Spalanie paliwa w układzie napędowym każdego pojazdu wymaga odpowiedniego dopływu powietrza. Z atmosfery do silnika dostaje się mieszanina 78 procent azotu i mniej niż 22 procent tlenu. Pierwiastek chemiczny azot jest lekko obojętny i może reagować z litem.
Konstruktorzy jednostek napędowych starają się, aby sprawność silnika była jak najwyższa, w tym celu podnoszona jest temperatura mieszanki i ciśnienie wewnątrz układu. Czynnikiem utrudniającym wzrost temperatury jest wytrzymałość termiczna mieszanki, a mianowicie azotu, który jest w niej zawarty. Gdy temperatura gazu obojętnego wzrasta do 2000 stopni, ulega on utlenieniu. Wzrost procentowej zawartości tlenu prowadzi do wzrostu tlenków azotu, których uwalnianie do atmosfery prowadzi do zanieczyszczenia środowiska. Instalacja układu recyrkulacji spalin lub EGR pozwala zmniejszyć ilość tlenków azotu w spalinach samochodu z silnikiem wysokoprężnym.
Głównym celem standardowego modułu EGR jest zmniejszenie emisji tlenków azotu w spalinach pojazdu. W tym celu pewna część spalin jest przekierowywana z powrotem do kolektora dolotowego. Ta technologia działania zapewnia redukcję tlenu w składzie mieszanki palnej. W rezultacie zubożony skład emituje mniej szkodliwych substancji. Główną negatywną konsekwencją działania EGR jest spadek mocy jednostki napędowej.
Dla większości serwisów samochodowych, a także specjalistów w dziedzinie ekologii, wyłączenie systemu recyrkulacji spalin jest akceptowalne. Kiedy EGR działa, zmniejsza ilość emisji tlenków azotu, ale ilość szkodliwych składników spalin wzrasta.
Decyzja o wyłączeniu EGR powoduje natychmiastowe zmniejszenie ilości sadzy, dwutlenku węgla i tlenku węgla emitowanych do atmosfery. Układ napędowy staje się bardziej ekonomiczny. Zwiększa się moc i przyczepność. Silnik pracuje płynnie znacznie dłużej, ponieważ do cylindrów nie przedostaje się sadza i smoła z układu wydechowego. W związku z tym olej silnikowy nie jest już intensywnie utleniany, a żywotność silnika wzrasta.
System recyrkulacji spalin jest instalowany w silnikach wysokoprężnych wyłącznie w celu zmniejszenia ilości tlenków azotu w spalinach. EGR nie ma żadnej innej praktycznej wartości. Istnieje kilka wersji modułu, podczas gdy zasada działania urządzenia pozostaje niezmieniona. System pobiera określoną objętość spalin i kieruje je z powrotem do komory spalania. Recyrkulacja zapewnia obniżenie temperatury spalania mieszanki paliwowej i zmniejszenie ilości tlenków azotu. Instalacja EGR jest istotna nie tylko dla silników wysokoprężnych, ale także dla silników benzynowych.
Opracowanie i wdrożenie systemu recyrkulacji zostało przeprowadzone zgodnie z wymaganiami ekologów. Wcześniej EGR nie był instalowany w silnikach wysokoprężnych i benzynowych. Wadą systemu jest jego ograniczony zasób. Po pewnym czasie moduł przestaje działać lub działa z odchyleniami. Alternatywą dla naprawy jest wyłączenie EGR i obsługa jednostki napędowej bez redukcji mocy. W stanie nadającym się do naprawy system początkowo nie działa przy dużych prędkościach, a także gdy silnik przechodzi w tryb awaryjny. Na poziomie programu moduł sterujący zastępuje działanie EGR.
Poza wzrostem procentowej zawartości tlenków azotu w spalinach, nie ma żadnych innych negatywnych konsekwencji wyłączenia systemu recyrkulacji spalin. Jednocześnie silnik pracuje niezawodnie i płynnie. Przyjazność dla środowiska jest ważnym elementem nowoczesnych samochodów, ale brak kosztownych napraw jest ważniejszym kryterium.
Przyczyny awarii układu recyrkulacji spalin
Jednostka EGR jest instalowana w samochodach od dawna. Wyspecjalizowane ośrodki od dawna dysponują listą głównych awarii układu recyrkulacji. Główne usterki to zablokowanie zaworu, awaria czujnika położenia, uszkodzenie obwodu siłownika, wyciek spalin lub zasysanie. Każda usterka ma kilka możliwych przyczyn.
Awaria EGR spowodowana zablokowaniem zaworu
Powstawanie dużych ilości sadzy towarzyszy praktycznie każdemu procesowi spalania. W przypadku silników benzynowych i wysokoprężnych zanieczyszczenia osadzają się w zaworze. W związku z tym mobilność elementu jest ograniczona. Z czasem zawór zacina się, a praca systemu w trybie normalnym staje się niemożliwa.
Zakleszczenie zaworu jest możliwe w pozycji zamkniętej i otwartej. W pierwszym przypadku sadza nie dostaje się do jednostki napędowej. W związku z tym kosztowna naprawa silnika spalinowego nie zagraża właścicielowi. W przeciwnym razie zasoby jednostki napędowej są znacznie zmniejszone, jeśli EGR nie zostanie zablokowany na czas. W niektórych przypadkach centra serwisowe programowo zamykają zawór układu recyrkulacji, chociaż ta metoda nie jest uważana za dobrą.
W stale otwartej pozycji zaworu, pozostałości z procesów spalania dostają się bezpośrednio do cylindrów jednostki napędowej. Ta pozycja jest najbardziej niebezpieczna dla silnika. W normalnej pozycji przy wysokich prędkościach i dużym obciążeniu klapa jest również zamknięta. Jednocześnie nie ma żadnych negatywnych zmian w działaniu innych systemów, gdy zawór EGR jest wyłączony.
W jednostkach napędowych różnych marek i modeli, zablokowanie zaworu jest najbardziej prawdopodobną przyczyną awarii EGR. Urządzenie przestaje działać w normalnym trybie i negatywnie wpływa na pracę silnika. Głównymi czynnikami wpływającymi na żywotność układu recyrkulacji są:
Stosowanie oleju niskiej jakości i takiego samego paliwa, zwłaszcza jeśli pojazd posiada jednostkę napędową z silnikiem wysokoprężnym.
Brak terminowej konserwacji również wpływa na jakość systemu. Jeśli w samochodzie zainstalowano filtr zapchany sadzą i smołą, a olej nie był wymieniany przez długi czas, system szybko ulegnie awarii. Jeśli EGR ma wysokiej jakości, sprawdzoną konstrukcję i jest terminowo serwisowany, wystarczy na 150-180 tysięcy kilometrów przebiegu.
Inną przyczyną nieprawidłowego działania EGR jest wada jednostki napędowej. Każda awaria, która zwiększa ilość spalin i ich skład, nieuchronnie wpływa na żywotność układu recyrkulacji.
Przyczyną zwiększonego zużycia EGR jest zanieczyszczony filtr powietrza, niedostateczny dopływ powietrza do komory spalania, nieszczelności wtryskiwaczy lub wadliwe pierścienie tłokowe. Niektórzy właściciele pojazdów decydują się na naprawę awarii EGR, podczas gdy usterki układu napędowego pozostają. W takich sytuacjach układ EGR wkrótce ponownie zacznie szwankować.
Samozniszczenie zaworu jest uważane za kolejną chorobę EGR. Ze względu na pewne cechy konstrukcyjne i specyfikę pracy, system recyrkulacji może ulec awarii w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Wraz ze wzrostem temperatury w komorze spalania wzrasta ilość tlenków azotu i jednocześnie maleje ilość stałych cząstek sadzy. Gdy spaliny są kierowane do recyrkulacji, ilość emisji tlenków azotu spada, ale ilość sadzy również wzrasta. W pewnym momencie sadza zatyka wkład filtra i powoduje awarię EGR.
Dla projektantów znalezienie optymalnej równowagi między tymi dwoma składnikami spalin jest odwiecznym wyzwaniem. Inżynierowie muszą jednocześnie sprostać wymaganiom ekologów i wydłużyć żywotność jednostki napędowej. Bardzo często intensywna eksploatacja układu recyrkulacji prowadzi do awarii sprzętu. Dlatego odłączenie zaworu jest jedną z najlepszych opcji.
Inne usterki układu recyrkulacji obejmują przerwy w obwodzie siłownika i awarię czujnika położenia zaworu. Ustawiona i rzeczywista pozycja elementu roboczego nie są zgodne. Przed naprawą konieczne będzie zdiagnozowanie systemu za pomocą profesjonalnego sprzętu. Kolejną awarią jest przenikanie powietrza do wnętrza. W takich sytuacjach system jest sprawdzany pod kątem szczelności.
Metody usuwania wyżej wymienionych usterek są bardzo różne. Charakter naprawy zależy od rodzaju awarii, marki i modelu jednostki napędowej. Aby ustalić przyczynę błędu na EGR, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki na nowoczesnym stanowisku. Awarię można usunąć na kilka sposobów o różnym stopniu skuteczności.
Awarie układu recyrkulacji spalin
Aby wyeliminować awarie układu EGR, stosuje się kilka metod. Metody różnią się kosztem pracy i części zamiennych, rozważane są główne z nich:
- demontaż uszkodzonego zaworu i zainstalowanie w jego miejsce oryginalnej części;
- analogiczna praca przy użyciu tańszych chińskich części lub części innych producentów;
- usunięcie EGR z samochodu, programowe zablokowanie funkcji recyrkulacji spalin;
- programowe zamknięcie zaworu systemowego bez demontażu jednostki EGR.
Pierwsza opcja jest najdroższa pod względem kosztów, ale nie zawsze udaje się osiągnąć pożądany efekt. Jeśli układ recyrkulacji pracował krócej niż przewidziany okres, należy najpierw znaleźć i wyeliminować awarię jednostki napędowej. W przeciwnym razie po kilkudziesięciu tysiącach kilometrów przebiegu może być konieczna ponowna wymiana EGR. W związku z tym koszty naprawy znacznie wzrosną. Korzystanie z chińskich części zamiennych jest wyborem właściciela. W niektórych przypadkach są to części naprawdę wysokiej jakości, ale najczęściej w krótkim czasie procedura naprawy EGR musi zostać powtórzona.
Technologia usuwania usterki poprzez usunięcie bloku i zaprogramowane zablokowanie funkcji jest najlepszym sposobem pracy. Działania z jednostkami mechanicznymi i częścią programową wymagają zaangażowania wykwalifikowanych inżynierów, użycia nowoczesnego sprzętu.
Przede wszystkim blokowany jest ruch spalin przez zawór. W tym celu instalowana jest specjalna wtyczka. Jest to dość trudne, wymaga doświadczenia i wiedzy. Niedozwolone jest instalowanie zatyczek wykonanych z cienkiej blachy stalowej lub parorytu. Ze względu na wysoką temperaturę spalin metal szybko się przepala, w niektórych przypadkach degradacja następuje podczas pierwszego przejazdu. Grubość korka powinna wynosić co najmniej 2,5-3 mm, jako materiał stosuje się stal nierdzewną.
Spawanie zaworu i montaż dyfuzora nie wymaga specjalnej wiedzy, wystarczy do tego doświadczenie zwykłego mechanika samochodowego. Demontaż zaworu z chłodnicą wymaga więcej wysiłku. W przypadku modyfikacji zaworu z własną chłodnicą wystarczy zainstalować specjalne zaślepki na zaworach wlotowych i wylotowych. W ten sposób modernizowane są układy napędowe BMW serii M. Pojazdy VW i BMW serii N są wyposażone w zawory bez własnego obiegu. W związku z tym chłodzenie odbywa się w inny sposób.
Część mechaniczna silników różnych marek i modeli jest zasadniczo identyczna. Dlatego nie ma wielu rozwiązań z odłączaniem EGR, wszystkie są podobne. Na poziomie programu mogą wystąpić różne błędy. Kwestia blokowania układu recyrkulacji jest rozwiązywana indywidualnie. Może być kilka opcji wyłączenia EGR.
Na poziomie programu konieczne jest zabronienie otwierania zaworu EGR. Wielu specjalistów, którzy pracują w tej dziedzinie od dłuższego czasu, zna miejsca oprogramowania układowego do edycji w różnych markach i modelach samochodów. W takim przypadku oprogramowanie zaczyna generować błędy. Ich wykluczenie jest trudniejszym zadaniem, ale jest konieczne do wykonania.
Główną trudnością w dostosowywaniu oprogramowania jest potencjalne ryzyko usunięcia niepotrzebnych fragmentów kodu. Jeśli inżynier nie ma wystarczających umiejętności, ustawienia systemu sterowania mogą zostać zresetowane, a diagnostyka staje się złożona i nieprzewidywalna. Naprawa takich problemów wymaga znacznych nakładów czasowych i finansowych.
Gdy EGR ulega awarii, system recyrkulacji przechodzi w tryb awaryjny. Tę funkcję również należy wyłączyć na poziomie programu. Kolejnym zadaniem związanym z tuningiem oprogramowania jest ponowna kalibracja map powietrza. Dystrybucja przepływu musi zostać zmieniona, jeśli EGR jest wyłączony. Jeśli ta kwestia nie zostanie rozwiązana, ECU będzie działać nieprawidłowo. System nie rozumie, dlaczego w dopływie jest dużo tlenu, a nie ma spalin. W związku z tym jakość pracy silnika spada.
Innym sposobem wyłączenia EGR jest zabronienie otwierania zaworu na poziomie programu. Ta metoda działa, ale nie zawsze zaleca się jej stosowanie. Najczęściej ta opcja jest używana, jeśli trudno jest fizycznie dostać się do EGR i zablokować zawór bez demontażu silnika. W sytuacjach, gdy zawór jest zablokowany, nie będzie możliwe zablokowanie go programowo. Konieczny jest demontaż jednostki i usunięcie pęknięcia za pomocą środków mechanicznych.
Programowe wyłączenie EGR nie zawsze daje właściwy efekt. Inżynier nie może mieć stuprocentowej pewności, że zawór jest zamknięty. Jeśli nawet niewielki kanał pozostaje otwarty, sadza i inne elementy dostają się do cylindrów. Do układu dostaje się również nieuwzględnione powietrze. Optymalną opcją wyłączenia systemu jest wykonanie operacji na poziomie programowym i mechanicznym w kompleksie.
Kiedy konieczne jest odłączenie EGR
Dla wielu właścicieli samochodów z układem recyrkulacji spalin kwestia wyłączenia EGR pojawia się nieoczekiwanie. W takim przypadku termin wizyty w serwisie samochodowym nie zawsze jest jasny, ponieważ samochód działa, choć nie prawidłowo.
Jeśli samochód przechodzi regularną konserwację, zasób zaworu EGR wynosi nie mniej niż 150 tysięcy kilometrów przebiegu. Według publicznie dostępnych statystyk, więcej właścicieli pojazdów z silnikiem Diesla trafia do centrów serwisowych z powodu awarii EGR. Stosunek do silników benzynowych wynosi 80 do 20 procent. Spalanie oleju napędowego wytwarza znacznie więcej sadzy, więc układ recyrkulacji szybciej się zapycha.
Właściciele wszelkich pojazdów powinni monitorować stan materiałów eksploatacyjnych, używać wysokiej jakości filtrów, paliwa i olejów. W każdym przypadku zużycie węzłów i elementów samochodu jest nieuniknione, dlatego konieczne jest również przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki silnika. W przypadku odnotowania problemów w pracy EGR, w pierwszej kolejności należy sprawdzić stan silnika. Wymiana zużytej dyszy jest częstym rozwiązaniem problemu z działaniem układu recyrkulacji. W przypadku wykrycia wad w funkcjonowaniu grupy cylinder-tłok, wymiana pierścieni nie jest konieczna. Łatwiej i taniej jest podłączyć EGR.
Każda, nawet minimalna usterka w grupie cylinder-tłok prowadzi do problemów z działaniem EGR. Naprawa silnika za każdym razem jest kosztowna i niepotrzebna. W takim przypadku przywrócenie systemu recyrkulacji da tylko tymczasowy efekt. Dlatego wyłączenie EGR w większości przypadków jest uważane za najlepszą opcję.
Pojawienie się wskazania na tablicy przyrządów w postaci wskaźnika „Check engine”, przejście systemu w tryb awaryjny niekoniecznie jest dowodem na awarię EGR. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej diagnostyki silnika w celu ustalenia przyczyn obniżonej charakterystyki trakcyjnej, utraty dynamiki, zwiększonego zadymienia i zużycia mieszanki paliwowej.
0 Comments