Silnik wymaga wysokiej jakości smarowania. Ale ilość oleju jest również ważna. Zbyt duża ilość oleju w silniku jest tak samo szkodliwa, jak jego niewystarczająca ilość. Chociaż wiele osób jest przekonanych, że jeśli przelejesz olej w silniku, nic złego się nie stanie. Podpowiadamy, czym grozi przelanie oleju i jak je wyeliminować.
Skąd się bierze “dodatkowy” olej
Po pierwsze, radzimy upewnić się, że prawidłowo sprawdzasz poziom oleju. Jeśli nie jesteś pewien, przeczytaj nasz przewodnik: wyjaśnia wszystko szczegółowo.
Teoretycznie może być kilka powodów, dla których poziom oleju przekracza maksimum.
- w smarze znajdują się obce zanieczyszczenia;
- jest za dużo samego oleju.
Pierwszy przypadek nieuchronnie wiąże się z awariami silnika. Istnieją tylko dwa “obce” zanieczyszczenia w oleju – płyn chłodzący lub paliwo. I oba nie powinny dostać się do oleju w żaden sposób. Podobnie jak wilgoć z zewnątrz (dość egzotyczny wariant), czy to deszcz, czy mróz. Na szczęście problemy te nie są trudne do zdiagnozowania. Woda i płyn niezamarzający nie rozpuszczają się w oleju, więc można je rozpoznać np. po emulsji olejowej na bagnecie. Benzyna, przeciwnie, łatwo rozcieńcza olej, ale jej obecność można odgadnąć po charakterystycznym zapachu, jakiego nabiera smar i spadku jego lepkości.
W każdym z tych przypadków silnik wymaga pilnej naprawy, ale jest to temat na osobną dyskusję. Jeśli sam olej silnikowy przekroczył poziom MAX, technika nie ma z tym nic wspólnego – chodzi o czynnik ludzki.
Albo stacja benzynowa początkowo wlała za dużo oleju (podczas wymiany), albo kierowca sam dolał dodatkowego oleju. Ten drugi przypadek jest częstą konsekwencją nieprawidłowego pomiaru poziomu. Na przykład samochód mógł stać na pochyłości lub nie cały olej spłynął do miski olejowej po zatrzymaniu silnika. W tym drugim przypadku poziom na bagnecie będzie niski i może się wydawać, że należy go podnieść.
Czy to niebezpieczne, jeśli poziom oleju jest nieco powyżej maksimum
Jeśli przypadkowo wlejesz do silnika 100-300 gramów, nic strasznego się nie stanie. Z czasem część smaru nadal się zużywa, więc poziom stopniowo spadnie do normalnej wartości. W takim przypadku nie musisz się martwić o to, co się stanie, jeśli wlejesz olej powyżej poziomu.
Jednak regularne niewielkie przepełnienia mogą z czasem mieć negatywny wpływ na silnik. Nadmiar doprowadzi do bardziej aktywnego pojawienia się sadzy na ściankach komory spalania, może dojść do zakorkowania pierścieni tłokowych, a także awarii katalizatora, w którym pojawi się sadza.
Co jest obarczone zbyt wysokim poziomem oleju w silniku
Ale jeśli w silniku występuje znaczny nadmiar oleju, konsekwencje mogą być znacznie smutniejsze. Znaczący jest rozumiany jako nadmiar objętości pół litra. Co można napotkać w takim przypadku:
- Z powodu zwiększonego poziomu oleju w misce olejowej silnika, zmniejsza się objętość przestrzeni nad nią. W związku z tym nawet dobrze działający system wentylacji skrzyni korbowej może nie być w stanie poradzić sobie ze zwiększonym ciśnieniem gazów ze skrzyni korbowej. Z tego powodu istnieje wysokie prawdopodobieństwo wycieku uszczelek olejowych i uszczelnień silnika. Przykładowo, oznaką problemów są charakterystyczne ślady w okolicy przedniej pokrywy silnika (przednia uszczelka olejowa wału korbowego) i połączenia skrzyni biegów z silnikiem (tylna uszczelka olejowa).
- Jeśli przepełnisz olej silnikowy powyżej poziomu, przeciwwagi wału korbowego obracającego się z dużą prędkością będą ubijać smar jak mikser i stanie się on spieniony. Powietrze w oleju zmniejsza jego lepkość i ciśnienie, a w rezultacie dramatycznie pogarsza smarowanie i działanie elementów silnika – przede wszystkim hydraulicznych kompensatorów i hydraulicznych napinaczy łańcucha rozrządu. Ponadto, w pewnych okolicznościach, znacznie przekroczony poziom oleju jest obarczony hydrowstrząsami w mechanizmie korbowym.
- Silniki z zauważalnym zużyciem grupy cylinder-tłok z powodu nadmiernej ilości gazów ze skrzyni korbowej mogą obserwować dymienie podczas pracy silnika (niebieski dym z rury wydechowej), a katalizator w tym przypadku ulegnie szybszej awarii.
- Elektrody świec zapłonowych mogą stać się tłuste, a wtedy iskra będzie trudniej przenikać przez szczelinę między nimi. W rezultacie wystąpią awarie silnika.
- Jeśli przepełnisz olej, silniki z turbodoładowaniem mogą również spowodować awarię tak drogiego urządzenia, jakim jest turbosprężarka.
Co zrobić w przypadku przepełnienia oleju w silniku
Oczywistym jest, że wystarczy pozbyć się nadmiaru objętości. Jednocześnie nie należy odkręcać korka spustowego w misce olejowej skrzyni korbowej. Trudno jest w ten sposób spuścić stosunkowo niewielką ilość smaru.
Nadmiar oleju lepiej usunąć innymi metodami:
- Spuścić olej przez otwór, w który włożony jest bagnet. Najlepiej nadaje się do tego strzykawka, a także elastyczna rurka kroplowa – wszystkie te elementy można kupić w najbliższej drogerii.
- Jeśli filtr oleju jest dogodnie zlokalizowany, można odkręcić ten element i spuścić olej z jego obudowy. Ta metoda jest jednak mniej wygodna – jeśli objętość filtra jest niewielka, procedurę trzeba będzie powtórzyć kilka razy, a filtr zostanie ponownie napełniony olejem dopiero po uruchomieniu silnika.
Podsumowanie wyników
- Konsekwencje przelania oleju do silnika zależą od tego, jaka dokładnie objętość nadmiaru oleju dostała się do miski olejowej skrzyni korbowej.
- Przy niewielkim jednorazowym nadmiarze nic strasznego się nie stanie, wszystko obejdzie się bez nieprzyjemnych konsekwencji dla silnika.
- Znaczne przelanie oleju (ponad pół litra) może prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak wzrost jego zużycia, zakoksovka pierścieni olejowych, nieszczelności dławików i uszczelek silnika, awaria neutralizatora, świec zapłonowych i turbosprężarki.
- Poziom oleju w silniku powyżej maksimum można łatwo obniżyć przez otwór bagnetu lub spuszczając pewną objętość z filtra oleju.
0 Comments