Jak wiadomo, silnik spalinowy składa się z dużej liczby obciążonych części i zespołów. Do normalnej pracy współpracujących powierzchni (par ciernych) konieczne jest dostarczanie smaru do takich powierzchni. Olej silnikowy w silniku służy do ochrony, smarowania, chłodzenia i usuwania produktów zużycia.
Zwykle olej smarujący różne elementy silnika spalinowego nie powinien dostawać się do komory spalania w nadmiarze. Innymi słowy, w sprawnym silniku dopuszczalne jest jedynie niewielkie przedostanie się środka smarnego do komory spalania silnika. Jednak podczas pracy jednostki napędowej często występują różne odchylenia i awarie.
Awarie prowadzą do tego, że olej zaczyna być intensywnie zużywany, układ zapłonowy działa nieprawidłowo (świece zapłonowe w oleju), komora spalania zostaje zanieczyszczona olejem, silnik się koksuje itp. Następnie porozmawiamy o tym, dlaczego smar trafia do cylindra silnika, a świece są wypełnione olejem, a także jaka może być przyczyna takiej awarii.
Dlaczego olej silnikowy dostaje się do komory spalania
Kierowca może więc stwierdzić, że świece zapłonowe są w oleju, silnik dymi na niebiesko, zwiększa się zużycie oleju, a także jednostka napędowa gorzej się uruchamia, może dławić, nieco traci moc silnika itp.
Nic dziwnego, że smarowanie w komorze spalania negatywnie wpływa na pracę silnika spalinowego. W przeciwnym razie utrata oleju silnikowego (w cylindrze silnika płyn smarujący jest spalany w momencie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrze) nie tylko wymaga ciągłego monitorowania poziomu i uzupełniania płynu smarującego, ale także stopniowo wyłącza silnik z eksploatacji.
Oczywistym jest, że problem ten należy rozwiązać jak najszybciej, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji. Zastanówmy się teraz, dlaczego olej dostaje się do komory spalania.
Po pierwsze, pewną oznaką takiej usterki jest obecność oleju na świecach zapłonowych. Mówiąc prościej, w przypadku, gdy elektrody są nasmarowane, oznacza to, że naoliwienie świec bezpośrednio wskazuje na nadmierne przenikanie smaru do cylindra silnika.
Jeśli chodzi o przyczyny, na liście głównych specjalistów wyróżnia się następujące:
- występują problemy z prowadnicami zaworów lub uszczelniaczami zaworów;
- same zawory są uszkodzone;
- zużyte lub zużyte pierścienie tłokowe;
- w silniku jest dozwolone przelewanie oleju silnikowego;
- występują problemy z wentylacją łodzi;
Przyjrzyjmy się tym usterkom w kolejności. Z reguły zużycie wewnętrznej powierzchni prowadnic zaworów prowadzi do silnego luzu między trzonkiem zaworu a tuleją prowadnicy. W rezultacie olej z głowicy cylindra dostaje się do komory spalania i smaruje świece zapłonowe.
Rzadziej problemem jest tuleja prowadnicy zaworu, która wychodzi z korpusu głowicy cylindrów. Zwykle taka sytuacja ma miejsce, jeśli prowadnice zostały wcześniej wymienione, ale nie naprawiono zwiększonego rozmiaru, ale standardowy.
Jeśli mówimy o dławnicach zaworowych, części te są wykonane z gumy. Z biegiem czasu dławik twardnieje, traci elastyczność i zaczyna wyciekać olej do cylindrów. Przegrzanie silnika spalinowego może również szybko zniszczyć uszczelki zaworów.
Na liście objawów wskazujących na problemy z uszczelniaczami zaworowymi odnotowuje się obecność oleju na gwincie świecy zapłonowej, a także pojawienie się niebieskich, oleistych spalin na zimnym silniku. Jednocześnie po rozgrzaniu silnika intensywność dymienia zmniejsza się lub całkowicie zanika.
Oprócz utraty elastyczności uszczelek olejowych, całkiem możliwe jest, że sprężyna zaciskająca została rozciągnięta, sprężyna może wyskoczyć z korpusu uszczelki olejowej itp. Może się również zdarzyć, że dławik „oderwie się” od tulei prowadzącej. Jeśli tuleja jest zużyta, zawór działa w taki sposób, że tylko jedna strona jest dociskana. W rezultacie warga uszczelnienia zostaje odgięta, umożliwiając przedostanie się oleju do komory spalania.
Z tego powodu nie zaleca się wymiany pokryw olejowych w przypadku znacznego zużycia tulei lub trzonków zaworów. Faktem jest, że nawet nowe uszczelnienie zaworu nie będzie w stanie działać prawidłowo i szybko ulegnie awarii, czyli zużycie oleju po naprawie nie spadnie.
Należy również zauważyć, że same zawory również ulegają zużyciu. Jeśli mówimy o oleju w cylindrach, to problem związany jest z trzonkiem zaworu. Zużycie pręta prowadzi do tego, że między prowadnicą a trzonkiem zaworu powstaje zwiększona szczelina. Olej w tym przypadku poprzez nieszczelność „wpływa” do cylindra. W celu skutecznego rozwiązania problemu konieczna jest wymiana zaworów, a w wielu przypadkach także tulei prowadzących zawory.
Jeśli chodzi o cylindry i tłoki, w tym przypadku podczas ruchu tłoka dochodzi do tarcia między ścianką cylindra a pierścieniami tłokowymi. Pierścienie tłokowe są zamontowane na tłoku i są niezbędne do uszczelnienia szczelin między tłokiem a ściankami cylindra.
Aby uzyskać smarowanie i jednocześnie uniknąć przedostawania się oleju do komory spalania, na tłoku umieszczany jest tak zwany pierścień olejowy, który „usuwa” smar ze ścianki cylindra, gdy tłok się porusza. Jeśli pierścienie są zużyte lub występują wady w lustrze cylindra, olej silnikowy jest dosłownie wciągany do komory spalania.
Oznakami problemów z pierścieniami jest gromadzenie się oleju silnikowego na gwintach świec zapłonowych, a także na izolatorze. Aby dokładniej określić usterkę, zaleca się zmierzenie kompresji w cylindrach silnika. Jeśli kompresja jest niska, w tej sytuacji jednym z możliwych rozwiązań jest wymiana pierścieni tłokowych. Same tłoki są również dość często wymieniane, ponieważ mogą pękać przegrody pod pierścieniami.
Wysoki poziom oleju w silniku występuje zarówno po przepełnieniu układu smarowania, jak i w przypadku przedostania się płynu niezamarzającego/tosolu lub dużej ilości paliwa do układu olejowego. Jeśli jest to przypadek normalnego przekroczenia poziomu, należy wypompować nadmiar oleju z silnika.
W przypadku przedostania się paliwa lub płynu niezamarzającego do układu olejowego, silnik wymaga pilnej naprawy. Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że zarówno płyn chłodzący, jak i paliwo mają wyjątkowo negatywny wpływ na właściwości środka smarnego. Oznacza to, że silnik z taką usterką nie może być dalej eksploatowany, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo jego poważnego zużycia, a nawet zatarcia.
System wentylacji skrzyni korbowej normalnie neutralizuje gromadzenie się gazów w skrzyni korbowej i normalizuje ciśnienie w skrzyni korbowej. Jeśli system wentylacji nie działa prawidłowo, ciśnienie wzrasta, co powoduje przedostawanie się oleju do komory spalania.
W rezultacie pierścienie tłokowe nie mogą „usunąć” nadmiaru oleju ze ścianek cylindra, smar dostaje się do komory spalania, dochodzi do zaolejenia świec itp.
Co z tego wynika
Jak widać, olej w cylindrach silnika może pojawić się z różnych powodów. W tym przypadku we wszystkich przypadkach następuje wzrost zużycia smaru, z rury wydechowej wydobywa się niebieski dym, a także odnotowuje się obecność smaru na świecach zapłonowych.
Należy dodać, że zwykle świece wypełnione olejem stają się przyczyną trudnego rozruchu silnika spalinowego, przeskoków zapłonu i trojanów silnika. Olej w takiej sytuacji musi być stale uzupełniany, świece wymagają czyszczenia lub częstej wymiany, a takie działania i tak nie rozwiązują głównego problemu.
Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że w komorze spalania nie powinno być nadmiaru oleju. W przeciwnym razie silnik będzie narażony na zwiększone zużycie, komora spalania ulegnie zanieczyszczeniu, ucierpią gniazda i płytki zaworów, a także elementy CPG. Z tego powodu konieczne jest terminowe zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyny oleju w cylindrze silnika.
0 Comments