1,6-litrowy silnik wysokoprężny Nissan i Renault R9M lub 1,6 dCi jest produkowany od 2011 roku i jest montowany w takich modelach jak Megane, Scenic, Espace, Koleos, a także Qashqai i X-trail. W samochodach Mercedesa ten diesel jest znany pod własnymi indeksami OM622 i OM626.

Opis urządzenia silnika R9M 1.6 dCi

W 2011 roku zaprezentowano kolejny silnik wysokoprężny wspólnego rozwoju inżynierów Renault-Nissan. Jest to 1,6-litrowa jednostka z żeliwnym blokiem, 16-zaworową głowicą z hydrokompensatorami, rozrządem łańcuchowym i układem paliwowym Common Rail firmy Bosch z wtryskiwaczami o ciśnieniu 1600 barów. Silnik ten otrzymał również system Start-Stop i pompę olejową o zmiennym wydatku. Oprócz wersji z pojedynczym turbodoładowaniem o mocy 130 KM, oferowana była wersja Twin-Turbo o mocy 160 KM.

Numer silnika R9M znajduje się na styku bloku z głowicą. W 2014 roku pojawiły się zdeformowane wersje tego silnika dla pojazdów użytkowych: modyfikacje z pojedynczą turbiną o mocy 95-115 KM i z podwójnym turbodoładowaniem o mocy 125-145 KM. Są one nadal montowane w minibusach Renault Trafic, Nissan NV300, Mercedes Vito, w przeciwieństwie do diesla dla modeli cywilnych, który już ustąpił miejsca nowemu silnikowi R9N.

Specyfikacja silnika Nissan – Renault R9M 1.6 dCi

Modyfikacja Single-Turbo (1.6 dCi 130)

Parametr Wartość
Type Ready
Liczba cylindrów 4
Liczba zaworów 16
Pojemność skokowa 1598 cm³
Średnica cylindra 80 mm
Skok tłoka 79,5 mm
System zasilania Common Rail
Moc 130 KM
Moment obrotowy 320 Nm
Stopień sprężania 15,4
Rodzaj paliwa Diesel
Normy środowiskowe Euro 5/6
  Silnik Nissan SR20DE/DET/VE/VET 2.0

Modyfikacja Twin-Turbo (1.6 dCi 160)

Silnik Nissan - Renault R9M 1.6 dCi

Parametr Wartość
Type Ready
Liczba cylindrów 4
Liczba zaworów 16
Pojemność skokowa 1598 cm³
Średnica cylindra 80 mm
Skok tłoka 79,5 mm
System zasilania Common Rail
Moc 160 KM
Moment obrotowy 380 Nm
Stopień sprężania 15,4
Rodzaj paliwa Diesel
Normy środowiskowe Euro 5/6

Regulacje serwisowe

Konserwacja Okresowość
Serwis oleju co 20 000 km
Pojemność oleju 5,9 litra
Wymiana oleju około 6,5 litra
Jaki olej 5W-30
Filtr powietrza 20 tysięcy kilometrów
Filtr paliwa 40 tys. km
Filtr zbiornika paliwa 100 tys. km
Świece zapłonowe 120 tys. km
Pasek pomocniczy 100 tys. km
Płyn niezamarzający 5 lat lub 100 tys. km

R9M diesel opinie jego wady i zalety

Wady:

  • Wysoka moc jak na tę pojemność
  • I dość skromne zużycie paliwa
  • Jeśli właściwie utrzymany doskonały zasób
  • Nadaje się do Renault, Nissana i Mercedesa

Wady:

Silnik Nissan - Renault R9M 1.6 dCi

  • Nie jest często spotykany na naszym rynku
  • Rozciągnięcie łańcucha rozrządu już przy 150 000 km
  • Zawór EGR bardzo szybko się brudzi
  • Wycieki smaru występują regularnie

Wady, awarie i problemy silnika R9M

Jakie są najczęstsze bolączki, wady i problemy silnika R9M 1.6 dCI? Według większości mechaników turbodiesel 1.6 dCI serii R9M należy do bardzo udanych produktów koncernu Renault-Nissan pod względem ekonomiczności, ogólnej niezawodności i łatwości konserwacji, ale niektóre awarie i przewlekłe dolegliwości nadal nie mogły ominąć tej całkiem godnej z technicznego punktu widzenia jednostki napędowej. Warto zauważyć, że te lub te awarie, które wymienimy poniżej w artykule, są w zasadzie typowe dla wszystkich silników wysokoprężnych serii R i M, których jednostki napędowe mają prawie takie same wady fabryczne w procesie eksploatacji.

  1. Typowe plagi turbodiesli. Najbardziej rozpowszechnione skargi właścicieli aut na recenzowany silnik wiążą się bezpośrednio z częstym odsyłaniem do serwisu z powodu naprawy kapryśnych piezoelektrycznych wtryskiwaczy, przyspieszonego zanieczyszczania zaworu EGR (tutaj są to notabene aż dwie sztuki) oraz filtra cząstek stałych DPF, który, jak radzą mechanicy samochodowi, lepiej od razu bezpowrotnie usunąć.
  2. Szybkie rozciąganie łańcucha rozrządu. Jak powiedzieliśmy wcześniej, układ rozrządu w tym silniku jest łańcuchem i jest zaprojektowany na około 250 tysięcy kilometrów, ale na profilowych stronach motoryzacyjnych można znaleźć wiele skarg od właścicieli samochodów, w których często przeklinają mechanizm napędowy, zwłaszcza sam łańcuch rozrządu, który może rozciągnąć się do 140-150 tysięcy kilometrów przebiegu. Niebezpieczeństwo rozciągnięcia polega na tym, że gdy łańcuch ślizga się po zębie koła zębatego, w 99% przypadków dochodzi do wygięcia zaworów przez tłoki, co w rezultacie prowadzi do kosztownej naprawy jednostki napędowej.
  3. Zapach spalin w kabinie. Często na forach można znaleźć opinie właścicieli, w których często przeklinają krótkotrwały wymiennik ciepła układu EGR, po awarii którego w kabinie samochodu zaczyna szybko przenikać zapach spalin, ponieważ komponent po prostu przestaje je przepuszczać przez siebie.
  4. Masywna kampania wycofywania. Firma wycofująca, prowadzona przez firmę samochodową od 2015 do 2017 roku, która była bezpośrednio związana z wymianą bardzo delikatnej rury wydechowej na zaworze EGR (często pęka przy różnicy temperatur), wpłynęła tylko na modyfikację silników z dwiema turbinami (Twin-Turbo).
  5. Inne usterki. Do innych chronicznych usterek omawianego silnika należą częste wycieki smaru spod pokrywy zaworów i napędu łańcucha rozrządu, a także nieszczelności w obszarze uszczelek obudowy filtra oleju.
  Silnik Nissan SR18DE 1.8

Producent deklaruje żywotność silnika na poziomie 250 tys. km, ale spokojnie może ona sięgać nawet 400 tys. km.

Categories: NissanRenault

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *