Podczas pracy silnika spalinowego około jedna trzecia uwolnionej energii paliwa jest wydawana nie na użyteczną pracę, ale na ogrzewanie samego silnika. Przegrzanie silnika jest obarczone nieprzyjemnymi, jeśli nie śmiertelnymi, konsekwencjami. Dlatego konieczne jest posiadanie dobrego układu chłodzenia. A to, jak skutecznie działa, zależy w dużej mierze od jego czystości. Dlatego płukanie układu chłodzenia silnika jest tak samo ważne, jak na przykład wymiana oleju silnikowego i aktualizacja filtrów. Podpowiadamy, jak przepłukać układ chłodzenia silnika z rdzy i innych osadów, a także jak to zrobić.
Po co płukać układ chłodzenia silnika
Wewnątrz bloku cylindrów i jego głowicy znajduje się tak zwany płaszcz chłodzący – sieć kanałów, przez które płyn chłodzący jest pompowany w zamkniętym obiegu. Przepływa on przez węże i rury do chłodnicy, gdzie jest chłodzony, a następnie wraca do płaszcza chłodzącego.
Środek przeciw zamarzaniu, specjalny i dość złożony płyn, jest stosowany jako płyn chłodzący w nowoczesnych samochodach. Z czasem jednak dochodzi do ich rozkładu, którego produkty osadzają się wewnątrz całego układu. Również inne osady mogą gromadzić się wewnątrz rur, w kanałach silnika i w chłodnicy – jest to spowodowane osadzaniem się kamienia, korozją metalu, degradacją gumowych węży i uszczelek.
Jeśli, gdy poziom płynu chłodzącego spadnie, układ zostanie uzupełniony zwykłą wodą z kranu, a nie wodą destylowaną, doprowadzi to również do osadzania się soli na powierzchni kanałów i wewnątrz chłodnicy.
Ogólnie rzecz biorąc, możemy wyróżnić dwa główne rodzaje zanieczyszczeń w układzie chłodzenia samochodu:
- nieorganiczne (kamień, tlenki metali i rdza). Na ich obecność wskazuje białawo-brązowy nalot na częściach układu chłodzenia;
- organiczne (głównie produkty rozkładu płynu niezamarzającego). Ich oznaki to przede wszystkim mętny i ciemny płyn niezamarzający, a także galaretowate osady.
Wszystkie te zanieczyszczenia powodują znaczne zmniejszenie wydajności układu chłodzenia w samochodzie. Co jest bardzo szkodliwe, nawet jeśli nie doprowadza do “zagotowania” silnika. Przy ogólnym wzroście temperatury układ jest w stanie sobie poradzić, ale lokalne przegrzania są nieuniknione. Z ich powodu pojawiają się problemy, na przykład z wysychaniem korków olejowych lub szybkim zarastaniem tłoków i ich pierścieni osadami węglowymi, z powodu których konieczne jest przeprowadzenie odtleniania silnika.
Tak więc nawet przy stosowaniu wysokiej jakości płynu niezamarzającego nie da się całkowicie wykluczyć problemów z zanieczyszczeniem układu chłodzenia. Dlatego lepiej jest przepłukać układ chłodzenia silnika i chłodnicę, niż wydawać znacznie więcej pieniędzy na naprawę silnika.
Jak rozpoznać, że układ chłodzenia wymaga płukania
Wskazane jest płukanie układu chłodzenia silnika podczas każdej wymiany płynu chłodzącego – terminy jego planowej wymiany są określone w instrukcji obsługi samochodu. Wynoszą one do 5 lat i więcej (w tym w zależności od żywotności zastosowanego oryginalnego płynu).
Potrzeba przepłukania układu chłodzenia może jednak pojawić się jeszcze wcześniej. Na przykład po zakupie używanego samochodu ze znacznym przebiegiem i niejasną historią eksploatacji – lepiej się zaasekurować.
Ponadto powodem do sprawdzenia czystości układu chłodzenia i jego przepłukania może być:
- Stała praca silnika w podwyższonej temperaturze (będzie o tym informował wskaźnik temperatury płynu chłodzącego powyżej zwykłego oznaczenia).
- Niewystarczająca wydajność “nagrzewnicy”.
- Częsta aktywacja lub praca przy wyższych prędkościach wentylatora chłodnicy.
Wreszcie, powodem płukania może być stan samego płynu chłodzącego. Czyszczenie jest konieczne, jeśli płyn jest zaciemniony, widoczne są w nim plamy oleju lub obce cząstki (na przykład płatki lub brud).
Czym płukać – środki ludowe i specjalistyczne
Czy można przepłukać układ chłodzenia zwykłą wodą? Nie należy tego robić. Aby przepłukać układ chłodzenia ze znacznych zanieczyszczeń, stosuje się dwa rodzaje specjalnych środków, różniących się składem chemicznym:
Płyn do płukania, którego podstawą są różne kwasy. Takie kompozycje lepiej radzą sobie z czyszczeniem układu chłodzenia ze związków nieorganicznych.
Płyn alkaliczny. Jest bardziej odpowiedni do usuwania zanieczyszczeń organicznych z układu chłodzenia.
Ponieważ dostępne są zarówno kwasy, jak i zasady, istnieje wiele “ludowych” przepisów na domowe płyny do mycia chłodnicy wewnątrz i układu chłodzenia jako całości.
Są to na przykład różnego rodzaju roztwory kwasów, które są wytwarzane w domu na bazie kwasu cytrynowego, kwasu mlekowego, esencji octowej, kwasu ortofosforowego (jest on zawarty w szczególności w napojach takich jak Coca-Cola czy Pepsi). Popularnym lekarstwem na roztwór alkaliczny jest soda kaustyczna (wodorotlenek sodu).
Jednak nawet odpowiednio przygotowane środki “ludowe” mogą być niewystarczająco skuteczne i powodować uszkodzenia części silnika wykonanych z aluminium, plastiku lub gumy. Ponadto, przy zbyt agresywnym i skoncentrowanym płukaniu układu chłodzenia i chłodnicy, ich wąskie kanały mogą zostać zatkane cząsteczkami rdzy lub kamienia.
Do czyszczenia chłodnicy i całego układu chłodzenia silnika lepiej używać specjalnych płynów. Producenci autochemii oferują je w szerokim asortymencie, kosztują takie środki całkiem rozsądne pieniądze, a co najważniejsze – przy stosowaniu się do instrukcji ich użycia, wiadomo, że są bezpieczniejsze dla wszystkich części układu chłodzenia.
Oprócz kwaśnego i alkalicznego, istnieje dwuskładnikowe płukanie układu chłodzenia, którego elementy są używane po kolei: najpierw układ chłodzenia jest myty pierwszym składnikiem, a następnie drugim. Taki środek czyszczący jest najbardziej skuteczny i jest w stanie usunąć kamień z układu chłodzenia, ale jest droższy i wymaga więcej czasu na całą procedurę.
Ponadto istnieją neutralne, tak zwane miękkie płukania. Nie zawierają one agresywnych składników, będą w stanie mniej skutecznie oczyścić układ chłodzenia i z reguły są stosowane jako zapobieganie zanieczyszczeniom.
Jak przepłukać układ chłodzenia silnika
Neutralne płukanki są stosowane w układach chłodzenia o minimalnym zanieczyszczeniu i zwykle są po prostu wlewane do układu na krótko przed planowaną wymianą płynu niezamarzającego.
Jeśli jednak konieczne jest wyczyszczenie układu chłodzenia ze znaczną ilością zanieczyszczeń, procedurę można przeprowadzić zarówno na stacji obsługi, jak i samodzielnie: mycie układu chłodzenia silnika własnymi rękami jest dość proste i łatwe dla większości właścicieli samochodów. Zaangażuj się w płukanie układu chłodzenia silnika w ciepłe dni może być na ulicy, a zimą lepiej zrobić to w ogrzewanym garażu.
Postępuj w następujący sposób:
- Ustaw samochód na płaskiej powierzchni.
- Poczekaj, aż płyn chłodzący (płyn niezamarzający) ostygnie.
- Spuść płyn niezamarzający z układu chłodzenia. Z reguły w tym celu w dolnej części chłodnicy znajduje się otwór spustowy. Jeśli takiego nie ma – płyn spuszcza się poprzez usunięcie najniższej rury układu.
- Przywrócić szczelność układu chłodzenia poprzez umieszczenie korka lub króćca z powrotem na miejscu.
- Dodaj do chłodnicy płyn do płukania układu chłodzenia lub mieszaninę środka czyszczącego i wody destylowanej.
- Uruchom silnik i pozwól mu pracować na biegu jałowym przez 10 do 30 minut (dokładny czas jest zwykle określony w instrukcji środka do płukania).
- Zatrzymaj silnik i poczekaj, aż ponownie ostygnie.
- Opróżnij ponownie układ chłodzenia.
- Ponownie przepłucz układ chłodzenia (kroki 4-7), ale teraz tylko czystą i najlepiej destylowaną wodą.
- Napełnić nowym płynem niezamarzającym.
- Uruchom silnik, włącz ogrzewanie w kabinie – gdy się nagrzeje, sprawdź poziom płynu w zbiorniku wyrównawczym.
- W razie potrzeby uzupełnij płyn, gdy wszystkie śluzy powietrzne zostaną usunięte z systemu.
- Sprawdź, czy płyn niezamarzający nigdzie nie wycieka.
W skrócie
- Zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne gromadzą się z czasem w układzie chłodzenia silnika, zmniejszając jego wydajność.
- Czyszczenie układu chłodzenia silnika jest konieczne podczas wymiany płynu niezamarzającego lub wcześniej – w przypadku objawów przegrzania silnika.
- Specjalistyczne środki do płukania układu chłodzenia silnika są bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż “ludowe”.
- Czyszczenie układu chłodzenia nie jest trudne, można to zrobić samodzielnie.
0 Comments