Powszechnie wiadomo, że silnik samochodowy składa się z dużej liczby ruchomych elementów, które są poddawane obciążeniom mechanicznym i termicznym. Ponadto każdy typ silnika spalinowego ma ograniczone zasoby, to znaczy części stopniowo się zużywają. W wyniku takiego zużycia w silniku z czasem pojawia się stukanie, silnik zaczyna dymić, spada ciąg, wzrasta zużycie oleju i paliwa itp.
Również w silniku mogą wystąpić różne usterki, które prowadzą do pojawienia się hałasu i stukania nawet w „świeżych” jednostkach. W tym przypadku nie jest to kwestia zużycia, ale awarii, która staje się główną przyczyną obcych dźwięków. Zdarza się również, że silnik stuka tylko „na zimno” lub „na gorąco”.
Ponadto stukanie w silniku może pojawiać się i znikać w różnych trybach lub silnik stuka niezależnie od stopnia rozgrzania i obciążenia silnika spalinowego. Dalej porozmawiamy o tym, co może prowadzić do pojawienia się stukania, a także o tym, jak określić, co stuka w silniku.
Dlaczego silnik zaczyna stukać?
Przede wszystkim należy zrozumieć, że zarówno sam silnik, jak i osprzęt mogą stukać. Na przykład właściciel może usłyszeć hałas i stukanie pompy, generatora, pompy GUR itp. Jeśli mówimy o samym silniku, stukanie może pojawić się w wyniku zużycia lub uszkodzenia tulei korbowodów, tłoków, w przypadku problemów z rozrządem itp.
Tak więc, jeśli stukanie w silniku pojawi się nagle, głównymi przyczynami mogą być:
- spadek poziomu oleju silnikowego lub utrata jego właściwości;
- silnik zaczął się przegrzewać z tego czy innego powodu;
- jednostka napędowa jest zużyta, występują problemy z cylindrem i CMM;
Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę, czy silnik stuka tylko na zimnym i/lub gorącym silniku. Ważne jest również, aby określić, czy to stukanie znika, czy jest trwałe. Faktem jest, że nie zawsze jednostka napędowa stuka w sposób ciągły.
Często stuki są słyszalne tylko na zimno, ale po rozgrzaniu znikają. Należy pamiętać, że w tym przypadku niektóre silniki spalinowe na zimno słyszą stukanie tłoków w cylindrach. Powodem jest zużycie tulei cylindrowych, co prowadzi do powstania szczeliny między tłokiem a ścianą cylindra.
Jednak biorąc pod uwagę, że tłoki są aluminiowe, rozszerzają się po rozgrzaniu. Nietrudno się domyślić, że po rozszerzeniu szczelina staje się mniejsza, a stukanie w silniku znika na gorąco. Również na zimnym silniku może hałasować łańcuch rozrządu.
Faktem jest, że ciśnienie oleju po uruchomieniu silnika spalinowego jest niewystarczające. Jeśli jest hydrauliczny napinacz łańcucha rozrządu, napięcie jest po prostu niewystarczające i pojawia się hałas, który znika po rozgrzaniu.
Często na zimno stukają i hydrokompensatory, i jest to uważane za normalne. Jeśli stukanie hydrokompensatorów nie znika po rozgrzaniu, a także nie pomaga wymiana oleju i płukanie układu smarowania, należy wymienić hydrokompensatory.
Przejdźmy teraz do problemu stukania silnika po osiągnięciu temperatury roboczej. Od razu uwaga, jeśli silnik stuka „na gorąco”, to problemy mogą być poważniejsze w porównaniu do odgłosów nienagrzanego silnika spalinowego.
Przede wszystkim może stukać wał korbowy lub części CPG. Wskazuje to na duże zużycie. Krótko mówiąc, gdy silnik jest zimny, olej jest mniej płynny i nie jest tak skroplony. W rzeczywistości smar wypełnia szczeliny powstałe w wyniku zużycia.
W rezultacie po uruchomieniu zimnego silnika nie występuje stukanie w parach współpracujących. Jednak w miarę rozgrzewania się jednostki napędowej olej staje się płynny i stukanie zaczyna się pojawiać, i to dość wyraźnie.
Dokładniej rzecz ujmując, stukanie w rozgrzanym silniku wskazuje na zwiększenie luzu w obszarze łożysk głównych (między tulejami głównymi a czopami wału korbowego). Również luz może być zwiększony w łożyskach korbowodów, choć w praktyce w tym przypadku częściej słychać metaliczny stuk w silniku i to niezależnie od tego, czy silnik jest zimny, czy rozgrzany.
Większe stukanie na gorąco może objawiać się pęknięciem sworznia tłokowego, a także pęknięciami na płaszczu tłoka. Tak czy inaczej, stukanie w silniku po rozgrzaniu wymaga zatrzymania pracy i natychmiastowej diagnozy.
Innym częstym problemem jest stukanie w silniku na biegu jałowym, czyli gdy silnik (niezależnie od stopnia rozgrzania) pracuje na biegu jałowym. Po zwiększeniu obrotów stuki i hałasy znikają lub stają się mniej intensywne.
Od razu należy zaznaczyć, że stuki na biegu jałowym mogą wskazywać zarówno na to, że jakaś część uderza o inną w wyniku wibracji (na przykład mogą stukać pokrywy, osłony itp.), jak i na luz różnych kół pasowych, kół zębatych i napędów.
Jak widać, istnieje wiele przyczyn stukania silnika, z tego powodu ważne jest, aby jak najdokładniej zlokalizować jego źródło. Skupmy się teraz na najczęstszych usterkach i rozważmy bardziej szczegółowo najczęstsze źródła hałasu silnika.
Pukanie głowicy cylindrów
Zwykle, jeśli chodzi o stukanie w obszarze głowicy cylindrów, to najczęściej stukają zawory lub hydrokompensatory. Stukanie zaworów może być również słyszalne w silnikach GC, nie tylko w jednostkach z mechanicznie uruchamianymi zaworami.
Tak czy inaczej, stukanie hydrokompensatora należy wyeliminować za pomocą dodatku, płukania lub wymiany, a zawory należy wyregulować. Jeśli te procedury nie pomogą, istnieje duże prawdopodobieństwo zużycia krzywek wałka rozrządu.
Może również występować przerwa między popychaczem a miejscem lądowania, końcówka zaworu jest zużyta, podkładki regulacyjne są w złym stanie itp. Również w łańcuchu rozrządu często słychać odgłosy i stuki, w mechanizmach z napędem pasowym często zawodzą napinacze.
Należy pamiętać, że w głowicy zużywają się tuleje zaworowe, gniazda i stopniowo dochodzi do wyczerpania łoża wałka rozrządu. Stuki w głowicy cylindrów mogą różnić się tonem od dzwonienia o wysokiej częstotliwości do niskich i szmerów.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że jazda ze stukami i hałasami w mechanizmie dystrybucji gazu jest niedopuszczalna z wielu powodów. Na przykład, zwiększone luzy pogarszają szczelność komory spalania, silnik traci moc, następuje szybkie zużycie części rozrządu.
Jeśli luzy są zbyt duże, podkładki regulacyjne mogą wypaść, co doprowadzi do uszkodzenia wałka rozrządu itp. W przypadku stukania hydrokompensatorów, krzywki wałka rozrządu ulegają znacznemu zużyciu.
Pukanie w bloku cylindrów silnika
Pojawienie się stukania w bloku cylindrów, zwłaszcza jeśli stukanie jest zlokalizowane w dolnej części silnika, często wskazuje na problemy z CMM. Takie stuki wskazują na poważną awarię, silnik powinien zostać zatrzymany. W przeciwnym razie wał korbowy może nie nadawać się do użytku.
Jeśli tuleje korbowodu stukają, dalsza jazda doprowadzi do zerwania pokrywy korbowodu, a następnie do przebicia bloku cylindrów. W takim przypadku konieczna może być wymiana całego silnika na nowy.
Stukanie czopów korbowodu jest metaliczne, charakteryzuje się ostrością, szczególnie po naciśnięciu gazu. Również w tej sytuacji spada ciśnienie oleju, zapala się kontrolka ciśnienia oleju na desce rozdzielczej. Zmniejszone ciśnienie prowadzi do tego, że silnik może się zatrzeć już po kilku minutach pracy pod obciążeniem.
Mogą również stukać czopy główne wału korbowego. Takie stukanie jest niższe, na silniku występują wibracje. Powód – w wyniku zużycia czopów głównych występuje szczelina między czopami wału korbowego a podporami w bloku. Inny taki stuk może pojawić się z powodu niskiego ciśnienia w układzie smarowania, co prowadzi do pojawienia się rys na czopach wału.
Należy pamiętać, że jeśli problem dotyczy czopów wału głównego, można samodzielnie dojechać do miejsca naprawy, co nie ma miejsca w przypadku stukających łożysk korbowodu. Jednak nawet w tym przypadku nie można dopuścić do poważnych obciążeń silnika spalinowego, a sam silnik należy niezwłocznie naprawić.
Przejdźmy teraz do CPG. Jeśli grupa tłoków zaczęła stukać, oznacza to wzrost szczeliny między tłokiem a cylindrem, a także występowanie defektów zarówno na tulei, jak i na samym tłoku.
Należy również zauważyć, że przyczyną stukania może być również sworzeń tłokowy i miejsce jego połączenia z korbowodem. Na przykład, jeśli sworzeń jest wysunięty z tłoka, może uderzyć w ściankę cylindra. Powodem jest niewystarczające dociśnięcie sworznia lub wypadnięcie ogranicznika na tłoku (w zależności od rodzaju osadzenia sworznia tłokowego w danym silniku spalinowym, który jest „gorący” i „pływający”).
Hałasy i stuki w osprzęcie silników spalinowych
Jak wspomniano powyżej, to nie sam silnik może stukać, ale jego osprzęt. Faktem jest, że w układzie napędowym może hałasować lub stukać pompa, rozrusznik, generator itp. Nie należy również wykluczać możliwych problemów ze skrzynią biegów.
Jak ustalić, co stuka w silniku
Zalecamy również przeczytanie artykułu o tym, jak dokładnie określić, co stuka w silniku. Z tego artykułu dowiesz się o różnych dostępnych sposobach diagnozowania i określania stukania i hałasów w silniku spalinowym.
W tym przypadku zdiagnozowanie problemu jest łatwiejsze niż w przypadku silnika. Aby to sprawdzić, należy zdjąć pasek z tej lub innej jednostki, a następnie ocenić poziom hałasu, uruchamiając silnik spalinowy. Również po zdjęciu paska należy pokręcić wałkami i kołami pasowymi, aby zlokalizować źródło stukania lub hałasu.
Jaki jest wynik końcowy
Jak widać, istnieje wiele przyczyn stukania w silniku. Jednocześnie stukanie w silniku może pojawiać się i znikać (w zależności od ciepła i stopnia obciążenia silnika spalinowego).
Aby dokładnie określić awarię w niektórych przypadkach, silnik musi zostać zdemontowany i przetestowany pod kątem usterek. Procedura ta pozwala ocenić stan części CKC, CMM, rozrządu itp. pod kątem wyczerpania i zwiększonych luzów, zarysowań, pęknięć i innych usterek.
Specjalista ds. naprawy silnika określa możliwość przywrócenia (naprawy) lub decyduje się na całkowitą wymianę zużytych i uszkodzonych elementów. Na przykład, wał korbowy w wielu przypadkach jest szlifowany, blok cylindrów jest wykładany/wiercony, a tłoki, pierścienie tłokowe, korbowody i inne części są zwykle wymieniane. Jeśli chodzi o rozrząd, wałek rozrządu również podlega szlifowaniu lub wymianie, a zawory są często wymieniane na nowe.
Na koniec należy zauważyć, że naprawa silnika, zarówno częściowa, jak i poważna, jest kosztowną i złożoną procedurą. Z tego powodu należy stosować wyłącznie wysokiej jakości części zamienne i powierzać takie prace wyłącznie sprawdzonym i wykwalifikowanym specjalistom.
0 Comments