Wymiana paska jest konieczna, w przeciwnym razie dojdzie do wygięcia zaworów – takie ostrzeżenie często słyszą właściciele samochodów podczas wizyty w serwisie. I nie jest to tylko straszenie. Skutek problemów z paskiem w postaci naprawy głowicy cylindrów, a nawet całego silnika, jest całkiem prawdopodobny. Przeanalizujmy mechanikę tego procesu: jak i dlaczego zawory wyginają się po zerwaniu paska rozrządu i czy istnieją silniki, w których po zerwaniu paska nie dochodzi do zniszczeń.

Zasada działania paska rozrządu

Synchronizacja ruchu elementów rozrządu jest ważna dla prawidłowej i wydajnej pracy silnika. Powiedzieliśmy już, jak zorganizowany jest mechanizm rozrządu. Tutaj zajmiemy się tylko podstawami.

Zawory są zamontowane w głowicy cylindrów. Na każdy cylinder przypadają co najmniej dwa zawory, choć obecnie często jest ich nawet więcej. Jeden odpowiada za dostarczanie powietrza do komory spalania, a drugi zawór odprowadza spaliny.

Zawory pracują w określonej kolejności, która jest kontrolowana w głowicy cylindrów przez wałek rozrządu, który jest połączony napędem z wałem korbowym. Ten ostatni, już w bloku cylindrów, jest połączony z tłokami za pomocą korbowodów.

Gdy tłok przesuwa się na dno cylindra, zawór wpuszcza powietrze lub mieszankę paliwową. Gdy tłok przesuwa się w górę, zawór zamyka się, zwiększając ciśnienie w komorze spalania. Świeca zapłonowa zapala mieszankę, a eksplozja ponownie popycha tłok w dół. Uruchamiany jest również zawór wydechowy, który odprowadza gazy. Tak więc zawory muszą się otwierać i zamykać, ściśle odpowiadając bieżącemu skokowi silnika.

Za synchronizację pracy tłoków i zaworów odpowiada pasek lub (w zależności od konstrukcji silnika) łańcuch rozrządu. Ten drugi jest bardziej niezawodny i nie wymaga częstej wymiany. Jednak pasek rozrządu jest również szeroko rozpowszechniony. Rozmawialiśmy już o zaletach i wadach każdej z opcji.

Dlaczego zawory się wyginają

W przypadku każdego rodzaju napędu może nadejść moment, w którym pasek lub łańcuch napędowy ulegnie awarii. Zużyte paski rozerwą się bez terminowej wymiany. Zablokowane łożysko pompy płynu chłodzącego może prowadzić do tego samego rezultatu.

Dlaczego zawory wyginają się po zerwaniu paska rozrządu i jak tego uniknąć

Łańcuch jest nieco łatwiejszy, ponieważ nie oczekuje się, że wkrótce pęknie. A zawory w silnikach “łańcuchowych” wyginają się znacznie rzadziej. Ogniwa łańcucha są wyciągane stopniowo, co wraz z awarią napinacza można z góry określić na podstawie charakterystycznego dźwięku silnika.

Dlaczego zawory wyginają się po zerwaniu paska? Wałek rozrządu po utracie napędu przestaje się gwałtownie obracać. Zawory przestają poruszać się w górę i w dół, podczas gdy wał korbowy nadal się obraca, napędzając tłoki.

Otwarty zawór zagłębiony we wnęce cylindra zostaje uderzony przez tłok, który uderza w płytkę zaworu, powodując wygięcie, a czasem złamanie trzonka zaworu.

Następnie dochodzi do całkowitego zatrzymania silnika. Co zrobić, gdy zawory są wygięte? Najważniejsze jest, aby nie próbować ponownie uruchamiać silnika, aby nie sprowokować poważniejszej awarii. W końcu kręcenie wałem korbowym zmusi tłoki jeszcze kilka razy do przejścia przez zawory zamrożone w pozycji uchylonej.

  Co jest lepsze: łańcuch czy pasek rozrządu

Jak stwierdzić, że zawory są wygięte

Tak więc, jeśli silnik z rozrządem napędzanym paskiem utknął w równym miejscu, nie spiesz się, aby go ponownie uruchomić. Nie bądź leniwy, aby otworzyć maskę i sprawdzić integralność paska rozrządu. A jeśli nadal obracasz rozrusznikiem bezwładnie, możesz podejrzewać zerwanie paska rozrządu przez niezwykle szybkie, “jałowe” obroty wału korbowego.

Jeśli pasek rozrządu jest zerwany, kręcenie rozrusznikiem jest katastrofalne w skutkach – może spowodować jeszcze poważniejsze uszkodzenia. Wezwij lawetę, bo tak czy inaczej będziesz musiał udać się do serwisu.

Określenie na oko, czy zawory są wygięte, czy nie, niestety nie zadziała. Aby zdiagnozować diagnozę, trzeba będzie przeprowadzić dwie proste manipulacje. Na rolkach na znakach należy zainstalować nowy pasek i ręcznie obrócić wał korbowy.

Dlaczego zawory wyginają się po zerwaniu paska rozrządu i jak tego uniknąć

Zrozum, że zawory są mocno wygięte, możesz już po kilku obrotach. Obrót będzie trudny. Gdy trzonki zaworów są nienaruszone lub prawie nienaruszone, wał korbowy może się swobodnie obracać. Dokładniejszą diagnozę zapewni pomiar kompresji. Jeśli w cylindrze nie ma kompresji, zawory są wygięte, a zatem nieszczelne.

O odkształceniu 1-2 zaworów może świadczyć nierówna praca silnika po wymianie paska rozrządu. Silnik będzie “pulsował”, a jego niestabilnej pracy może towarzyszyć dzwonienie.

Zgięte zawory: co robić w takim przypadku

W tym przypadku nie ma alternatywy dla demontażu i demontażu głowicy cylindrów. Na początek konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy usterek wszystkich części głowicy cylindrów, w tym wałka rozrządu. Konsekwencje uderzenia mogą być różne.

Jedni mają szczęście – wystarczy wymienić wygięte zawory. Inni muszą odbudować nie tylko głowicę, ale i cały silnik. A w najbardziej zaniedbanych przypadkach konieczna jest całkowita wymiana silnika.

Tylko po zdjęciu głowicy cylindrów można ocenić stopień uszkodzenia. Dobrze, jeśli tłoki uniknęły uszkodzeń – pozostaje tylko wymienić wygięte zawory i ich prowadnice (plus oczywiście potrzebne będą nowe uszczelki, uszczelniacze olejowe, korki olejowe).

Ślady uderzenia w tłok – bezpośredni powód do demontażu bloku cylindrów, sprawdzenia korbowodów i tulei. W każdym przypadku wszystkie uszkodzone części będą musiały zostać wymienione na nowe.

Jak zapobiec zerwaniu paska rozrządu

Aby uchronić samochód przed nieplanowanymi naprawami związanymi z zerwaniem paska rozrządu, a w konsekwencji z wygięciem zaworów, jest to możliwe tylko dzięki profilaktyce. Spróbujmy sformułować kilka podstawowych punktów.

Dlaczego zawory wyginają się po zerwaniu paska rozrządu i jak tego uniknąć

  1. Podręcznik serwisowy każdego modelu określa żywotność paska rozrządu. W samochodach zagranicznych jest to zwykle 80-120 tysięcy kilometrów przebiegu. W modelach krajowych nieco mniej. W każdym przypadku stan paska powinien być regularnie monitorowany i wymieniany przy najmniejszych wątpliwościach.
  2. Przyczyną wymiany powinna być utrata integralności (wyszczerbione zęby lub krawędzie), pękanie i utrata elastyczności. W naszym klimacie paski często przeżywają swoją żywotność przed upływem określonego czasu.
  3. Nie próbuj oszczędzać pieniędzy, instalując nieoryginalny produkt. Zdarzają się przypadki, gdy podrobiony pasek nie działa przy przebiegu 10 tysięcy kilometrów.
  4. Aby uniknąć zakleszczenia łożyska pompy płynu chłodzącego, co może również spowodować zniszczenie, a następnie zerwanie paska rozrządu, należy szczególnie dbać o pompę. Zużywa się ona mniej więcej przy takim samym przebiegu jak pasek. Dlatego wiele osób podczas wymiany napędu wymienia również pompę wody.
  5. Zużycie wałka rozrządu – jako przyczyna zerwania paska rozrządu – nie jest często spotykane. Jednak przy dużych przebiegach jego zakleszczenie z zerwaniem paska jest realnym scenariuszem. Wniosek: należy sprawdzić stan wałka rozrządu, na przykład przy zakupie używanego samochodu.
  Wał Cardana: czym jest i do czego służy

Jeśli chodzi o silniki napędzane łańcuchem, są one bardziej niezawodne niż ich odpowiedniki napędzane paskiem. Niemniej jednak, czasami zawory również się na nich wyginają. Z reguły z powodu krytycznego rozciągnięcia łańcucha i jego przeskakiwania przez zębatki. W tym przypadku przyczyną mogą być materiały, z których wykonane są ogniwa łańcucha, zużycie napinacza lub po prostu nieodpowiedzialne podejście właściciela do silnika. Zapobieganie jest takie samo – kontrola łańcucha i jego napięcia.

Które silniki nie wyginają zaworów

Często wśród zalet tej lub innej modyfikacji samochodu wskazuje się, że silnik przy zerwaniu paska nie zgina zaworów. Jest to częściowo prawda: nie wszystkie silniki ze względu na swoją konstrukcję są na to podatne.

Nietrudno znaleźć specjalne tabele zbiorcze modyfikacji jednostek chętnie wyginających zawory, a także tych, w których taka katastrofa nie występuje.

Dlaczego zawory wyginają się po zerwaniu paska rozrządu i jak tego uniknąć

Istnieją dobre silniki prawie wszystkich producentów, a także silniki samobójcze. W każdym przypadku należy pamiętać, że napęd łańcuchowy nie daje stuprocentowej gwarancji na wygięcie zaworów.

Nie powinniśmy bezwarunkowo ufać “czarnym” i “białym” listom. Zrozumienie, czy zawory wygną się, gdy pasek rozrządu pęknie, z dokładnością do 100 procent nie jest możliwe. W praktyce znane są przypadki, które obalają te reguły. Dlatego w żadnym wypadku nie należy ignorować kontroli i regularnej konserwacji napędu rozrządu.

Na zakończenie przypomnimy o jednym ze sposobów na uniknięcie gięcia zaworów za pomocą tuningu. Do silników niektórych producentów produkowane są wyrafinowane tłoki ze specjalnymi wgłębieniami na głowicach. Nacięcia na tłoku pod względem średnicy i głębokości odpowiadają płytce zaworowej i głębokości jej otworu. W przypadku zerwania paska lub poślizgu łańcucha nie ma twardego kontaktu między tłokiem a zaworem.

Jednak takie tłoki mają efekt uboczny: takie nacięcia zmniejszają stopień sprężania silnika, a tym samym odbierają do 7% mocy silnika. Dlatego nie każdy jest gotowy na takie poświęcenie w imię hipotetycznego bezpieczeństwa zaworów.

Podsumowanie

  • Zawory są najważniejszym elementem mechanizmu rozrządu, za synchronizację ich pracy z tłokami odpowiada napęd rozrządu – pasek zębaty lub łańcuch.
  • Główną przyczyną uginania się zaworów jest zerwanie paska rozrządu. W takim przypadku wciąż poruszające się w górnym punkcie tłoki uderzają w zawory opuszczone do komory spalania.
  • Określić, czy zawory są wygięte, można na podstawie braku kompresji w cylindrze.
  • Wynikiem wygiętych zaworów będzie co najmniej defektovka i ponowny montaż głowicy cylindrów, aw ciężkich przypadkach – i całego silnika.
  • Uniknąć wygięte zawory mogą być środki zapobiegawcze, terminowe odnawianie paska rozrządu, nie czekając na jego krytycznego zużycia.

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *