6,3-litrowy silnik V8 Mercedes M156 był produkowany w fabryce w Niemczech od 2006 do 2015 roku i był montowany w wersjach AMG takich modeli jak Klasa C, Klasa CL, Klasa E, Klasa S, Klasa SL. Istniała wersja tego silnika z suchą miską olejową dla samochodów sportowych pod indeksem M159.

Specyfikacje silnika Mercedes M156 6,3 litra

Parametr Wartość
Modyfikacja M 156 E 63
Przemieszczenie nieskończone 6208 cm³
System zasilania wtryskiwacz
Moc silnika 457 – 525 KM
Moment obrotowy 600 – 630 Nm
Blok cylindrów aluminiowy V8
Głowica cylindra aluminiowa 32v
Średnica cylindra 102,2 mm
Skok tłoka 94,6 mm
Stopień sprężania 11,3
Cechy silnika DOHC
Hydrokompensatory tak
Rozrząd skrzyni biegów łańcuch
Regulator zapłonu na wszystkich wałach
Turbosprężarka nie
Jakiego oleju użyć 9.0 litr 0W-40
Typ paliwa AI-95
Klasa ekologiczna Euro 4/5
Przykładowa żywotność 250 000 km
Waga silnika 199 kg

Cechy konstrukcyjne i osiągi

Pomimo oznaczenia „6.3”, pojemność skokowa silnika wynosiła 6208 centymetrów sześciennych. Ten aluminiowy V8 z 32 zaworami i dwoma wałkami rozrządu na rząd cylindrów rozwijał moc od 457 do 525 KM w zależności od modyfikacji. Maksymalne obroty sięgały 7200 obr/min, a moment obrotowy był dostępny w szerokim zakresie obrotów, dzięki czemu silnik był nie tylko mocny, ale także zaskakująco elastyczny. Był montowany w niemal wszystkich modelach AMG z tamtych lat – od klasy C po pełnowymiarowego SUV-a ML63 AMG.

W jakich samochodach montowano silnik M156

Silnik Mercedes M156 6.3 AMG

Silnik Mercedes-AMG M156 stał się sercem całej generacji modeli AMG i był montowany w szerokiej gamie samochodów – od sportowych coupe po luksusowe sedany, a nawet minivany. Zadebiutował w połowie 2000 roku i był używany do początku 2010 roku, stopniowo ustępując miejsca nowej generacji silników biturbo. Poniżej znajduje się przegląd wszystkich modeli produkcyjnych Mercedes-Benz, w których można znaleźć to legendarne atmosferyczne V8.

Mercedes Klasy C (W204)

Lata produkcji: 2007-2015.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych nośników M156 jest C63 AMG W204. Dzięki kompaktowemu nadwoziu i mocnemu silnikowi, sedan ten stał się prawdziwym „kieszonkowym supersamochodem”. Szczególnie cenione są późniejsze wersje, w tym Edition 507, w której silnik został wzmocniony do 507 KM i otrzymał kilka elementów z droższych modeli. Nawet w standardowej wersji C63 charakteryzował się doskonałym prowadzeniem i prawdziwym dźwiękiem AMG.

Mercedes CL-Class (C216)

Lata produkcji: 2006-2010.

W luksusowym coupe CL63 AMG silnik M156 zapewniał nie tylko prędkość, ale także doskonałą płynność. Mimo wagi i statusu auta, przyspieszenie do setki zajmowało około 4,5 sekundy. Był to wybór tych, którzy chcieli połączyć komfort klasy executive z odważnym charakterem AMG.

  Silnik wysokoprężny Mercedes V6 OM642

Mercedes CLK-Class (C209)

Lata produkcji: 2006-2010.

Szczególnie interesującą wersją był CLK63 AMG Black Series – prawdziwy samochód wyścigowy w cywilnym nadwoziu. To właśnie nim jeździł Tony Stark w pierwszym filmie „Iron Man”. Ta wersja otrzymała lekkie nadwozie, wydłużony rozstaw kół, agresywny dodger i bardziej szalony tuning zawieszenia. Jest uważany za jeden z najbardziej kultowych modeli AMG tamtych czasów.

Mercedes CLS-Class (W219)

Lata produkcji: 2006-2010.

CLS63 AMG na bazie W219 był pionierem w segmencie czterodrzwiowych coupe. Dzięki silnikowi M156 samochód zyskał charyzmę i charakter, wyróżniając się na tle konwencjonalnego CLS-a dźwiękiem, prowadzeniem i możliwościami. Była to wyjątkowa hybryda stylu i mocy.

Mercedes Klasy E (W211 i W212)

Lata produkcji: 2006-2009 (W211), 2009-2011 (W212).

W W211 i W212 silnik M156 był używany w E63 AMG. Podczas gdy W211 charakteryzował się bardziej klasyczną stylistyką, W212 wyglądał bardziej nowocześnie i agresywnie. Niezależnie od nadwozia, E63 oferował wszystko: prędkość, komfort i wszechstronność. Wersje z napędem na tylne koła charakteryzowały się możliwością „odpalenia” w stylu muscle car.

Mercedes Klasy ML (W164)

Lata produkcji: 2006-2010.

Silnik Mercedes M156 6.3 AMG

Nawet rodzinny SUV ML otrzymał ten silnik w wersji ML63 AMG. Był to prawdziwy „wilk w owczej skórze” – duży, ciężki SUV, zdolny do przyspieszenia do 100 km/h w mniej niż 5 sekund. Dzięki wysokiej pozycji siedzącej i napędowi na wszystkie koła, ML63 był pierwszym naprawdę szybkim SUV-em AMG.

Mercedes Klasy R (W251)

Lata produkcji: 2006-2007.

Rzadką bestią jest R63 AMG, jeden z najbardziej niezwykłych modeli AMG w historii. Samochód ten łączył w sobie cechy minivana, crossovera i kombi i był wyposażony w ten sam silnik M156. Model nie zyskał popularności i był produkowany w limitowanej edycji, więc dziś jest kolekcjonerskim rarytasem.

Mercedes Klasy S (W221)

Lata produkcji: 2006-2010.

Flagowy S63 AMG w nadwoziu W221 łączył w sobie najwyższy komfort i maksymalne osiągi. Dzięki temu silnikowi samochód przyspieszał tak szybko, jak to tylko możliwe w przypadku sedana klasy executive. Tutaj M156 pokazał swoją miękką, gładką stronę, idealną do długich biegów i pewnego przyspieszania.

Mercedes SL-Class (R230)

Lata produkcji: 2008-2011.

SL63 AMG Roadster uosabiał filozofię AMG – sport, luksus i dźwięk w jednej butelce. Dzięki napędowi na tylne koła, nisko położonemu środkowi ciężkości i potężnemu silnikowi atmosferycznemu, SL63 był prawdziwym samochodem dla kierowcy. Model ten był również pionierem 7-biegowej sportowej skrzyni biegów AMG MCT z mokrym sprzęgłem zamiast przemiennika momentu obrotowego.

Niezawodność i kontrowersje

Pomimo swojego kultowego statusu, M156 nie był idealny. Już po kilku latach użytkowania zaczęły pojawiać się doniesienia o poważnych problemach z niezawodnością. Najczęściej wymienianym było przedwczesne zużycie wałków rozrządu i dźwigienek zaworowych. Powodem tego był błąd produkcyjny: użyto nieodpowiedniego stopu bez odpowiedniej obróbki cieplnej, co doprowadziło do przyspieszonego zużycia i stukania w głowicy bloku. W niektórych przypadkach problem objawiał się przy przebiegu do 80 000 kilometrów.

  Silnik Mercedes-Benz M111 E23 / E23 ML 2.3

Silnik Mercedes M156 6.3 AMG

Mercedes-Benz oficjalnie nie rozpoczął masowej kampanii przywoławczej, ale dealerzy często wykonywali naprawy w ramach gwarancji lub programów lojalnościowych. W Stanach Zjednoczonych złożono nawet pozew zbiorowy przeciwko Mercedesowi, twierdząc, że wada była znana producentowi, ale ukryta przed konsumentami. Chociaż sprawa nie doprowadziła do wypłaty odszkodowań na dużą skalę, zwróciła uwagę na problem.

