Seria silników wysokoprężnych Mercedes OM 604 o pojemności 2,0 i 2,2 litra była montowana od 1993 do 1999 roku i była instalowana w dwóch modelach koncernu: Klasie C w nadwoziu W202 lub Klasie E w nadwoziu W210. Dla usług kabinowych oferowano zdeformowaną do 75 KM modyfikację 2,2-litrowego silnika wysokoprężnego.

Silniki serii Mercedes OM604

Modyfikacja: OM 604 D 20 lub 200 D

Określona pojemność skokowa 1997 cm³
System zasilania komora widłowa
Moc silnika 88 KM
Moment obrotowy 135 Nm
Blok cylindrów żeliwny R4
Głowica cylindra aluminiowa 16v
Średnica cylindra 87 mm
Skok tłoka 84 mm
Stopień sprężania 22
Cechy silnika nie
Hydrokompensatory tak
Rozrząd skrzyni biegów łańcuch
Fasoregulator nie
Turbosprężarka nie
Jakiego oleju użyć 6,5 litra 5W-40
Typ paliwa olej napędowy
Klasa środowiskowa Euro 2/3
Przykładowa żywotność 400 000 km

Modyfikacja: OM 604 D 22 lub 220 D

Definite displacement 2155 cm³
System zasilania komora kuźni
Moc silnika 95 KM
Moment obrotowy 150 Nm
Blok cylindrów żeliwny R4
Głowica cylindra aluminiowa 16v
Średnica cylindra 89 mm
Skok tłoka 86,6 mm
Stopień sprężania 22
Cechy silnika nie
Hydrokompensatory tak
Rozrząd skrzyni biegów łańcuch
Fasoregulator nie
Turbosprężarka nie
Jakiego oleju użyć 6,5 litra 5W-40
Typ paliwa olej napędowy
Klasa środowiskowa Euro 2/3
Przykładowa żywotność 450 000 km
  Silnik Mercedes-Benz M271 E18 ML/AL 1.8

Które samochody były wyposażone w silnik OM604 2.0-2.2 l

  • Mercedes Klasy C W202 – lata produkcji 1993-1999
  • Mercedes Klasy E W210 – lata produkcji 1995-1998

Wady, awarie i problemy silnika Mercedes OM604

Silnik Mercedes OM604 2.0, 2.2

Silniki wysokoprężne serii OM604 zyskały reputację bardzo niezawodnych jednostek. Przy prawidłowej konserwacji ich żywotność wynosi zwykle od 400 do 500 tysięcy kilometrów. Jednak silniki te mają swoje charakterystyczne słabe punkty, które właściciele powinni wziąć pod uwagę.

Problemy z pompą paliwa Lucas

Najpoważniejszym i najczęstszym problemem silnika OM604 jest kapryśna wysokociśnieniowa pompa paliwa Lucas. Węzeł ten okazał się niewystarczająco niezawodny do długiej pracy. Z czasem uszczelki wewnątrz pompy wysychają i zaczynają przeciekać paliwo, co prowadzi do nieszczelności i pogorszenia osiągów silnika.

Dodatkową złożoność stwarza fakt, że nie wszyscy specjaliści podejmują się naprawy pompy Lucas. Czasami właścicielom łatwiej jest zastąpić ją podobną pompą Bosch, która jest bardziej niezawodna, ale taka przebudowa wymaga dodatkowych kosztów.

Zużycie łańcucha rozrządu

Kolejnym słabym punktem OM604 jest łańcuchowy napęd mechanizmu rozrządu. Pomimo tego, że łańcuch jest uważany za trwalszy, w tym silniku często jest wyciągany już przy przebiegu 200-250 tysięcy kilometrów. Podczas pracy łańcucha istnieje ryzyko jego przepięcia lub zerwania, co może prowadzić do poważnego uszkodzenia głowicy cylindrów i rozrządu.

Przegrzanie i pękanie głowicy cylindrów

Głowica cylindrów silnika OM604 jest bardzo wrażliwa na przegrzanie. W przypadku awarii układu chłodzenia lub stosowania zanieczyszczonego płynu niezamarzającego głowica może pęknąć. Jest to bardzo poważny problem, ponieważ pęknięcia często przechodzą przez krytyczne obszary, uniemożliwiając naprawę lub czyniąc ją niezwykle kosztowną.

  Mercedes M274

Aby uniknąć takich awarii, właścicielom zaleca się ścisłe monitorowanie stanu układu chłodzenia, terminową wymianę płynu niezamarzającego i unikanie przegrzewania silnika.

Ogólna niezawodność

Pomimo wspomnianych wad, sam silnik OM604 jest bardzo udany pod względem konstrukcyjnym. Jego podstawa – żeliwny blok cylindrów i prosta mechanika bez turbodoładowania – sprawia, że silnik jest wytrzymały i trwały przy prawidłowym użytkowaniu. Jednak słabości związane z układem paliwowym, łańcuchem rozrządu i naprężeniami termicznymi głowicy wymagają stałej uwagi i terminowej konserwacji.

Kampanie przywoławcze

Nie przeprowadzono globalnych masowych kampanii przywoławczych wyłącznie dla silników serii OM604. Jednak poszczególne biuletyny serwisowe i wewnętrzne przepisy producenta miały wpływ na komponenty związane z tym silnikiem.

Silnik Mercedes OM604 2.0, 2.2

Skupiono się na możliwych wyciekach paliwa z powodu problemów z pompą paliwową Lucas. Na niektórych rynkach dealerom zalecono sprawdzenie pomp pod kątem wycieków i wymianę uszczelek w ramach gwarancji w przypadku wykrycia usterek. Przeprowadzono również szereg kontroli serwisowych stanu łańcucha rozrządu i napinacza łańcucha, zwłaszcza w pojazdach o dużym przebiegu.

Należy zauważyć, że w bazach danych europejskich lub amerykańskich agencji nie ma oficjalnie zarejestrowanych żadnych wycofań na dużą skalę dla OM604. Producent wyeliminował poszczególne problemy w ramach zaplanowanej konserwacji.

Nagrody i uznanie

Pomimo pewnych trudności konstrukcyjnych, silnik OM604 spotkał się z pozytywnymi opiniami zarówno dziennikarzy, jak i profesjonalistów z branży motoryzacyjnej.

Dzięki wprowadzeniu 16-zaworowej głowicy cylindrów i ulepszonego układu wtrysku paliwa, ten silnik wysokoprężny był ważnym krokiem naprzód w rozwoju diesli do samochodów osobowych Mercedes-Benz. Charakteryzował się on następującymi cechami:

  • wysoką oszczędnością paliwa;
  • niski poziom wibracji;
  • dobrą elastycznością przy średnich prędkościach.

Na oficjalnym poziomie nagrody przyznane silnikowi OM604 nie są rejestrowane. Przyczynił się on jednak do tego, że modele Mercedes-Benz Klasy C (W202) i Klasy E (W210), w których był montowany, otrzymały wysokie noty w nominacjach „Best Diesel Car of the Year” w europejskich rankingach z połowy lat 90-tych.

To właśnie dzięki takim silnikom Mercedes ostatecznie ugruntował swoją reputację producenta zaawansowanych technologicznie, niezawodnych i komfortowych samochodów z silnikami wysokoprężnymi w segmencie premium.

Categories: Mercedes

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *