Jaki powinien być odstęp na świecach zapłonowych silnika benzynowego – decydują inżynierowie, którzy zaprojektowali silnik. Jednak w procesie eksploatacji jednostki te luki się zmieniają. Dlaczego tak się dzieje, czym to grozi i jak ustawić prawidłowe odstępy? Dowiedzmy się!
Co wpływa na szczelinę w świecach zapłonowych
Wydawałoby się, jaką rolę może odgrywać szczelina między elektrodami świec zapłonowych? Przecież iskra między dwoma metalowymi częściami (elektrodami) pod napięciem i tak przeskoczy. Ogólnie rzecz biorąc, tak się dzieje. Ale aby niezawodnie zapalić mieszankę, iskra musi być wystarczająco silna. Musi też przeskoczyć dokładnie w odpowiednim momencie – gdy tłok zbliża się do górnego martwego punktu (TDC) podczas suwu sprężania.
Jeśli szczelina jest zbyt mała, może dojść do przeskoku zapłonu. Jest to sytuacja, w której moc iskry w niektórych cyklach nie wystarcza do zapłonu mieszanki. Samochód może szarpać, silnik może stracić przyczepność, a samochód może stracić dynamikę. Niewystarczający odstęp na świecach zapłonowych wtryskiwacz odbiera nie tak krytycznie, ponieważ ECU na podstawie informacji z czujników może skorygować ilość i skład mieszanki. Ale silniki gaźnikowe są bardziej wrażliwe na przerwy: w przypadku braku iskry świeca zapłonowa jest zwykle “zalewana” niespalonym paliwem i ogólnie traci swoje osiągi. Kierowcy z doświadczeniem znają tę sytuację, zwłaszcza zimą, kiedy benzyna słabo paruje i trudniej ją zapalić.
Jeśli szczelina jest zbyt duża, iskra będzie silna. Ale nie jest faktem, że w ogóle zostanie wyprodukowany. Po pierwsze, aby ją wytworzyć, napięcie między elektrodami musi być wyższe, co oznacza, że potrzeba więcej energii elektrycznej. Po drugie, istnieje prawdopodobieństwo, że energia ta znajdzie łatwiejszą drogę niż między elektrodami. W efekcie zbyt duża przerwa zwiększa obciążenie układu zapłonowego (przede wszystkim cewek) i zwiększa ryzyko wystąpienia tych samych braków – tylko w tym przypadku dlatego, że zgromadzony ładunek zamiast po elektrodach “spłynie” po izolatorze lub “przerwie” przewód wysokiego napięcia.
W nowoczesnych silnikach wtryskowych wszystko jest prostsze: poszczególne cewki są mocniejsze niż pojedynczy “gaźnik” i nie ma w ogóle przewodów wysokiego napięcia. Dlatego iskra może zapalić mieszankę i przy zwiększonej szczelinie – nawet zgodnie z przepisami takich silników jest to średnio 60-80% więcej niż w silnikach gaźnikowych.
Jaki odstęp na świecach zapłonowych jest uważany za normalny?
Dla większości nowoczesnych silników wtryskowych optymalny odstęp wynosi 1,0-1,3 mm. W silnikach gaźnikowych jest on nieco mniejszy: 0,7-0,8 mm w obecności elektronicznego sterowania zapłonem i 0,5-0,6 mm w archaicznych konstrukcjach z rozdzielaczem-przerywaczem. W świecach irydowych i platynowych przerwa również jest inna – zwykle wynosi odpowiednio 0,5-0,7 i 1,0-1,2 mm.
Jak sprawdzić przerwę na świecach zapłonowych
Najczęściej robi się to za pomocą zwykłego zestawu szczelinomierzy. Przypomina składany nóż, tylko zamiast ostrzy w nim – płytki o ściśle określonej grubości, zwykle z krokiem 0,05 mm. Przymierza się je kolejno między elektrodami – maksymalna grubość płytki, która pasuje, pokazuje szczelinę.
Takie szczelinomierze doskonale sprawdzają się np. przy regulacji zaworów w silniku. W przypadku świec są one jednak kompromisem. Bardziej dokładny jest pomiar szczeliny za pomocą specjalnych trzpieni pomiarowych w postaci zakrzywionych drutów.
Przed pomiarem szczeliny konieczne jest oczyszczenie elektrod, jeśli znajduje się na nich warstwa sadzy. Do tego celu nadaje się metalowa szczotka lub drobnoziarnisty papier ścierny. Czyszczenie należy wykonywać ostrożnie, starając się nie uszkodzić izolatora.
Jak zmienić odstęp między elektrodami
Jak ustawić szczelinę na wtyczkach, jeśli bardzo różni się od normy? Gdy przerwa jest zbyt duża, elektrody należy zbliżyć do siebie. Aby to zrobić, wystarczy włożyć między elektrody szczelinomierz o odpowiedniej grubości i trzymając świecę w dłoni, delikatnie postukać w boczną elektrodę od góry. Młotek jest do tego zbyt ciężki i szorstki, zazwyczaj wystarczy uchwyt śrubokręta. Pamiętaj, że mówimy o ułamkach milimetra, więc nie przesadzaj.
Niewielka przerwa między elektrodami wtyczki jest również łatwa do skorygowania. Należy odsunąć elektrodę boczną od środkowej – do tego celu służy specjalny, ale dość prosty klucz w postaci pręta z wąskim rowkiem. Używa się go jako dźwigni, wkładając końcówkę elektrody w szczelinę. Alternatywną opcją jest płaski śrubokręt o odpowiednim rozmiarze. Jego żądło ma kształt stożka, który można włożyć między elektrody i delikatnie docisnąć. Metoda ta działa jednak tylko w przypadku niedrogich wtyczek – cienkie elektrody irydowe lub platynowe nie wytrzymają takiego traktowania.
Dlaczego przerwa może odbiegać od normy
Jeśli nie weźmiemy pod uwagę małżeństwa i nieprawidłowego doboru świecy do konkretnego silnika (a takie sytuacje też się zdarzają), głównym powodem jest zużycie elektrod podczas pracy. Łuk elektryczny i wysoka temperatura prowadzą do stopniowego odparowywania metalu z powierzchni – proces ten jest nieunikniony, choć znacznie wydłużony w czasie. Dlatego najczęściej konieczne jest skorygowanie zwiększonej szczeliny.
Można ją zmniejszyć poprzez pojawienie się osadów, a te z kolei powstają w wyniku długotrwałej pracy na biegu jałowym, zbyt wzbogaconej mieszanki lub złej jakości benzyny.
Razem
- Każda świeca powinna mieć prawidłowy odstęp między elektrodami, obliczony dla silnika, w którym jest używana.
- Jeśli szczelina staje się większa lub mniejsza, może wystąpić brak zapłonu: wtedy samochód traci dynamikę i wzrasta zużycie paliwa.
- Wartość szczeliny można sprawdzić za pomocą specjalnych szczelinomierzy.
- Regulacja polega na zwiększeniu lub zmniejszeniu odległości między elektrodami za pomocą środków mechanicznych.
0 Comments