Wady, awarie i problemy silnika M156

Silnik atmosferyczny M156 opracowany przez AMG dla swoich sportowych modeli stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych silników Mercedes-Benz. Pomimo całej swojej mocy i efektowności, ten 6,2-litrowy silnik V8 nie był pozbawiony poważnych wad, które ostatecznie doprowadziły do masowych skarg właścicieli, a nawet pozwu zbiorowego przeciwko firmie.

Zużycie wałków rozrządu i hydrokompensatorów

Najbardziej znanym problemem silników M156 jest niska żywotność wałków rozrządu i dźwigienek zaworowych. Wada fabryczna w konstrukcji hydrokompensatorów powodowała klinowanie się pary tłoków, co skutkowało niewłaściwym luzem zaworowym. To z kolei powodowało szybkie zużycie krzywek wałka rozrządu i dźwigienek zaworowych. Stopniowe pogarszanie się smarowania w tym węźle prowadziło do tego, że silnik zaczynał głośno pracować, a w skrajnych przypadkach – ulegać awarii.

Problem był na tyle powszechny, że w USA właściciele złożyli pozew zbiorowy przeciwko Mercedes-AMG. Sąd ostatecznie stanął jednak po stronie producenta, oddalając roszczenia.

Niebezpieczeństwo zaworu

Inną niebezpieczną konsekwencją awarii hydrokompensatora było poluzowanie zaworu. W niektórych przypadkach, przy gwałtownym uderzeniu, zawory traciły swoje mocowanie i wpadały bezpośrednio do cylindrów, powodując katastrofalne zniszczenie silnika. Choć takie awarie zdarzały się rzadko, ich konsekwencje zawsze były niezwykle kosztowne.

Problemy ze śrubami głowicy

Kolejnym słabym punktem silników sprzed 2011 roku były śruby głowicy bloku cylindrów. Śruby były skorodowane, a z czasem ich łby po prostu gniły. Rezultatem były wycieki płynu niezamarzającego przez uszczelkę głowicy cylindrów, co mogło prowadzić do przegrzania silnika i jeszcze poważniejszych konsekwencji.

Silnik Mercedes M156 6.3 AMG

Po 2011 roku Mercedes przeprojektował konstrukcję i materiał śrub, eliminując w ten sposób ten problem w nowych wersjach silnika.

Szybkie zużycie kół zębatych wałka rozrządu

Nawet po wprowadzeniu poprawek, jeden problem pozostał we wszystkich wersjach M156 sprzed 2015 roku – przyspieszone zużycie kół łańcuchowych wałka rozrządu. Przedwczesne ścieranie zębów prowadziło do zwiększonego luzu w napędzie rozrządu, pogorszenia rozrządu i ostatecznie ryzyka poważnego uszkodzenia silnika. Regularne sprawdzanie stanu łańcucha i kół zębatych jest zatem niezbędne.

Uznanie i nagrody

Pomimo wyzwań technicznych, M156 wielokrotnie zdobywał prestiżowe nagrody. W latach 2009 i 2010 został uznany za najlepszy silnik sportowy w konkursie International Engine of the Year. Był on również często umieszczany na listach najlepszych atmosferycznych silników V8 w historii przemysłu motoryzacyjnego, dzięki swojemu jasnemu brzmieniu i żywemu charakterowi. Magazyny takie jak Car and Driver, Evo i MotorTrend wielokrotnie określały go jako jeden z ostatnich prawdziwie „uczciwych” silników bez turbosprężarek i elektroniki, która zakłóca wyczucie.

Dziedzictwo

M156 stał się symbolem ery przejściowej dla AMG. Łączył w sobie brutalną mechanikę, charakter, wysoki potencjał obrotów, a jednocześnie mógł być używany w codziennej jeździe. Później został zastąpiony przez M157 z podwójnym turbodoładowaniem, który, choć bardziej wydajny i mocniejszy, nie miał już tej samej charyzmy. Dziś M156 jest bardzo ceniony przez entuzjastów, zwłaszcza w rzadkich wersjach, takich jak CLK63 AMG Black Series lub C63 AMG Edition 507.

W razie zainteresowania mogę dokładniej wyjaśnić różnice między nim a M159 (opartym na M156 dla SLS AMG) lub porównać go z nowoczesnymi silnikami AMG.

Categories: Mercedes

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *