Eksperci identyfikują wiele powodów, dla których samochód gaśnie po naciśnięciu pedału gazu: gromadzenie się wody na korku rozdzielacza, brak podciśnienia w układzie paliwowym, nieprawidłowe działanie DPDZ, zalanie wtryskiwaczy paliwem itp. Właściciele samochodów powinni znać przyczyny usterki, jak ją zdiagnozować i co zrobić bez wizyty w serwisie.

Przyczyny nieprawidłowego działania silnika po naciśnięciu pedału gazu

Nieprawidłowe działanie silnika po naciśnięciu pedału gazu może wystąpić z przyczyn związanych z różnymi układami: gaźnika, zasilania, zapłonu lub silnika. Omówmy pokrótce każdą z opcji i podsumujmy je w tabeli dla przejrzystości.

System Typ błędu Objaśnienie
Garownik Wlot powietrza Absorpcja powietrza prowadzi do ubogiej mieszanki i braku paliwa do zapłonu. Skutkuje to trójcylindrową pracą silnika.
Awaria pompy pedału gazu W przypadku awarii części podczas otwierania klapy nie dochodzi do wzbogacenia paliwa. Silnik samochodu gaśnie.
Nieprawidłowe działanie pierwszej komory gaźnika Jeśli benzyna nie przechodzi przez rozpylacz dyfuzora, występuje uboga mieszanka paliwowa. Przyczyną może być zanieczyszczenie wtryskiwacza paliwa.
Awaria poziomu paliwa w komorze pływakowej Gdy poziom spadnie poniżej normy, do komory spalania dostanie się zubożona mieszanka. Powoduje to zgaśnięcie samochodu po naciśnięciu gazu.
Układ paliwowy Zapchanie filtra paliwa Jeśli element filtrujący jest zatkany, paliwo nie dociera do silnika w odpowiedniej ilości. W rezultacie silnik gaśnie po naciśnięciu gazu.
Uszkodzenie przewodów paliwowych Uszkodzenie tych elementów może prowadzić do wycieków benzyny, a w konsekwencji do ubogiej mieszanki.
Awaria pompy paliwa Urządzenie nie może pompować benzyny w normalnej objętości. W rezultacie mieszanka z dużą ilością paliwa dostaje się do komory spalania.
Brak podciśnienia w układzie paliwowym Powietrze jest zasysane do wnętrza układu, co negatywnie wpływa na ciśnienie powietrza. Samochód gaśnie po gwałtownym naciśnięciu przepustnicy, na desce rozdzielczej może pojawić się błąd.
Awaria czujnika DPDZ Awaria czujnika prowadzi do tego, że ECU otrzymuje nieprawidłowe dane o położeniu przepustnicy.
Podawanie paliwa przez wtryskiwacze W niektórych przypadkach wtryskiwacze dostarczają zbyt dużo paliwa, przez co mieszanka jest bogata. Taka sytuacja powoduje zalanie świec i zgaśnięcie silnika po naciśnięciu przepustnicy.
Układ zapłonowy Zwarcie w obwodzie zapłonowym Większość napięcia trafia do masy. Po naciśnięciu gazu paliwo nie jest zapalane i samochód gaśnie.
Błędy ustawień zapłonu Ustawienie późniejszego lub wcześniejszego zapłonu powoduje nieprawidłową pracę silnika.
Nieprawidłowe podłączenie przewodów we/wy Występuje awaria różnych skoków i samochód gaśnie.
Złe świece Jeśli świece nie wytwarzają wymaganej iskry, mogą stanowić problem. Kierowca wciska gaz, ale samochód gaśnie.
Silnik Awaria fazy układu rozrządu Przyczyną może być błąd instalacji lub przeskakiwanie paska/łańcucha. Silnik gaśnie, traci moc i staje się mniej responsywny. Zawory mogą być uszkodzone.
Inne problemy Filtr powietrza Jeśli element filtrujący jest zatkany, prowadzi to do pogorszenia jakości mieszanki palnej. W rezultacie samochód gaśnie po gwałtownym naciśnięciu przepustnicy.
ECU Awaria ECU Powoduje nieprawidłowe działanie wszystkich systemów.

Jak zrozumieć, dlaczego występuje awaria podczas naciskania pedału gazu?

Aby zidentyfikować problem, należy zwrócić uwagę na inne objawy:

  • trudności z uruchomieniem zimnego silnika;
  • spadek mocy;
  • zwiększone zużycie paliwa itp.

Ważną kwestią jest to, kiedy i w jaki sposób objawia się usterka. Przykładowo, jeśli na początkowym etapie silnik spalinowy z trudem wkręca się na obroty i nabiera prędkości, przyczyną może być zatkany wkład filtra paliwa lub powietrza. Kolejną może być sytuacja, w której samochód gaśnie po naciśnięciu gazu.

  Co jest lepsze: łańcuch czy pasek rozrządu

Druga opcja to „drganie” podczas przyspieszania przy płynnym wciskaniu gazu i gwałtowny przyrost prędkości przy głębszym wciśnięciu. Przyczyną może być brak paliwa. Jeśli problem pojawia się przy długiej reakcji pedału gazu na zimnym silniku, usterkę można wytłumaczyć awarią jednej lub kilku świec.

Czasami samochód gaśnie po naciśnięciu gazu nie z powodu silnika, ale z powodu awarii powiązanych systemów. W samochodach z automatyczną skrzynią biegów problem objawia się, gdy przekładnia jest zużyta. Podobna reakcja może wystąpić przy wciśnięciu gazu w przypadku uszkodzenia skrzyni biegów.

W silnikach wysokoprężnych usterka może wystąpić z powodu niskiej jakości oleju napędowego o wysokiej zawartości siarki.

Spadki gazu podczas przyspieszania

Zdarzają się sytuacje, w których samochód gaśnie po wciśnięciu gazu podczas nabierania prędkości. W takich okolicznościach obciążenie silnika wzrasta, dochodzi do awarii. Przyczyną jest często niedobór paliwa lub powietrza.

Podczas rozwiązywania problemów warto sprawdzić:

  • ciśnienie w rampie;
  • pompę paliwa;
  • jakość iskry;
  • stan filtra.

Jeśli występuje pedał gazu E, istnieją dodatkowe powody, dla których samochód gaśnie. Może to być zwarcie styków, problem z systemem, awaria czujników hamulca/sprzęgła. Jeśli silnik gaśnie po naciśnięciu gazu w samochodach używanych, przyczyną może być awaria klapy kolektora dolotowego.

Spadki na biegu jałowym

Czasami obroty spadają, a samochód gaśnie bez naciskania pedału gazu, ale spontanicznie. Dzieje się tak często, gdy silnik jest zimny. Aby określić usterkę, pożądane jest przeprowadzenie diagnostyki poprzez podłączenie skanera do jednostki sterującej. Jeśli awaria objawia się na rozgrzanym silniku, przyczyną mogą być awarie elementów elektronicznych. Najczęściej jest to ECU, DPDZ, RCH, czujniki temperatury i ciśnienia.

Jeśli samochód gaśnie bez naciskania na gaz, warto upewnić się, że nie ma wlotu powietrza. Następnie może być konieczna wymiana elementów filtrujących, świec, cewki i innych elementów. Zaleca się sprawdzenie głowicy silnika pod kątem wycieków oleju. Czasami może być konieczne przepłukanie zbiornika i miski pompy układu paliwowego.

Spadające obroty na silniku gaźnikowym

Często zdarza się, że silnik gaźnikowy dławi się i gaśnie po naciśnięciu gazu. W takich maszynach problemem jest zazwyczaj niewłaściwa regulacja mieszanki paliwowej i zanieczyszczenie wtryskiwacza paliwa. Na jakość paliwa wpływa również zwiększenie objętości napływającego powietrza, dlatego warto sprawdzić uszczelkę między karoserią a gaźnikiem.

Samochód często gaśnie podczas wciskania gazu z powodu zanieczyszczenia gaźnika. Aby rozwiązać problem, zaleca się wyczyszczenie tego ostatniego i wymianę filtra. Można również samodzielnie wymienić świece, cewki i przewody.

Samochód gaśnie po naciśnięciu pedału gazu

Spadek obrotów na wtryskiwaczu

Spowolnienie samochodu przy gwałtownym naciśnięciu gazu może wskazywać na nieprawidłowe działanie wtryskiwaczy lub pompy tłoczącej paliwo. Jeśli samochód w takim przypadku gaśnie, warto sprawdzić zgodność jakości i objętości mieszanki dostarczanej do silnika.

Na początek zaleca się wymianę benzyny, następnie umycie zbiornika, wymianę elementów filtrujących i tak dalej, aż do wtryskiwaczy. W niektórych przypadkach tę część można wyczyścić, ale w trudnych sytuacjach urządzenie będzie musiało zostać wymienione. Warto również zwrócić uwagę na pracę czujnika położenia wału korbowego i przepustnicy.

Awarie mechaniczne pedału gazu

Mogą wystąpić sytuacje, w których po naciśnięciu gazu pedał spada na podłogę i nie wraca do pozycji wyjściowej. Jednocześnie samochód nie gaśnie ani nie przyspiesza.

Przyczyną może być uszkodzenie plastikowej lub gumowej uszczelki. Możliwe jest zerwanie linki, ale zdarza się to w rzadkich przypadkach. Aby wyeliminować problem, wystarczy wymienić uszkodzoną część.

  Czym jest moment obrotowy silnika

Samochód gaśnie po naciśnięciu pedału gazu

Samochody z HBO

Po instalacji benzynowej zdarzają się sytuacje, w których samochód gaśnie w momencie przełączenia z benzyny na gaz. W takim przypadku wciśnięcie pedału gazu pomaga uniknąć problemów.

Czasami dzieje się odwrotnie, gdy samochód dławi się przy próbie szybkiego nabrania prędkości. Powodem jest zimna skrzynia biegów i niski próg temperatury, przy którym następuje przełączenie.

Samochód gaśnie po naciśnięciu pedału gazu

Nietypowe przyczyny

W przypadku pojawienia się problemów warto sprawdzić katalizator samochodu, który często jest zatkany lub stopiony. Nie należy zapominać o filtrze powietrza, z powodu zanieczyszczenia którego samochód często gaśnie. Po wciśnięciu gazu zwykle następuje zasysanie powietrza w celu przygotowania mieszanki paliwowej, ale z powodu zabrudzonego filtra tak się nie dzieje.

W silnikach z wtryskiwaczami problem może być spowodowany nadmiarem powietrza zasysanego w momencie dolotu, zanieczyszczeniem filtra paliwa lub zużytymi świecami.

Co zrobić jeśli silnik gaśnie po wciśnięciu gazu

Po ustaleniu przyczyny ważne jest, aby zrozumieć, jak postępować, jeśli silnik spalinowy samochodu gaśnie po naciśnięciu pedału przyspieszenia. Poniżej przedstawiamy podstawowe kroki, które można podjąć w celu rozwiązania problemu.

Sprawdzenie pompy benzynowej

Głównym parametrem pompy paliwa jest ciśnienie, jakie wytwarza ona w rampie paliwowej. Podłącz manometr w następujący sposób:

  • Zastosowanie fabrycznej złączki do dokonywania pomiarów poprzez adapter. W wewnętrznej części złączki znajduje się szpula, po jej uruchomieniu pręt manometru i szyna są połączone. Minusem jest to, że standardowe złącze nie jest dostępne we wszystkich maszynach.
  • Połączenie w przecięciu układu paliwowego. Wykorzystuje manometr z możliwością pomiaru do 7 kg / cm2, wąż paliwowy o optymalnej średnicy, parę złączek i trójnik.

