W ruchu kierowca powinien zawsze mieć możliwość zwiększenia prędkości. W końcu w niektórych krytycznych sytuacjach nie należy hamować, a wręcz przeciwnie, gwałtownie przyspieszyć. Ale gdy nie można tego zrobić, ponieważ samochód nie nabiera prędkości, konieczne jest zrozumienie przyczyn tego problemu. Przedstawiamy siedem najczęstszych z nich.
Dlaczego samochód przyspiesza z trudem
Najpierw zajmijmy się fizyką tego procesu. Dlaczego silnik nie nabiera prędkości? Na biegu jałowym lub podczas jazdy na wprost obciążenie silnika jest minimalne. W związku z tym, jeśli występują drobne usterki w obwodach zasilania lub sterowania, silnik będzie pracował, a samochód będzie jechał.
Kiedy jednak kierowca chce przyspieszyć i wciska gaz, drastycznie zwiększa obciążenie jednostki napędowej. Zwiększa się porcja mieszanki paliwowo-powietrznej, obroty powinny wzrosnąć, ale może się tak nie stać. Chodzi o to, że pod obciążeniem każde odchylenie parametrów od normy odgrywa dużą rolę. Dlatego usterki, które prowadzą do tego, że samochód powoli nabiera prędkości, nie są łatwe do znalezienia natychmiast po uruchomieniu maszyny: bez obciążenia nie objawiają się.
Silnik nie jest odpowiednio rozgrzany
To na szczęście nie jest usterka, ale niuans. I jest charakterystyczny głównie dla samochodów gaźnikowych. Gdy silnik nie jest rozgrzany, parowalność paliwa jest niska, a jego część w drodze do komory spalania skrapla się na zimnych częściach silnika. Dlatego konieczne jest dostarczenie benzyny z rezerwą, tj. wzbogacenie mieszanki. Jeśli tak się nie stanie, wydajność spalania również będzie niska, co wpłynie na charakterystykę trakcyjną silnika.
W silnikach z wtryskiwaczami ECU wybiera optymalny skład paliwa na podstawie odczytów czujnika temperatury płynu chłodzącego. W przypadku gaźnika proporcje należy regulować ręcznie za pomocą uchwytu “przyssawki” – w rzeczywistości ogranicza to przedostawanie się nadmiaru powietrza do silnika. W końcu wraz z nim mieszanka zostanie zubożona, a to jest powód, dla którego silnik nie rozwija prędkości odpowiadających obciążeniu, a samochód nie może przyspieszyć.
Filtry są zatkane
Mieszanka, która dostaje się do silnika, składa się z powietrza i paliwa. Oba są wstępnie filtrowane. Jeśli filtry są poważnie zatkane, ich przepustowość jest zauważalnie zmniejszona. W rezultacie może brakować jednego z komponentów. ECU z takim deficytem nie będzie w stanie stworzyć odpowiedniej ilości mieszanki. W rezultacie silnik nie nabiera prędkości.
Producent zawsze zaleca częstotliwość wymiany filtrów, ale są to tylko podstawowe zalecenia. Na przykład, jeśli latem często jeździsz po zakurzonych drogach, filtr powietrza szybciej się zabrudzi. W związku z tym należy wymieniać go częściej.
Zużyta lub zepsuta pompa paliwa
Pisaliśmy już o usterkach, w których silnik uruchamia się i gaśnie jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Mogą być one również przyczyną tego, że silnik nie rozwija obrotów odpowiadających obciążeniu. Jeśli pompa nie jest w stanie zapewnić standardowego ciśnienia, wtryskiwacze nie będą w stanie wtrysnąć wymaganej ilości paliwa w czasie jego otwarcia. W rezultacie mieszanka zostanie zubożona, a silnik nie będzie w stanie rozwinąć pełnego ciągu. Pompa często ostrzega kierowcę o takiej awarii poprzez zwiększony hałas dochodzący ze zbiornika paliwa. Nawiasem mówiąc, pompa ma swój własny filtr – filtr siatkowy. Jest on również zatkany, chociaż nie dotyka dna zbiornika, gdzie może gromadzić się osad benzyny. Jeśli więc ciśnienie paliwa jest niewystarczające, nie należy od razu biegać po nową pompę: najpierw lepiej sprawdzić stan siatki.
Wtryskiwacze są zatkane
Wtryskiwacze odpowiadają za wtrysk paliwa do komory spalania. Opisaliśmy już ich możliwe usterki, ale pokrótce powtórzymy je jeszcze raz. Aby mieszanka całkowicie się spaliła, paliwo musi być wtryskiwane w odpowiedniej formie i pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli wtryskiwacz ma zużytą iglicę odcinającą lub zatkane otwory, nie będzie w stanie prawidłowo wtryskiwać paliwa. W rezultacie nie spali się ono całkowicie, co oznacza, że ilość uwalnianej energii będzie mniejsza. Typowa skarga, że samochód nie przyspiesza dobrze, jest często spowodowana złym stanem wtryskiwaczy.
Miękki siłownik przepustnicy
W starszych samochodach z siłownikiem przepustnicy z linką lub drążkiem, czasami przepustnica otwiera się pod mniejszym kątem niż to konieczne po naciśnięciu pedału gazu. Przyczyn może być kilka: na przykład luz w zespole pedału lub rozciągnięta z czasem linka. Istnieją jednak również bardziej trywialne sytuacje: w Internecie można znaleźć wiele historii, w których ruch pedału kolidował z gumową matą. Jeśli jest nieoryginalna, jej krawędź lub żebro może dostać się pod pedał przyspieszenia i uniemożliwić jego wciśnięcie do końca.
Elektronicznie sterowana przepustnica może również nie otwierać się prawidłowo z powodu zużycia lub jeśli jest bardzo zabrudzona, a jej klapka jest zablokowana. W takim przypadku wymagane jest czyszczenie i diagnostyka urządzenia.
Czujniki podają nieprawidłowe odczyty
W elektronicznym wtrysku praca ECU opiera się na odczytach czujników. Większość z nich jest dość prosta konstrukcyjnie, ale mimo to czasami zawodzą. A czasami działają, ale nieprawidłowo.
Wyobraźmy sobie, że czujnik temperatury płynu chłodzącego zawyża temperaturę. Następnie, gdy silnik jest jeszcze zimny, ECU zakłada, że już się rozgrzał. A w trybie pracy, jak napisaliśmy powyżej, mieszanka zawiera mniej paliwa niż bezpośrednio po uruchomieniu. Oznacza to, że mieszanka jest wyczerpana. Wtedy jest jasne, dlaczego samochód powoli nabiera prędkości, gdy się rozgrzewa.
Podobnie jest z czujnikiem masowego przepływu powietrza (MAF). Jeśli właściciel nie dba szczególnie o czystość filtra powietrza, cząstki mechaniczne mogą dostać się do czujnika i z czasem albo całkowicie go wyłączyć, albo doprowadzić do dużych błędów w odczytach. A od tych odczytów bezpośrednio zależy skład mieszanki podawanej do komór spalania. Gdy więc silnik słabo nabiera obrotów, problem może leżeć właśnie w tym elemencie.
Wreszcie, do tego, że samochód słabo nabiera prędkości, mogą prowadzić kaprysy czujnika położenia wałka rozrządu. To na nim opiera się system regulacji faz rozrządu, a jeśli zostaną one zbite, silnik będzie pracował nierówno i nie będzie rozwijał pełnej mocy.
Grupa tłokowa jest zużyta
Silnik działa dzięki energii rozprężających się gazów podczas spalania. Jeśli grupa cylinder-tłok jest mocno zużyta, część gazów przedostaje się do skrzyni korbowej i w rzeczywistości nie wykonuje użytecznej pracy. Oznacza to, że mieszanka jest dostarczana w odpowiedniej ilości, ale nie ma efektu – silnik nie rozwija dobrze obrotów. Jednak znacznie częściej konsekwencją takiego zużycia jest olej, obficie spalający się w komorze spalania i powodujący nieprawidłowe działanie zaworów i układu zapłonowego.
Jednym z najbardziej wiarygodnych sposobów oceny stanu silnika jest pomiar kompresji. To prawda, w tym celu należy zaopatrzyć się w kompresometr lub udać się do serwisu.
W sytuacjach, gdy samochód źle nabiera prędkości, często zapala się ikona Check Engine. Ułatwia to znalezienie usterki: skaner diagnostyczny pozwoli odczytać kod błędu i zawęzić “krąg podejrzanych”. Warto też zwracać uwagę na objawy zewnętrzne. Przykładowo, pojawienie się niebieskiego dymu z rury wydechowej świadczy o złej kondycji silnika, niestabilna praca jednostki napędowej (mówi się: awaria silnika) jest często spowodowana awarią lub złym stanem jednego z wtryskiwaczy, a głośna praca na biegu jałowym (“dieseling”) – problemami z fazami dystrybucji gazu. W każdym razie, kontaktując się z serwisem lepiej wymienić wszystkie nietypowe odchylenia od normalnej pracy silnika.
Razem
- Jeśli samochód źle nabiera prędkości, przyczyny zwykle leżą w niewystarczającej ilości mieszanki lub jej nieoptymalnym składzie.
- Najbardziej banalne przypadki, w których występuje ten problem – niewystarczające rozgrzanie silnika lub zatkane filtry.
- Diagnostykę najłatwiej przeprowadzić w serwisie – jest to zwykle tańsze niż samodzielne szukanie przyczyny “na oko”.
- Jeśli wybierasz się do serwisu, zwróć uwagę na objawy słabych obrotów silnika.
0 Comments