Y17DT jest instalacja niezawodnej i trwałej turbiny. Model Mitsubishi TD025 zazwyczaj nie sprawia problemów właścicielom.

Długa żywotność silników Y17DT jest najlepszym dowodem na ich wysoką jakość. Jednostki napędowe Isuzu dla Opla pokazały swoją niezawodność i bezpretensjonalność. Główne elementy jednostki, nawet wtryskiwacze i wtryskiwacz paliwa, w pełni wykorzystują swoje zasoby. W przypadku awarii zaworów wtryskiwaczy paliwa Denso, ich wymiana jest przyjazna dla budżetu.

Categories: Opel/Vauxhall

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *