Silnik spalinowy zawsze potrzebował dobrego smarowania, a w dzisiejszych czasach, gdy prędkości i moc wzrosły skokowo, potrzebuje go szczególnie. Olej musi być nie tylko wysokiej jakości, ale także krążyć w układzie pod określonym ciśnieniem. Podpowiadamy, jakie powinno być ciśnienie oleju w silniku, jak je mierzyć i dlaczego może odbiegać od normy.
Dlaczego silnik wytwarza ciśnienie oleju
Prawie wszystkie ruchome części w silniku wymagają smarowania. Bez niego będzie między nimi występować silne tarcie, a tam, gdzie występuje tarcie, zużycie jest nieuniknione. Do tego dochodzi ogrzewanie, które zasadniczo odbiera silnikowi użyteczną energię, a także przyspiesza zużycie.
Niektóre elementy (na przykład napęd łańcucha rozrządu) są smarowane przez rozpryskiwanie. Jednak najważniejsze części, w szczególności mechanizm korbowy, wałki rozrządu, wałki wyrównoważające i łożyska turbosprężarki, są zasilane olejem przez wąskie kanały w układzie smarowania. Aby zapewnić, że olej dotrze do par ciernych i odpowiednio je nasmaruje, należy wytworzyć pewne ciśnienie. Dokonuje tego pompa oleju, która pobiera olej ze skrzyni korbowej silnika i podaje go przez filtr do układu smarowania.
Ciśnienie oleju jest trudniejsze do kontrolowania niż poziom oleju. Przynajmniej dlatego, że powstaje tylko wtedy, gdy silnik pracuje, gdy pompa oleju się obraca, a w większości silników jest napędzana z wału korbowego. Dlatego sprawdzanie ciśnienia oleju w silniku odbywa się automatycznie. Odpowiedni czujnik znajduje się w jednym z przewodów układu smarowania. W przypadku wykrycia zbyt niskiego ciśnienia, sygnalizuje to elektronicznej jednostce sterującej, a ta włącza lampkę awaryjną na desce rozdzielczej (i informuje kierowcę linią tekstową na ekranie komputera pokładowego). W starszych samochodach system ostrzegania jest prostszy, ale kierowca jest powiadamiany w podobny sposób – za pomocą jasnego czerwonego światła, które zobowiązuje do jak najszybszego zatrzymania jazdy i wyłączenia silnika do czasu wyjaśnienia przyczyn niskiego ciśnienia oleju.
Jakie powinno być ciśnienie oleju w silniku
Załóżmy, że w samochodzie zapaliła się kontrolka ostrzegawcza. Jak sprawdzić ciśnienie oleju w silniku? Na początek warto zrozumieć, jakie ciśnienie w silniku spalinowym jest uważane za normalne. Nie jest to jednak wartość stała. Co jest logiczne: przy prędkościach biegu jałowego obrót wału korbowego jest stosunkowo wolny, obciążenie części jest minimalne i wystarczy niewielkie ciśnienie. Wraz ze wzrostem obrotów rośnie zapotrzebowanie na smarowanie. Ogólnie rzecz biorąc, można kierować się tymi wartościami dla silników benzynowych:
- ciśnienie oleju w silniku na biegu jałowym – około 1-2 atm (0,1-0,2 MPa);
- przy prędkościach 4500-5500 obr/min – od 4 do 6,5 atm (0,4-0,65 MPa).
Są to wartości uśrednione – rzeczywiste, zalecane przez producenta wartości mogą różnić się w obu kierunkach, a poznać je można jedynie z dokumentacji serwisowej konkretnego modelu i modyfikacji samochodu.
Jak sprawdzić ciśnienie oleju w silniku
Teraz o samym pomiarze ciśnienia oleju w silniku. Jak każde inne ciśnienie, mierzy się je za pomocą manometru. Odpowiednie urządzenie jest dostępne na stacjach benzynowych. Właściciele samochodów nie potrzebują go, ponieważ potrzeba oceny ciśnienia w silniku spalinowym występuje bardzo rzadko.
Zestaw diagnostyczny zawiera sam manometr z wężem oraz zestaw adapterów do podłączenia do różnych silników. Nie ma żadnych sztuczek: urządzenie podłącza się do przewodu olejowego (zwykle zamiast standardowego czujnika ciśnienia), następnie uruchamia się silnik, a miernik ocenia ciśnienie przy różnych prędkościach.
Dlaczego ciśnienie może być niskie lub wysokie
Wiedza o tym, jak mierzyć ciśnienie oleju, jest również ważna, aby zrozumieć, dlaczego może ono odbiegać od normy. Zwykle usterki powodują, że wartości ciśnienia są zbyt niskie lub całkowicie “nieobecne”. Oto najczęstsze z nich:
- Niewystarczająca ilość oleju w układzie. Poziom oleju może spaść do krytycznego poziomu z powodu zużycia tlenku węgla lub wycieków, a następnie w niektórych momentach (np. w ciasnych zakrętach, na stromych pochyłościach lub przy wysokich prędkościach obrotowych silnika) pompa po prostu zasysa gazy ze skrzyni korbowej zamiast smarowania. Rozwiązanie jest proste: uzupełnić olej. A dlaczego jego poziom spada szybko lub mocno – trzeba będzie zająć się osobno.
- Zwiększone luzy między częściami silnika, które są smarowane pod ciśnieniem. Na przykład między czopami korbowodu wału korbowego a tulejami. Jest to konsekwencja dużego zużycia części i najbardziej nieprzyjemna przyczyna niskiego ciśnienia oleju w silniku. Rozwiązanie tego problemu będzie wymagało gruntownego remontu silnika.
- Zużycie pompy oleju. Nie tak zauważalna, ale nie mniej niebezpieczna przyczyna niskiego ciśnienia oleju w silniku. Gdy całkowicie zawiedzie (na przykład z powodu awarii napędu), od razu zapala się czerwona żarówka – ponieważ pompowanie oleju zatrzymuje się. Ale pompa może również pompować bez wytwarzania ciśnienia roboczego z powodu zużycia jej części, osadów na częściach wewnętrznych lub zatkania siatki odbiornika oleju, co pozwala na niewystarczające smarowanie. Bez diagnostyki trudno jest to naprawić, ale w tym samym czasie niektóre ruchome części silnika doświadczą tak zwanego głodu oleju i z tego powodu szybko się zużyją. W przypadku wykrycia usterki zespół należy zdemontować, wyczyścić, naprawić lub wymienić w całości.
- Awaria zaworu redukującego ciśnienie. Z reguły zawór ten jest wbudowany w obudowę pompy i reguluje ciśnienie wytwarzane przez pompę. Zawór może zaciąć się w pozycji otwartej, a wtedy pompa będzie pracować “na biegu jałowym”, a olej nie będzie mógł dostać się do układu smarowania silnika.
- Skraplanie oleju przez paliwo lub płyn chłodzący. Lepkość oleju spada, a wraz z nią jego ciśnienie. Dzieje się tak głównie z powodu uszkodzenia uszczelek silnika lub pompy paliwa, które należy wymienić.
Znacznie rzadziej, ale zdarza się, że pomiar ciśnienia oleju w silniku, wręcz przeciwnie, pokazuje zbyt wysokie wartości. To również nie jest dobre, przede wszystkim dla filtra oleju, który może się zapaść. Ponadto wysokie ciśnienie może powodować wycieki oleju przez uszczelki i uszczelnienia. Przyczyn tego problemu może być kilka:
- Zbyt gęsty olej. Wysoka lepkość również prowadzi do wzrostu ciśnienia smarowania. Zawór redukcyjny jest aktywowany tylko przy wartościach krytycznych, więc ciśnienie zostanie przekroczone przy stosunkowo niskich prędkościach. Niebezpieczeństwo w tej sytuacji polega na tym, że gęsty olej, nawet pod wysokim ciśnieniem, nie wnika dobrze w wąskie szczeliny między częściami. Przede wszystkim jest to niebezpieczne dla tulei wału korbowego.
- Zatkany zawór redukujący ciśnienie. Jest to problem odwrotny do opisanego powyżej, gdy zawór jest zaklinowany z powodu osadów i nie otwiera się przy wysokim ciśnieniu. Aby rozwiązać ten problem, w większości przypadków wystarczy po prostu przepłukać układ smarowania.
- Zanieczyszczenie kanałów układu smarowania. W rezultacie ich przepustowość jest zmniejszona, co oznacza, że w niektórych parach ciernych ponownie możliwy jest brak oleju. Konieczne jest przynajmniej przepłukanie układu smarowania.
- Zatkany filtr oleju. Zanieczyszczony filtr również stwarza zwiększony opór dla przepływu oleju, co zwiększa jego ciśnienie. Niebezpieczeństwo polega na tym, że filtr zwykle ma własny zawór obejściowy w przypadku wysokiego ciśnienia, który w takiej sytuacji pozwoli na “ominięcie” przepływu środka smarnego, przez co przestanie on być czyszczony. Wymiana wkładu filtra (i oleju, oczywiście) na nowy pomoże.
Podsumowanie wyników
- Olej musi krążyć w układzie smarowania pod pewnym ciśnieniem. Wzrasta ono wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika.
- Krytyczny spadek ciśnienia oleju jest zawsze sygnalizowany lampką kontrolną lub tekstem na ekranie deski rozdzielczej.
- Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie jest szkodliwe dla silnika.
- W zależności od przyczyny problemu z ciśnieniem, rozwiązanie może być proste i tanie (płukanie układu smarowania) lub złożone i kosztowne (remont silnika).
0 Comments