Silnik samochodowy składa się z dwóch ważnych części: bloku cylindrów i głowicy cylindrów. Są one połączone ze sobą za pomocą uszczelki głowicy cylindrów. Jej głównym zadaniem jest uszczelnienie komór spalania i kanałów, przez które przepływa płyn niezamarzający. Gdy uszczelka głowicy cylindrów zostanie przebita, w silniku pojawiają się różne usterki.
Każdy model silnika jest wyposażony w uszczelkę głowicy cylindrów. Może być ona wykonana z cienkiej blachy lub wzmocnionego paronitu z metalowymi krawędziami otworów pod komorami spalania. Pomiędzy niektórymi otworami w uszczelce znajdują się wystarczająco cienkie ścianki, więc najmniejszy błąd podczas montażu lub wymiany doprowadzi do ich szybkiego wypalenia.
Główną gwarancją trwałości uszczelki głowicy cylindrów jest idealna płaszczyzna przylegania do głowicy i bloku cylindrów. Przylegające do siebie powierzchnie powinny być czyste, bez łusek i chropowatości. Drugim ważnym punktem przedłużającym żywotność uszczelki będzie przestrzeganie określonej kolejności dokręcania śrub mocujących głowicę cylindrów. W tym celu producenci silników, a także producenci uszczelek załączają schemat dokręcania elementów złącznych ze wskazaniem momentu dokręcania.
Objawy i oznaki przebicia uszczelki głowicy cylindrów
Najbardziej oczywistym i niepodważalnym objawem przebitej uszczelki głowicy cylindrów jest strzelanie na zewnątrz, czyli wydostawanie się gazów spod głowicy. Trudno tego nie zauważyć, będzie to bardzo głośne.
Istnieje też wariant strzelania między cylindrami, powiedzmy między drugim a trzecim, z zewnątrz takie strzelanie trudno dokładnie określić, trzeba zmierzyć kompresję, w każdym razie silnik będzie trojanował i ciesz się, jeśli przyczyną trojanu silnika i braku kompresji w dwóch cylindrach jest tylko przebita uszczelka głowicy, a nie coś gorszego.
Spaliny w chłodnicy, również jako jeden z możliwych objawów przebitej uszczelki, ale nie zawsze. Zdarza się, że gazy przedostają się przez małe pęknięcie gdzieś w głowicy lub na ściance tulei. W większości przypadków silnik będzie działał dość stabilnie, jedyną rzeczą będzie trochę brakującego płynu chłodzącego i wydechowego, a więc w zasadzie nic strasznego, ale w przyszłości najprawdopodobniej taka drobna wada przerodzi się w pełnoprawny strzał.
Tak więc, gdy uszczelka głowicy cylindrów jest przebita, oznaki tej awarii objawiają się inaczej, ale główne objawy wyglądają następująco:
- Wzrost temperatury silnika występuje z powodu awarii wykończenia komory spalania. Płonące gazy dostają się do układu chłodzenia i szybko podgrzewają płyn niezamarzający. Gdy gazy spalinowe dostaną się do układu chłodzenia, następuje szybkie gazowanie w zbiorniku wyrównawczym.
- Mieszanie oleju silnikowego z płynem niezamarzającym, przedostawanie się paliwa do płynu chłodzącego również staje się konsekwencją uszkodzenia uszczelki głowicy cylindrów. Pojawienie się oleistych plam w zbiorniku wyrównawczym układu chłodzenia powinno być alarmujące. Bez płukania układu chłodzenia w tym przypadku się nie obejdzie.
- Trudno jest natychmiast zidentyfikować problem w silniku, gdy występują przerwy w pracy cylindrów. Jeśli uszczelka głowicy cylindrów między komorami spalania jest spalona, następuje mieszanie mieszanki paliwowej w jednym cylindrze ze spalinami innego cylindra. W takim przypadku pojawiają się problemy podczas uruchamiania silnika, a po rozgrzaniu silnik zaczyna pracować stabilnie.
- Czasami dochodzi do pęknięcia zewnętrznej powłoki uszczelki głowicy cylindrów. Wówczas na powierzchni silnika w obszarze połączenia bloku cylindrów i głowicy można zaobserwować oleisty pot.
- Często uszkodzenie uszczelki głowicy cylindrów można określić na podstawie wyglądu spalin. Biały dym z tłumika wskazuje, że do komory spalania dostaje się wilgoć lub płyn niezamarzający. Dzieje się tak w przypadku rozerwania uszczelki między kanałem płaszcza chłodzącego a komorą spalania.
Należy zauważyć, że przegrzanie silnika z powodu uszkodzenia uszczelki głowicy cylindrów może prowadzić do wypaczenia płaszczyzny głowicy cylindrów. Jest to charakterystyczne głównie dla głowic aluminiowych, głowice żeliwne nie cierpią na takie zaburzenia, przynajmniej ja się nie spotkałem, lubią dawać pęknięcia. Przede wszystkim należy wykryć krzywiznę, a jeśli tam jest, należy przeszlifować głowicę, nie trzeba szlifować głowicy tylko w celu zapobiegania, jeśli jest płaska.
Tak więc, spalona uszczelka głowicy cylindrów lub wydmuchana uszczelka głowicy cylindrów w rzeczywistości nie ma znaczenia, istota jest taka sama, naprawa jest nieunikniona. I ta choroba jest charakterystyczna dla większości silników, ale oto jak to się dzieje, właściciele tych samych maszyn mogą różnie odpowiadać na pytania dotyczące doświadczeń związanych z wymianą uszczelki głowicy cylindrów, jeden może w ogóle nie mieć takiego doświadczenia, a drugi może już opowiedzieć kilka historii, jak poszedł do serwisu lub sam się zmienił.
Co zrobić, jeśli uszczelka głowicy cylindrów została przebita
Jeśli, zgodnie z wynikami kontroli, uszczelka głowicy cylindrów okazała się przebita, nie masz innego wyjścia, jak tylko wymienić ją na nową. Uszczelka głowicy cylindrów nie jest zbyt kosztowną częścią. W zależności od modelu samochodu, materiału i firmy-producenta jej cena waha się od 50-200 rubli. Ale to tylko górna część „góry lodowej”.
Podczas wymiany uszczelki głowicy cylindrów konieczna będzie wymiana śrub. Po odkręceniu śruby jej parametry nie spełniają niezbędnych wymagań, a przy ponownym nawijaniu z wymaganą siłą istnieje duże prawdopodobieństwo pęknięcia korpusu śruby. Koszt nowych śrub waha się w granicach 50-100 rubli.
Przed montażem nowej uszczelki głowicy cylindrów ważne jest sprawdzenie powierzchni współpracujących płaszczyzn na bloku cylindrów i głowicy cylindrów. Jeśli wymagane jest dodatkowe szlifowanie, uszczelka musi zostać zakupiona z uwzględnieniem grubości usuniętej warstwy metalu. Szlifowanie głowicy cylindrów będzie kosztować w zakresie 70-150 rubli.
Demontaż głowicy cylindrów w niektórych silnikach jest dość trudny. Wymagane jest odłączenie wielu części i zespołów, spuszczenie płynów technicznych. Dlatego lepiej powierzyć tę odpowiedzialną pracę wykwalifikowanym specjalistom. Wymiana uszczelki w serwisie samochodowym szacowana jest na 120-300 rubli.
Po wymianie uszczelki głowicy cylindrów kierowca powinien przez pewien czas monitorować zachowanie silnika. Jeśli silnik pracuje stabilnie, spaliny są przezroczyste, a temperatura nie przekracza normy, oznacza to, że uszczelka dobrze radzi sobie z powierzonym jej zadaniem, a problem został pomyślnie rozwiązany.
0 Comments