W sklepach motoryzacyjnych można znaleźć gotowe zestawy do pomiaru ciśnienia. Wadą tej opcji jest wysoka cena i dostępność.

Jakie ciśnienie jest uważane za normalne

Informacje o optymalnym ciśnieniu są dostępne w instrukcji obsługi samochodu. Na przykład w 8-zaworowych silnikach VAZ z układem powrotnym parametr ten wynosi od 2,8 do 3,2 kg / cm kw. Jeśli nie ma przepływu wstecznego, wartość ta wynosi od 3,6 do 4 kg / cm kw.

Pomiar ciśnienia własnymi rękami

Samodzielny pomiar ciśnienia odbywa się w kilku etapach:

  1. Uwolnij ciśnienie w układzie, usuwając bezpiecznik pompy paliwa.
  2. Czekanie, aż samochód zgaśnie.
  3. Przywrócenie bezpiecznika.
  4. Włączenie zapłonu w samochodzie.
  5. Pomiar ciśnienia.
  6. Uruchomienie silnika. Parametr powinien pozostać taki sam jak poprzednio.
  7. Wyłączenie silnika, włączenie zapłonu i ponowne zwiększenie ciśnienia powrotu. Mierzone jest maksymalne możliwe ciśnienie.

Jeśli samochód gaśnie po naciśnięciu gazu, gdy jest zimny, należy również przeprowadzić kontrolę w tych samych warunkach.

Problemy z układem zasilania

W przypadku wykrycia problemu z układem zasilania konieczne może być wykonanie następujących czynności:

  1. Sprawdzenie stanu pompy w celu sprawdzenia, czy płyn przepływa. Wymagany jest demontaż obudowy i wyczyszczenie filtra.
  2. Przepłukanie wtryskiwaczy. Lepiej powierzyć tę pracę specjalistom na stacji paliw.
  3. Napełnianie paliwem wysokiej jakości.
  4. Czyszczenie rurki drenażowej.

Usterki układu zapłonowego

Powodem, dla którego samochód gaśnie po naciśnięciu gazu, może być układ zapłonowy. Warto wykręcić świece i sprawdzić je pod kątem zapełnienia i osłabienia iskry.

Opcjonalnie zaleca się założenie nowego zestawu i powtórzenie kontroli. Jeśli problem się potwierdzi, trzeba będzie udać się do serwisu.

Problemy z elektroniką

Jeśli po wciśnięciu gazu kierowca zauważy, że samochód gaśnie, warto sprawdzić następujące czujniki:

  • XX;
  • klapy przepustnicy;
  • położenie wału korbowego;
  • masowy przepływ powietrza.

Ustal, który czujnik uległ awarii i wysyła nieprawidłowy sygnał, najłatwiej to zrobić na stacji obsługi.

Zakłócenia w kolektorze wydechowym

Aby rozwiązać problem wystarczy wymienić uszczelkę. Jeśli problem nie zostanie wyeliminowany, lepiej skontaktować się z mistrzem.

Samochód gaśnie po naciśnięciu pedału gazu

Kumulacja wilgoci na pokrywie rozdzielacza

Przy wykrywaniu usterki warto zwrócić uwagę na to, przy jakiej pogodzie występuje i czy silnik jest rozgrzany. Jeśli sytuacja wydaje się być spowodowana wilgocią, warto dobrze rozgrzać silnik spalinowy przed jazdą i przechowywać samochód w garażu. Konieczna może okazać się również wymiana osłony na model odpowiedniego typu.

W komentarzach napisz nam, czy kiedykolwiek zdarzyła Ci się sytuacja, w której samochód zgaśnie po wciśnięciu gazu. Podziel się tym, dlaczego taka usterka wystąpiła i co musiałeś zrobić, aby rozwiązać problem. Zapisz tekst w zakładkach, aby w razie potrzeby mieć do niego szybki dostęp.


0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *