System ogrzewania w samochodzie jest ważnym elementem komfortu, szczególnie w zimnych porach roku. W końcu nie tylko ogrzewa kabinę do pożądanej temperatury, ale także chroni przed zamarzaniem i zaparowaniem szyb, a także usuwa część ciepła z silnika. Dlatego, gdy ogrzewanie kabiny nie działa – jest to co najmniej niewygodne. Przeanalizujemy, dlaczego nagrzewnica w samochodzie nie nagrzewa się, jakie są przyczyny możliwych usterek i krótko powiemy, jak je wyeliminować.
Układ systemu ogrzewania
Aby zrozumieć, dlaczego nagrzewnica nie grzeje, najpierw warto zrozumieć, jak ogólnie rozmieszczona jest nagrzewnica wewnętrzna w samochodzie.
Oprócz głównej chłodnicy, która chłodzi silnik, w nowoczesnym samochodzie osobowym znajduje się jeszcze jedna – chłodnica nagrzewnicy. Jest ona mniejsza i znajduje się za deską rozdzielczą. Podłączone są do niej dwie rury – wlotowa i wylotowa, przez które przepływa płyn chłodzący. Krąży on w układzie chłodzenia i ogrzewania samochodu za pomocą specjalnej pompy.
W procesie pracy silnika następuje wymiana ciepła. Płyn niezamarzający nagrzewa się, odbierając część ciepła z silnika i przepływa do chłodnic (głównej i nagrzewnicy). Wentylator nagrzewnicy wdmuchuje zimne powietrze przez plaster miodu chłodnicy i następuje odwrotna wymiana ciepła – chłodnica przekazuje ciepło do powietrza, a powietrze chłodzi nagrzewnicę.
Ciepłe powietrze wdmuchiwane jest do kabiny pasażerskiej, a schłodzony płyn niezamarzający wraca do silnika, aby ponownie odebrać nadmiar ciepła. Ten system ogrzewania jest najbardziej popularny i wydajny, chociaż w niektórych samochodach z silnikiem spalinowym (nie wspominając o samochodach elektrycznych) jest on uzupełniany elektryczną nagrzewnicą powietrza (opalarką).
Najprostsza konfiguracja układu chłodzenia. Po prawej chłodnica nagrzewnicy z wentylatorem kabinowym
Niska wydajność nagrzewnicy może być spowodowana wieloma przyczynami. Przyjrzyjmy się najczęstszym z nich.
Niewystarczająca ilość płynu chłodzącego w układzie
Banalny brak płynu chłodzącego może powodować, że nagrzewnica wydmuchuje ciepłe, a nie gorące powietrze. Niski poziom płynu niezamarzającego prowadzi do tworzenia się korków powietrznych w układzie, a wydajność nagrzewnicy gwałtownie spada.
Powody, dla których płyn chłodzący może opuścić układ:
- nieszczelność odgałęzień rur;
- odparowanie z powodu przegrzania;
- usterka uszczelki głowicy cylindra lub wymiennika ciepła.
Jak rozwiązać problem
Na początek należy znaleźć zbiornik wyrównawczy – plastikowy zbiornik, do którego wlewa się płyn chłodzący. Należy odkręcić korek i uzupełnić płyn powyżej oznaczenia MIN na korpusie zbiornika. Powinno to przywrócić sprawność układu ogrzewania, przynajmniej na jakiś czas. Ważne jest również wyeliminowanie blokady powietrznej nagrzewnicy.
Ważne! Nie mieszaj płynów niezamarzających różnych marek ani nie używaj tosolu do ich uzupełniania. Ze względu na różny skład chemiczny może tworzyć osad, który pozostanie na częściach silnika i z czasem zmniejszy jego wydajność.
Aby zrozumieć przyczynę braku płynu, należy znaleźć miejsce wycieku, dokładnie sprawdzając wszystkie części układu chłodzenia. Nie jest to trudne – zazwyczaj płyn niezamarzający pozostawia kolorowe smugi na częściach. W przypadku wycieku z którejkolwiek z rur należy dokręcić jej zaciski, a jeśli to nie pomoże – założyć nową rurę.
Środek przeciw zamarzaniu może dostać się do cylindrów, jeśli uszczelka głowicy jest uszkodzona. W takim przypadku spaliny nabierają białawego koloru. Ponadto z powodu takiej awarii silnik może “zagotować się” w nieszkodliwych sytuacjach.
Jest tylko jedno wyjście – wymienić uszczelkę. Ilość pracy jest duża, jest dość złożona, a poziom odpowiedzialności warsztatu jest wysoki. Dlatego, jeśli wcześniej nie musiałeś samodzielnie demontować silnika, lepiej skontaktować się z serwisem.
Awaria termostatu
Innym powodem, dla którego nagrzewnica w samochodzie nie działa, jest awaria termostatu. Jest to urządzenie, które pełni funkcje termostatu i odpowiada za utrzymanie temperatury w układzie chłodzenia.
Posiada dwa obwody: mały (omijający główną chłodnicę) i duży. Klasyczny termostat składa się z mosiężnego cylindra wypełnionego woskiem, pręta i dwóch zaworów ze sprężyną. Gdy cylinder się nagrzewa, mieszanka wosku rozszerza się i wypycha pręt, otwierając w ten sposób zawór, który umożliwia przepływ płynu przez duży obieg układu chłodzenia. Przybliżona temperatura, przy której zawór zaczyna się otwierać, wynosi 82°C.
W nowoczesnych samochodach coraz częściej montowane są termostaty ze sterowaniem elektronicznym, gdzie głównym czujnikiem jest termistor. Dzięki takiemu termostatowi ECU silnika może bardziej elastycznie kontrolować temperaturę, ale zachowana jest konfiguracja podwójnego obwodu.
Jeśli zawór termostatu jest zablokowany tak, że zawsze pozwala płynowi krążyć w dużym kole, silnik będzie się powoli nagrzewał. A wraz z nim chłodnica nagrzewnicy, więc może się wydawać, że nagrzewnica w samochodzie nie działa.
Jak naprawić problem
Aby wyjąć termostat, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest spuszczenie całego płynu chłodzącego. Można to zrobić, zdejmując wąż na dole chłodnicy, a także odkręcając specjalny korek na bloku cylindrów, jeśli taki istnieje. Następnie znajdujemy termostat i wyjmujemy go. Najczęściej znajduje się on na górnej gałęzi głównej chłodnicy, która prowadzi do silnika. To urządzenie nie nadaje się do naprawy – konieczne będzie założenie nowego, przy jednoczesnej wymianie wszystkich uszczelek.
Ważne! Pracę termostatu mechanicznego można sprawdzić: należy go wyjąć i opuścić do wrzącej wody. Jeśli zawór w nim podczas ogrzewania otwiera się, a po zamknięciu chłodzenia – termostatu nie można zmienić i szukać innych przyczyn.
Awaria pompy
Pompa – inna nazwa pompy, która zapewnia cyrkulację płynu niezamarzającego przez układ chłodzenia, niezależnie od tego, czy jest to mały czy duży obwód. Standardowa pompa składa się z aluminiowej obudowy, wału pompy z wirnikiem, łożysk, uszczelek i uszczelnień olejowych. Istnieją również pompy z plastikową obudową lub wirnikiem. To właśnie ze zużyciem wirnika może wiązać się słaba praca grzałki.
Mówiąc prościej, wirnik to tarcza połączona z łopatkami, dzięki ruchowi których ciecz jest pompowana przez układ chłodzenia. Ze względu na długotrwałą interakcję z płynem niezamarzającym lub innymi płynami chłodzącymi, wirnik zużywa się i spowalnia ruch cieczy wewnątrz układu. Szczególnie psuje go niskiej jakości płyn niezamarzający, który ze względu na swój skład chemiczny dosłownie koroduje wirnik. Ponadto może on obracać się na wale i przestać obracać się prawidłowo.
Jak naprawić problem
Wymiana jednego wirnika nie jest najlepszym pomysłem. I jest praktycznie niewykonalna w nowoczesnych pompach, których konstrukcja nie wymaga demontażu. Płyn chłodzący przechodzi przez całą pompę i oddziałuje na każdy z jej elementów. Dlatego warto całkowicie wymienić starą pompę na nową.
Każdy samochód ma inną konstrukcję, ale zazwyczaj pompa znajduje się poza silnikiem i jest napędzana od wału korbowego albo za pomocą paska (lub nawet łańcucha) rozrządu, albo za pomocą pojedynczego paska z alternatorem. W każdym razie wymiana pompy nie należy do najłatwiejszych operacji, wymagając spuszczenia całego płynu niezamarzającego, a następnie ponownego napełnienia układu. Dlatego, jeśli nie masz umiejętności naprawy samochodu, lepiej skontaktować się z serwisem samochodowym. Podczas samodzielnej wymiany nie zapomnij o dokładnym wyczyszczeniu i odtłuszczeniu wszystkich współpracujących powierzchni, a także wymianie uszczelek na nowe.
Zatykanie się nagrzewnicy chłodnicy
Dlaczego nagrzewnica źle się nagrzewa, jeśli wszystko jest w porządku z pompą? Przyczyną może być zatkanie wewnątrz samej grzałki. Grzejnik nagrzewnicy – część w kształcie prostokąta składająca się z pary zbiorników (częściej plastikowych), łączących je cienkich metalowych rurek, przez które przepływa podgrzany płyn chłodzący, oraz płytek pomiędzy nimi (tzw. “plaster miodu”).
Jeśli kilka rurek jest zatkanych (na przykład przez kamień przy stosowaniu niskiej jakości płynu niezamarzającego lub zwykłej wody), część chłodnicy pozostaje bez płynu grzewczego. Dlatego powietrze z grzejnika nie jest wystarczająco gorące.
Nawiasem mówiąc, przestrzeń w plastrze miodu również może być zatkana. Niektórzy kierowcy nie widzą sensu w filtrze kabinowym i oszczędzają na nim. W efekcie chłodnica nagrzewnicy szybko zatyka się od zewnątrz. Powietrze przepływa przez nią z wielkim trudem.
Jak naprawić problem
Na początek trzeba sprawdzić rury układu ogrzewania, prowadzące od silnika do kabiny. A jeśli jedna jest ledwo ciepła, a druga gorąca, to sprawa tkwi w zatkaniu chłodnicy. Przeczytaj więcej o tym, jak umyć grzejnik grzejnika własnymi rękami tutaj.
Co zrobić, jeśli plaster miodu jest zatkany? Tutaj bez demontażu nagrzewnicy i czyszczenia mechanicznego się nie obejdzie.
Zapchany filtr kabinowy
Innym powodem, dla którego nagrzewnica źle dmucha w samochodzie, jest brudny filtr układu klimatyzacji. Jest to element eksploatacyjny wykonany z papieru lub włókien syntetycznych. Głównym zadaniem filtra jest ochrona kabiny przed kurzem, owadami czy liśćmi.
Jeśli filtr kabinowy jest mocno zatkany, stanowi dodatkowy opór dla przepływu powietrza. A im mniej przechodzi ono przez chłodnicę nagrzewnicy, tym zimniej jest w kabinie.
Jak naprawić problem
W zależności od konstrukcji samochodu, filtr może być zainstalowany zarówno wewnątrz nadwozia (pod deską rozdzielczą lub za schowkiem), jak i pod maską. Jeśli zauważyłeś słaby przepływ powietrza z nagrzewnicy, możesz spróbować samodzielnie wymienić filtr – zazwyczaj nie jest to trudne. Z reguły zaleca się wymianę raz na 10000-15000 km (lub częściej, jeśli dużo jeździsz po zakurzonych drogach).
Awaria wentylatora nagrzewnicy
Jeśli nagrzewnica w samochodzie nie nagrzewa się, przyczyny tego mogą być również związane z wentylatorem kabiny. To on przepuszcza powietrze przez chłodnicę nagrzewnicy.
Główne usterki są następujące:
- uszkodzenie silnika elektrycznego wentylatora;
- zatkanie lub uszkodzenie łopatek wentylatora;
- awaria elektrycznego systemu sterowania wentylatora.
Jak naprawić problem
Jeśli nagrzewnica słabo dmucha, być może pomoże przedmuchanie i wyczyszczenie łopatek wirnika wentylatora. Jeśli podczas pracy nagrzewnicy kabina jest wypełniona nie tyle ciepłem, co hałasem, konieczna jest wymiana szczotek i/lub łożysk w wentylatorze. Jeśli nagrzewnica w ogóle przestała wydmuchiwać gorące powietrze, należy wymienić cały silnik nagrzewnicy. W obu przypadkach potrzebna będzie pomoc doświadczonego elektryka samochodowego.
Razem
- Aby zrozumieć, dlaczego nagrzewnica nie działa, należy przeprowadzić najprostszą diagnostykę i ustalić, która pozycja z naszej listy odnosi się do danego przypadku.
- Niektóre problemy można rozwiązać samodzielnie: na przykład wymienić filtr kabinowy lub uzupełnić płyn niezamarzający w układzie.
- Istnieją skomplikowane usterki: przebita uszczelka głowicy cylindrów, uszkodzona pompa lub termostat. Takimi rzeczami lepiej zająć się w serwisie. Tak, i obsługiwać samochód z nimi, najprawdopodobniej, nie będzie działać nawet w ciepłym sezonie.
- Nie warto ignorować objawów problemów z układem ogrzewania: w końcu jest on częścią układu chłodzenia, co oznacza, że mogą pojawić się trudności z odprowadzaniem ciepła z silnika.
0 Comments