Japoński silnik wysokoprężny Nissan SD33T jest z pewnością przestarzały. Jego produkcja rozpoczęła się w 1976 roku, a zakończyła pod koniec lat 80-tych. Przy pojemności cylindra wynoszącej 3,2 litra, jego waga sięga 350 kg przy mocy zaledwie 82 “koni”, ale niezawodność jest fenomenalna. Maksymalnie prosta konstrukcja zapewnia żeliwny blok, jeden wałek rozrządu z napędem przez koła zębate, wstępny wtrysk paliwa i ogromny wtryskiwacz paliwa. W obecności turbiny moc silnika wzrasta do 105 KM.

Silnik można znaleźć w SUV-ach Nissan Patrol MQ i komercyjnych ciężarówkach Nissan C80. W Stanach Zjednoczonych silnik ten był używany w pickupach Jeep CJ-10 i International Scout, ale samochody te nie pojawią się na rosyjskich drogach.

Charakterystyka techniczna

Charakterystyka SD33T atmosferyczny SD33T turbo
Pojemność skokowa silnika, cc 3246 3246
Moc maksymalna, KM 110 110 – 120
Maksymalny moment obrotowy, Nm (kgm) przy obr/min 255 (26) / 2000 255 (26) / 2000
263 (27) / 2000
265 (27) / 2000
Zużyte paliwo Olej napędowy Olej napędowy
Zużycie paliwa, l/100 km 13,5 12,5
Typ silnika Arow, 6-cylindrowy Row, 6-cylindrowy
Moc maksymalna, KM (kW) przy obr/min 110 (81) / 4000 110 (81) / 4000
115 (85) / 4000
120 (88) / 4000
Stopień sprężania 21,6 21,6
Średnica cylindra, mm 83 83
Skok tłoka, mm 100 100
Doładowanie Nie Turbina
Napęd zaworowy OHV SOHC
Liczba zaworów na cylinder 2 2

Niezawodność jednostki napędowej

Fani starych Patroli bardzo ciepło wypowiadają się o silniku Nissana, zwracając uwagę na jego fenomenalną żywotność i bezpretensjonalność. Pomimo swoich rozmiarów, naprawa silnika czy jego konserwacja nie jest trudna.

  Silnik Nissan RB26DETT 2.6

Silnik Nissan SD33T

Oczywiście każdy z silników ma już ponad 30 lat, więc okresowo pojawiają się z nimi problemy, aż do zacinania, jak w omawianym egzemplarzu, wypuszczonym już w 1985 roku (37 lat temu). W ostatnich latach niełatwo o części zamienne do takiego silnika, a właściciele terenówek po prostu “zabijali” swoje auta w najtrudniejszych możliwych warunkach eksploatacyjnych, nie chcąc inwestować w normalną konserwację. Awarii w takiej sytuacji po prostu nie da się uniknąć.

Czujnik ciśnienia

Element ten z czasem ulega awarii, a w niektórych przypadkach dochodzi do banalnego przerwania przewodu. Awaria jest sygnalizowana przez lampkę kontrolną poziomu oleju na desce rozdzielczej. Niestety bardzo trudno jest znaleźć taki czujnik w sprzedaży.

TNVD

Pompa rzędowa została pierwotnie stworzona przez firmę Bosch, ale oficjalnym producentem jest Diesel Kiki. Wtryskiwacz paliwa wykazuje doskonałą niezawodność, jest w stanie pracować nawet z paliwem niskiej jakości, w rzeczywistości tylko obecność wody w paliwie może stać się problemem.

Pompa ma sześć tłoczków, z których każdy pracuje z własnym cylindrem silnika. Sterowanie jest mechaniczne (w niektórych wersjach podciśnieniowe). Obecność regulatora wszystkich trybów pozwala na dostarczanie paliwa zgodnie z cyklami pracy grupy tłoków. Problemy techniczne z wtryskiwaczem paliwa dotyczą głównie naturalnego zużycia tłoków, które będą wymagały wymiany i nowej regulacji.

Wtryskiwacze paliwa

Układ paliwowy przewiduje obecność dysz w głowicy cylindrów, do których paliwo wtryskiwane jest przez wtryskiwacze pod niskim ciśnieniem (od 105 barów). Z czasem rozpylacze po prostu zużywają się fizycznie. Pogarsza się jakość mieszanki paliwowej, dochodzi do niepełnego spalania z dużą ilością sadzy. Konieczne jest sprawdzenie wtryskiwaczy, gdy pojawia się czarny dym. Inną przyczyną niepełnego spalania paliwa może być niewystarczający dopływ powietrza do komór.

  Silnik Infiniti VQ37VHR (Nissan) 3.7L

CGB

Głowica cylindra z żeliwną obudową i pojedynczym wałkiem rozrządu jest bardzo niezawodna. Jednocześnie ogromny rozmiar głowicy należy uznać za wadę, przy znacznym przegrzaniu silnika to właśnie głowica cylindrów cierpi w pierwszej kolejności, pękając między zaworami lub wzdłuż gniazd dysz. W wielu przypadkach po demontażu głowica po prostu rozpada się na kilka fragmentów.

Silnik Nissan SD33T

Brak hydrokompensatorów powoduje konieczność ręcznej regulacji luzów termicznych, nie jest to trudne, mając tylko śrubokręt z kluczem. Zalecane przez producenta luzy wynoszą 0,35mm.

Uszczelka głowicy cylindra

Każda uszczelka nie jest wieczna, więc z biegiem lat może pęknąć, po czym olej dostanie się do układu chłodzenia lub odwrotnie, ale takie przypadki są typowe tylko dla samochodów o znacznym przebiegu.

Blok cylindrów

W razie potrzeby tuleje cylindrowe są wyciskane w celu wymiany na nowe. Można je kupić w cenie około 190 dolarów, ale można kupić całkiem przyzwoite analogi za 60-70 dolarów. Ramię na górnej krawędzi tulei pozwala niezawodnie docisnąć ją do głowicy cylindra. Stopniowo zużywają się i pierścienie tłokowe, a najbardziej zauważalną oznaką tego zjawiska jest pojawienie się znacznego spalania oleju.

Tłoki

Tłoki w silniku wykonane są z lekkich stopów. W silnikach Nissan SD33T występowały dwie wersje tłoków. Tak zwane “cargo” wersje silnika posiadały tłoki o większej masie, na każdy z nich przypadało pięć pierścieni, z których trzy odpowiadają za sprężanie, a dwa za podnoszenie oleju. Inżynierom udało się umieścić tak wiele pierścieni ze względu na znaczną długość płaszcza tłoka. We wszystkich przypadkach średnica tłoków wynosi 83 mm.

W wersjach silnika z ostatnich lat, stosowanych w SUV-ach Nissan Patrol, liczba pierścieni tłokowych została zmniejszona do trzech.

Categories: Nissan

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *