Spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach jest głównym procesem silnika, którego jakość bezpośrednio wpływa na stabilność i dynamikę samochodu, żywotność silnika i katalizatora. W silnikach benzynowych mieszanka paliwowo-powietrzna jest zapalana przez iskrę elektryczną wytwarzaną przez świece zapłonowe. W tym przypadku początkowa jakość zapłonu mieszanki jest w dużej mierze kluczem do efektywnej pracy silnika.
Tymczasem iskra wytwarzana przez świece zapłonowe może mieć różną siłę, temperaturę i objętość. W związku z tym zapłon mieszanki paliwowej następuje w różny sposób (lub wcale). Najlepsza i najsilniejsza jest duża i jasna niebiesko-biała iskra, najsłabsza jest niebieska, a najgorsza jest mała żółto-czerwona iskra, która może być „niezdolna”, szczególnie podczas mrozu.
Przyczyną „słabej” iskry (ze wszystkimi wynikającymi z tego problemami z silnikiem) mogą być zarówno same świece, początkowo niskiej jakości lub zabrudzone, wyczerpane, jak i usterki w układzie zapłonowym silnika. Z powodu korozji i uszkodzenia styków przewodów wysokiego napięcia i cewek dochodzi do mikroprzerw, wycieków napięcia i nie wystarcza to do wytworzenia iskry o wystarczającej mocy. Mogą też występować inne przyczyny – usterki w obwodzie niskiego napięcia i alternatorze.
Wiek i problemy z paliwem
Prawie wszystkie samochody z przebiegiem powyżej 5 lat mają w pewnym stopniu te problemy. Dlatego często zdarza się, że nawet po wymianie świec jakość zapłonu nie poprawia się lub poprawia się nieznacznie, a silnik jak chodził i słabo odpalał, tak dalej chodzi. Szczególnie dotkliwe wszystkie „owrzodzenia” objawiają się podczas mrozów, kiedy parowalność benzyny jest zmniejszona, a mieszanka paliwowa zapala się znacznie gorzej, wymagając mocniejszej iskry do zapłonu niż w ciepłym sezonie.
Typowe dla samochodów „starej daty”, których żywotność silnika „przekroczyła równik”, jest przedostawanie się oleju z układu smarowania silnika do komory spalania przez pokrywy olejowe (uszczelniacze zaworów), uszczelkę głowicy cylindrów i pierścienie olejowe. Spalający się olej powoduje powstawanie czarno-brązowej, oleistej sadzy na świecach, która uniemożliwia iskrze przemieszczanie się między elektrodami.
I wreszcie, nawet w przypadku nowych samochodów istnieje problem niskiej jakości paliwa, które można zatankować nawet w milionowym mieście, nie wspominając o wsi i autostradach. Szczególne zagrożenie stanowią dodatki dodawane do benzyny na bazie żelaza i manganu, od których świece pokrywają się charakterystycznym nalotem w kolorze cegły. Zmniejsza to moc iskry i powoduje awarie – niewłaściwe przejście iskry między elektrodą środkową a osłoną części gwintowanej.
Tak więc, przy całej różnorodności przyczyn i warunków wstępnych, konsekwencja jest zawsze taka sama – brak wysokiego napięcia, co obniża jakość iskry, aż do jej całkowitego zaniku.
Praktyka pokazuje, że wszystkie procesy zachodzące w komorze spalania nakładają specyficzny ślad na wygląd świecy. Dlatego jej stan może służyć jako jeden z parametrów diagnostycznych określających pracę silnika.
Normalnie działająca świeca
Normalnie działająca świeca ma kolor stożka cieplnego izolatora od jasnoszarego do jasnobrązowego. Wynika to z obecności niewielkiej ilości osadów produktów spalania, widocznych również na powierzchniach obu elektrod. Na elektrodach nie występuje zużycie erozyjne lub jest ono znikome i nie ma oznak przegrzania.
Taki stan świecy wskazuje, że jej charakterystyka cieplna (numer kalibru) odpowiada normie. Silnik i wszystkie jego układy działają prawidłowo, nie ma powodów do niepokoju. Uniknąłeś tankowania paliwa niskiej jakości o niskiej liczbie oktanowej i wysokiej zawartości procentowej tetraetyloołowiu.
Po sprawdzeniu i wyregulowaniu wtyczki można bezpiecznie odłożyć ją na miejsce pracy. Przez długi czas nie wystąpią problemy z uruchomieniem silnika ani awarie generowania iskry podczas jego pracy.
Zużycie wtyczki
Izolator ma normalny kolor, a krawędzie elektrod bocznych i środkowych są zaokrąglone w wyniku zużycia erozyjnego. Szczelina między elektrodami jest niedopuszczalnie powiększona.
Taka świeca gwarantuje problemy z uruchomieniem silnika, szczególnie w niskich temperaturach, oraz zwiększone koszty paliwa.
Powód jest tylko jeden – nieterminowa kontrola i wymiana świec. Zużytą świecę należy wymienić na nową o takich samych parametrach termicznych.
Zanieczyszczenie paliwa
Izolator i elektrody świecy są pokryte mokrym, czarnym osadem. Wtyczka śmierdzi paliwem.
Wskazuje to, że w niektórych trybach pracy silnika układ zasilania przygotowuje zbyt bogatą mieszankę paliwową. Nie spala się ona całkowicie i tworzy dużą ilość sadzy. Ponadto przyczyną takiego zjawiska może być niestabilna praca układu zapłonowego, prowadząca do awarii iskrzenia, a także użycie zbyt „zimnej” świecy.
Świecę zapłonową można przywrócić. W tym celu należy ją umyć w benzynie, wyczyścić miedzianą szczotką i wysuszyć. Ale to rozwiąże problem tylko na chwilę: jeśli nie znajdziesz i nie wyeliminujesz przyczyny usterki, świeca wkrótce odzyska swój dawny wygląd.
Zanieczyszczenie olejem
Elektrody i izolator wtyczki pokryte są żużlem, który ma oleisty połysk. Przy dłuższym użytkowaniu można uzyskać efekt tak nieestetyczny, jak na zdjęciu. Tutaj proces zaszedł tak daleko, że izolator i elektrody są całkowicie pokryte produktami spalania oleju. Jest to spowodowane przedostaniem się oleju do komory spalania. Może to być spowodowane zużyciem:
- nakrętki do usuwania oleju;
- tulejek prowadzących zawory;
- pierścieni tłokowych z olejem.
Inne, mniej powszechne, ale nadal możliwe przyczyny to wyciek płynu hamulcowego przez uszkodzoną membranę podciśnieniowego układu wspomagania hamulców i wyciek płynu przekładniowego do kolektora dolotowego przez membranę korektora podciśnienia (jeśli samochód jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów).
Aby wyjaśnić przyczynę, wymagane są dodatkowe metody diagnostyczne. W każdym przypadku silnik wymaga naprawy.
Lekko zanieczyszczony korek oleju można wyczyścić miedzianą szczotką w benzynie i wysuszyć. Jeśli osady są ciężkie, konieczna będzie wymiana.
Osady węglowe
Czarna sadza o fakturze przypominającej zamsz gromadzi się na stożku cieplnym izolatora i elektrodach świecy.
Jest to najczęściej wynikiem błędu w określeniu charakterystyki termicznej wtyczki. Jest ona zbyt „zimna” dla danego silnika. Elementy świecy nie osiągają temperatury samooczyszczania. Może to być wynikiem tzw. jazdy miejskiej z niskimi prędkościami, częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem.
Jeśli wtyczka nie ma innych wad, jej wydajność można przywrócić poprzez czyszczenie lub podgrzewanie. Jeśli jednak nie zamierzasz zmieniać stylu jazdy, zaleca się wymianę wtyczki na cieplejszą (tj. o niższym numerze kalibru).
Kaliber zapłonu
Izolator wtyczki jest czysto biały.
Elektrody są stopione. Zapłon kalibru jest niefortunnym wynikiem procesu, który rozpoczyna się od przegrzania elektrod i izolatora.
Przegrzanie może być spowodowane przez następujące czynniki:
- nieprawidłowa reakcja termiczna, wtyczka jest zbyt „gorąca” dla danego silnika lub kierowca samochodu nie jest umiarkowanie rozgrzany;
- niedostateczna mieszanka paliwowa (niewłaściwie wyregulowany układ paliwowy, zasysanie powietrza do kolektora dolotowego lub zablokowane zawory).
Ponadto przegrzanie może być spowodowane przedwczesnym zapłonem.
Zdecydowanie należy wymienić świecę zapłonową, określając zalecaną charakterystykę termiczną i usuwając wszelkie usterki.
Detonacja
Stożek termiczny izolatora może być pęknięty lub wyżłobiony. Jest to zwykle wynikiem detonacyjnego spalania paliwa o niskiej liczbie oktanowej, przedwczesnego zapłonu.
Detonacja jest niebezpieczna nie tyle dla świecy, co dla tłoka – może on ulec zniszczeniu.
Czasami izolator jest uszkodzony przez nieostrożną instalację szczeliny międzyelektrodowej.
Usterka ta nie jest „uleczalna”. Świeca zapłonowa musi zostać wymieniona. Zachować ostrożność podczas tankowania, nie przeciążać silnika.
Odkładanie się ołowiu
Izolator i elektrody świecy pokryte są porowatym osadem o nieprzyjemnym zapachu siarkowodoru (zgniłe jajko). Podobny obraz pojawia się po długotrwałym stosowaniu wysoko etylizowanej benzyny.
Kolor osadów gromadzących się na elementach świecy zależy od rodzaju dodatków antydetonacyjnych stosowanych w produkcji benzyny ołowiowej i waha się od brudnobiałego do brązowego. Zanieczyszczeń tych nie należy mylić z rdzą powstającą na świecy na skutek wilgoci w cylindrze silnika.
Jeśli elektrody nie są zużyte, świecę można oczyścić przez piaskowanie lub kalcynację i użyć ponownie.
Szklenie
Powierzchnia izolatora świecy jest błyszcząca, o żółtawym kolorze. Największe szanse na zobaczenie takiej świecy na silniku własnego samochodu mają ci, którzy lubią ostro wciskać gaz. Tworzenie się szkliwa na izolatorze następuje z powodu gwałtownego wzrostu temperatury w komorze spalania w momencie gwałtownego naciśnięcia pedału gazu. Po podgrzaniu zwykłe osady na powierzchni izolatora topią się, tworząc elektrycznie przewodzącą szklistą powłokę. W rezultacie dochodzi do awarii iskrzenia, szczególnie przy wysokich prędkościach obrotowych silnika. Świecy nie można naprawić i należy ją wymienić.
0 Comments