Dwulitrowy silnik wysokoprężny Duratorq o mocy nieprzekraczającej 115 koni mechanicznych został wyposażony w układ paliwowy z pompą Bosch VP30 i VP44. Gdy koncern Forda w 2000 roku rozpoczął współpracę z Delphi, jednostki napędowe otrzymały układ paliwowy Common Rail, a moc silnika osiągnęła 130 koni mechanicznych.

O silniku Forda o pojemności 1,8 litra pisaliśmy tutaj. A na naszym kanale YouTube można zobaczyć recenzję 130-konnego dwulitrowego silnika Ford 2.0 TDCI Duratorq (FMBA, N7BA).

Silnik ten był montowany w Fordzie Mondeo trzeciej generacji przez cały okres produkcji: od 2000 do początku 2007 roku. Silnik ten był również stosowany w Jaguarze X-type (X404) z silnikiem wysokoprężnym, produkowanym od połowy 2003 roku do maja 2009 roku.

Specyfikacje silnika 2.0 TDCi Ford FMBA

Charakterystyka Wartość
Dokładna objętość 1998 cm³
System zasilania Common Rail
Moc silnika 130 KM
Moment obrotowy 330 Nm
Blok cylindrów Żeliwo R4
Głowica cylindra Aluminiowa 16v
Średnica cylindra 86 mm
Skok tłoka 86 mm
Stopień sprężania 18,2
Cechy silnika Intercooler
Hydrokompensatory Tak
Rozrząd skrzyni biegów Łańcuch
Fasoregulator Nie
Turbodoładowanie Tak
Olej 6,1 litra 5W-30
Typ paliwa Diesel
Klasa środowiskowa Euro 3
Przykładowa żywotność 250 000 km
Waga silnika 205 kg

Czy silnik Ford Mondeo 2.0 TDCi jest niezawodny?

Ta jednostka napędowa jest uznawana za raczej zawodną, rzadko wymaga napraw. Opowiemy szczegółowo o jej problemach związanych z układem paliwowym Delphi – to właśnie on sprawia najwięcej kłopotów.

Problemy z generatorem

Ford 2.0 TDCI Duratorq (FMBA, N7BA)

W agregacie diesla zainstalowany jest zawodny generator: najczęściej psują się w nim szczotki lub wirnik. Fakt, że jest on niesprawny, sygnalizowany jest przez zapalającą się kontrolkę ładowania. Czasami problemy z generatorem stają się przyczyną skoków napięcia, z powodu których resetuje się kod wtryskiwacza. W efekcie samochód nie odpala.

Wymiana GUR i pompy

GUR i pompa są połączoną jednostką. Ale jeśli pompa jest łatwa i niedroga do znalezienia zamiennika, pompa jest droga i często zawodzi.

Termostaty

Termostaty w silniku są zawodne: jeśli zawiodą, silnik źle się nagrzewa. Silnik wykorzystuje 2 termostaty: mały i duży. Ich koszt jest różny: jeśli duży termostat jest niedrogi, to mały kosztuje około pięćdziesięciu dolarów i jest produkowany prawie wyłącznie w oryginale.

Cechy napinacza paska

Kolejny zawodny szczegół. Napinacz paska szybko się zużywa, tuleje amortyzatora napinacza ulegają zniszczeniu. Problemy są sygnalizowane silnymi wibracjami paska i hałasem.

Zalety turbiny

W silniku Forda 2.0 TDCi zastosowano turbinę firmy Garret. Jak wcześniej napisano, w wersji od 130 KM – ze zmienną geometrią. W modelach wydanych po 2005 roku geometria jest kontrolowana przez elektryczne serwo.

Turbina ma szereg plusów: jest dobra i niezawodna, problemy pojawiają się tylko z geometrią, zacinaniem z powodu sadzy. Silnik często niszczy również rurę od turbiny do intercoolera: rura może pęknąć lub pęknąć na zaciskach.

Specjalne cechy wtryskiwaczy paliwa Delphi

Od października 2001 roku silnik 2.0 TDCi był produkowany z układem paliwowym Delphi. Niecały rok później w Mondeo zaczęto montować silnik z tym samym układem paliwowym, zdeformowanym do 115 koni mechanicznych. Nawiasem mówiąc, w sierpniu 2002 roku wypuszczono silnik do Forda Transita o mocy 125 koni mechanicznych.

Ford 2.0 TDCI Duratorq (FMBA, N7BA)

Warto pamiętać, że żywotność wtryskiwacza paliwa Delphi znacznie zmniejsza paliwo niskiej jakości, a filtr paliwa musi być używany wyłącznie oryginalny, zmieniając go co dziesięć tysięcy kilometrów: tylko on może poradzić sobie z filtracją cząstek większych niż 5 mikronów. Jeśli zignorujesz te zasady, wtryskiwacz paliwa albo po prostu nie będzie wtryskiwał paliwa do wymaganego minimalnego ciśnienia, albo nawet będzie ścigał wióry.

Wtryskiwacze Delphi

Te wtryskiwacze są proste i niezawodne ze względu na swoją konstrukcję. Jednak w latach dwutysięcznych nie było do nich części zamiennych, co utrudniało naprawy. Najczęściej trzeba wymienić zawór sterujący, wykonany z miękkiego stopu: z czasem zużywa się, jeśli w paliwie były zanieczyszczenia. Czasami konieczna jest wymiana rozpylaczy dysz.

Zgodnie z zaleceniami producenta, wtryskiwacze te muszą być koniecznie przepisane po naprawie. W rzeczywistości jednak przepisywanie szesnastocyfrowych kodów wcale nie jest konieczne.

Podczas samodzielnej naprawy wtryskiwaczy wystarczy przepisać oryginalne kody. Właściciele samochodów Ford, korzystając z chińskiego skanera ELM327 (kosztuje mniej niż dziesięć dolarów) i oprogramowania diagnostycznego, mogą z łatwością przeprowadzić diagnostykę, a także przepisać kody wtryskiwaczy z telefonu.

Problemy z wtryskiwaczami Delphi

To, że wtryskiwacze leją, najłatwiej sprawdzić przy dużym obciążeniu jednostki napędowej: jeśli ciąg spada podczas przyspieszania, a także zapala się spirala świecy żarowej, to trzeba sprawdzić stan wtryskiwaczy.

Po naprawie wtryskiwaczy konieczne jest opróżnienie układu paliwowego: jeśli przewody doprowadzające paliwo są mocno dokręcone, konieczne jest zatkanie przewodów powrotnych, wyjęcie brązowej wtyczki z wtryskiwacza paliwa i obrócenie silnika za pomocą rozrusznika. Należy kręcić korbą tak długo, aż olej napędowy zacznie przepływać z przewodów do wtryskiwaczy.

Specyfika łańcucha rozrządu

Z czasem rozciąga się, szeleści i grzechocze, a w skrajnych przypadkach może się również zsunąć. Aby zawczasu zauważyć problem, należy posłuchać zimnego silnika od strony łańcucha rozrządu, czy nie słychać żadnych odgłosów.

Łańcuch rozrządu można kupić w jednym kawałku za około 250 dolarów.

Czy silnik 2.0 TDCi może stukać?

Zdarza się to rzadko, najczęściej – przy przebiegu 300 tysięcy kilometrów. Wynik ten może być spowodowany dużymi obciążeniami i ciągłą jazdą „w napięciu”.

Categories: Ford

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *