Pracujący silnik zawsze lekko wibruje, ale amplituda zależy od konstrukcji maszyny. Lekkie drżenie odczuwalne na kierownicy lub dźwigni sterującej skrzyni na biegu jałowym jest normą. Ale jeśli wibracje silnika na biegu jałowym są przenoszone na ciało i są dobrze odczuwalne przez kierowcę, konieczne jest sprawdzenie skrzyni biegów.
O istocie zjawiska
Gdy silnik pracuje, ruch translacyjny tłoków jest przekształcany w ruch obrotowy wału korbowego, który wytwarza siły bezwładności – źródła drgań. Bezwładność tłoków mechanizmu korbowego ma tendencję do podnoszenia lub dociskania wału korbowego do podpór. Ten negatywny efekt można przezwyciężyć, zwiększając liczbę cylindrów lub instalując wałki wyrównoważające.
Wibracje są przenoszone na ciało, więc gumowe lub hydrauliczne wsporniki są używane do tłumienia wibracji silnika.
W rezultacie poziom komfortu wzrasta, a kierowca i pasażerowie odczuwają jedynie lekkie drżenie podczas jazdy. Jednak nieprzyjemne i silne wibracje silnika na biegu jałowym, przenoszone na nadwozie, zawsze wskazują na awarię jednostki napędowej lub powiązanych z nią komponentów.
Wibracje silnika na biegu jałowym i przy niskich prędkościach: przyczyny, objawy, diagnostyka
Nieprzyjemne wibracje w kabinie na biegu jałowym są przenoszone z silnika i są jego konsekwencją:
- awarii układu zapłonowego lub układu zasilania paliwem;
- nieprawidłowego zamocowania jednostki napędowej do nadwozia;
- nieprawidłowego doboru rozrządu;
- nieprawidłowego doboru części grupy tłokowej podczas naprawy;
- oraz szereg innych czynników (np. uszkodzone felgi lub niewyważone koła).
Więcej informacji można znaleźć w poniższym filmie.
Drżenie silnika
Gdy zapłon zawiedzie (trolling), samochód szarpie na biegu jałowym, a wstrząsy są przenoszone na ciało. Ponadto silnik słabo wchodzi w tryb pracy, gaśnie po wciśnięciu gazu.
Przyczyn może być kilka – niedziałająca świeca, przegrzany zawór lub tłok, nadmierne podawanie benzyny przez wtryskiwacz. Metoda rozwiązywania problemów zależy od konstrukcji silnika. W silnikach z wtryskiem paliwa część usterek można ustalić za pomocą diagnostyki komputerowej.
Luzowanie się elementów złącznych silnika spalinowego
Po zmontowaniu w fabryce, śruby mocujące silnik do elementów poszycia i nadwozia są dokręcane kluczem dynamometrycznym i oznaczane. W przypadku niewykwalifikowanych napraw momenty dokręcania nie zawsze są przestrzegane. Śruby lub nakrętki mogą poluzować się samoistnie w wyniku wahań temperatury i wibracji.
Jeśli właściciel zauważy, że silnik trzęsie się po naprawie, której towarzyszyło usunięcie podpór, konieczne jest sprawdzenie dokręcenia mocowania części do jednostek i nadwozia.
Nieprawidłowe działanie poduszek podtrzymujących silnik
Silnik i skrzynia biegów są zamontowane na podporach, które są przymocowane do elementów nadwozia i ramy pomocniczej (pływający punkt mocowania), zapewniając tłumienie drgań przy zachowaniu niewielkiego ruchu układu napędowego.
Rozerwania gumowych uszczelek ramy pomocniczej lub dźwigarów, a także wycieki płynu z mocowań hydraulicznych, wpływają na normalne położenie silnika. Wibracje występujące na biegu jałowym lub stuki podczas zmiany biegów lub nagłego przyspieszania są przenoszone na nadwozie pojazdu.
Awaria układu paliwowego
Częstą przyczyną wibracji przenoszonych na nadwozie podczas pracy silnika na biegu jałowym są problemy z zasilaniem paliwem lub zapłonem.
Brak zapłonu powoduje nierówną pracę silnika i spadek prędkości obrotowej wału korbowego, a także wibracje.
Problemy z zapłonem
Nieprawidłowe tworzenie iskry powoduje wibracje silnika pracującego na biegu jałowym, które są następnie przenoszone na nadwozie. Silniki z wtryskiwaczami rejestrują ten problem jako błąd i jednocześnie zapala się kontrolka Check Engine.
Silniki gaźnikowe nie są wyposażone w system diagnostyczny, ponieważ wadliwą wtyczkę można znaleźć poprzez naprzemienne odłączanie przewodów. Po odłączeniu sprawnej wtyczki wibracje wzrastają, a silnik może zgasnąć.
Zanieczyszczenie układu paliwowego
Spadek ciśnienia paliwa prowadzi do nierównej pracy wtryskiwaczy i wibracji, które przenoszone są na nadwozie. Jednocześnie silnik nie przyspiesza dobrze i może samoistnie zgasnąć.
Zatkane dysze gaźnika również mogą powodować wibracje lub nierówną pracę silnika.
Problemy z wtryskiwaczami paliwa
Wibracje silnika z rozproszonym układem wtryskowym lub bezpośrednim doprowadzeniem benzyny do cylindrów pojawiają się, gdy wtryskiwacz działa nieprawidłowo, a następnie są przenoszone na nadwozie. Drgania będą obserwowane na biegu jałowym i przy wzroście obrotów. Na desce rozdzielczej może zapalić się lampka ostrzegawcza Check Engine.
Niewyważenie grupy tłok-cylinder
Silnik „trzęsie się” na biegu jałowym, jeśli dolna część tłoka uległa przepaleniu. Oprócz niewielkiej zmiany masy części tłokowych, następuje dezaktywacja cylindrów z powodu utraty kompresji. Nie ma innych przyczyn, które mogłyby spowodować niewyważenie wału korbowego i grupy tłoków.
Podczas remontu silnika masa korbowodu i tłoka musi być taka sama dla wszystkich cylindrów (pole tolerancji jest określone przez konstrukcję silnika).
Jeśli rozkład masy jest zaburzony, pojawiają się wibracje, które są przenoszone na nadwozie. Zjawisko to obserwuje się na biegu jałowym i przy wyższych prędkościach. Drgania nadwozia lub silnika mogą również wystąpić, gdy wał korbowy jest źle wyosiowany (np. z powodu nieprawidłowego szlifowania czopów podczas naprawy).
Pasek rozrządu skrzyni biegów i koła pasowe wałka rozrządu
Częstą przyczyną wibracji układu napędowego na biegu jałowym jest nieprawidłowa regulacja rozrządu podczas wymiany paska. Wystarczy niewielkie przesunięcie wałków względem znaczników, aby silnik pracował nierówno.
Drgania są przenoszone na nadwozie, ale zaburzenie fazy nie jest wystarczające, aby płytki zaworów zderzyły się z denkami tłoków lub płytki uderzyły w wycięcia na tłokach (spotykane w niektórych silnikach).
Wibracje w silnikach wysokoprężnych
Silnik wysokoprężny jest strukturalnie podatny na wibracje na biegu jałowym i przy innych obrotach. Rozprzestrzenianie się kompresji na cylindrach z powodu nierównomiernego zużycia zwiększa amplitudę wibracji, ale gdy silnik się nagrzewa, wibracje praktycznie znikają z powodu rozszerzalności cieplnej części.
Jeśli jednak na biegu jałowym występuje drżenie, które przenosi się na ciało, zaleca się sprawdzenie kompresji w cylindrach. Uwaga dotyczy zwłaszcza silników z przebiegiem ponad 350-400 tysięcy kilometrów.
Pojazd wyposażony w silnik wysokoprężny trzęsie się, gdy występują następujące usterki:
- nieprawidłowo ustawiony kąt wyprzedzenia wtrysku paliwa przez pompę mechaniczną;
- nieprawidłowe wtryskiwacze (nadmierne lub niewystarczające zasilanie paliwem);
- nieprawidłowe działanie mechanicznej pompy wysokiego ciśnienia;
- nieprawidłowa regulacja rozrządu;
- usterka cylindra lub grupy cylindrów.
Dlaczego jeszcze silnik może wibrować na biegu jałowym?
Wibracje silnika przy niskich prędkościach obrotowych są przenoszone na nadwozie z powodu:
- Wadliwego przemiennika momentu obrotowego w automatycznej skrzyni biegów. W przypadku nieprawidłowego działania sprzęgła samochód nie przyspiesza dobrze, pojawiają się szarpnięcia przy zmianie prędkości lub trybów pracy.
- Generator po podłączeniu dużego obciążenia. Problem charakterystyczny dla silników gaźnikowych.
- Układ wtryskowy automatycznie zwiększa prędkość biegu jałowego po zwiększeniu obciążenia generatora lub włączeniu sprężarki klimatyzacji.
- Niedobór powietrza spowodowany zanieczyszczonym filtrem lub przewodami łączącymi, skutkujący zbyt ubogą mieszanką. Sterownik silnika wtryskiwacza wykrywa błąd i włącza lampkę ostrzegawczą Check Engine w zestawie wskaźników.
- Uszkodzenie wału napędowego, półosi lub gumowych sprzęgieł. Wibracje spowodowane biciem są przenoszone na nadwozie i odczuwalne jako drżenie podczas pracy silnika na biegu jałowym.
Wibracje są przenoszone na nadwozie podczas jazdy, gdy silnik pracuje na biegu jałowym. Przy wyższych prędkościach mogą występować z powodu niewyważenia kół. Na przykład brud lub lód na wewnętrznej powierzchni tarczy powoduje silne drgania części nadwozia i elementów sterujących, które nasilają się w przypadku wadliwych amortyzatorów.
Niebezpieczeństwo wibracji
Wibracje silnika przenoszą się na nadwozie i negatywnie wpływają na żywotność podpór i dźwigarów, w niektórych przypadkach zrywając gwinty w przyspawanych nakrętkach lub powodując pęknięcia zmęczeniowe. Wibracje są również szkodliwe dla samego układu napędowego. Oprócz niszczenia węży lub plastikowych części, wentylator może wejść w kontakt z chłodnicą (w silnikach z napędem bezpośrednim, montowanych wzdłużnie).
Wibracje kierownicy na biegu jałowym (przenoszone na mechanizm i kolumnę poprzez części nadwozia) powodują dyskomfort u kierowcy, ale nie wpływają negatywnie na prowadzenie samochodu lub zasoby nadwozia.
Jak zmniejszyć wibracje silnika
Sprawny silnik zawsze będzie drżał na biegu jałowym i przy zwiększonych obrotach. Wibracje będą przenoszone na nadwozie bez powodowania dyskomfortu u kierowcy i pasażerów.
W przypadku wykrycia silnych wibracji nadwozia konieczne jest sprawdzenie silnika samodzielnie lub w warunkach serwisowych. Druga metoda jest preferowana dla kierowców, którzy są słabo zorientowani w strukturze samochodu.
Prawidłowa sekwencja działań
Aby znaleźć źródło drgań, które przenoszone są na nadwozie podczas pracy silnika na biegu jałowym, należy:
- sprawdzić sprawność układu zapłonowego i skontrolować świece, na których niedopuszczalne jest obfite zanieczyszczenie lub zwiększenie szczeliny między stykami. W silnikach gaźnikowych z rozrusznikiem nie jest zbędne sprawdzanie rozdzielacza zapłonu i przewodów wysokiego napięcia.
- Sprawdź poduszki mocowania do nadwozia i ramy pomocniczej, wizualne określenie przydatności wspornika nie zawsze jest możliwe. Jeśli gumowa wkładka ma rozdarcia lub ślady wycieku płynu, poduszki należy wymienić. Jednak przed naprawą wskazane jest przeprowadzenie diagnostyki wsporników w serwisie.
- Sprawdź dopływ paliwa do silnika gaźnikowego. Obecność zanieczyszczeń w filtrze wskazuje na zanieczyszczenie zbiornika, co prowadzi do wibracji na biegu jałowym. Silniki z wtryskiwaczami są wyposażone w szynę paliwową ze złączką. Podłączenie manometru pozwoli określić ciśnienie benzyny. Pracę wtryskiwaczy lepiej sprawdzić na stojaku w warunkach serwisowych.
- Sprawdzić poprawność działania rozrządu (pod warunkiem, że wibracje na korpusie na biegu jałowym pojawiły się po wymianie paska).
- Sprawdzić układ wydechowy. Uszkodzony tłumik lub rozerwana osłona termiczna nadwozia mogą grzechotać, przenosząc nieprzyjemny dźwięk na nadwozie. Wygięta stalowa płyta pod skrzynią korbową silnika jest również źródłem wibracji i hałasu.
Jeśli po wszystkich działaniach i naprawach wibracje pozostają i nadal są przenoszone na nadwozie, zaleca się skontaktowanie się z serwisem w celu szczegółowej diagnostyki silnika, skrzyni biegów i powiązanych układów.
Należy jednak pamiętać, że interwencja niewykwalifikowanego personelu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia silnika lub jego części.
Regulacja pracy silnika za pomocą laptopa
Diagnostyka komputerowa za pomocą adaptera podłączonego do złącza OBD-II pozwala na odczyt kodów błędów. Dalsze dekodowanie służy do znalezienia wadliwych komponentów elektronicznych.
Nie należy bezmyślnie przeprogramowywać jednostek sterujących w oczekiwaniu na zniknięcie wibracji na biegu jałowym. Głęboka diagnostyka silnika może być przeprowadzona tylko w warunkach serwisu, wyposażonego w specjalistyczny sprzęt i posiadającego kompetentny personel.
Wymiana paska rozrządu
Zużyty pasek rozrządu nie wpływa na równomierność pracy silnika na biegu jałowym. Ale jeśli napęd został zainstalowany z naruszeniem faz, wynikające z tego drgania będą przenoszone na nadwozie samochodu. W takim przypadku konieczne jest ponowne zamontowanie części zgodnie z wymaganiami producenta.
Ogólna sekwencja czynności podczas wymiany lub ponownej instalacji paska:
- Zdemontować napędy mocujące i odkręcić mocowanie koła pasowego.
- Odłączyć wiązki przewodów, węże lub inne części, które uniemożliwiają zdjęcie przedniej pokrywy silnika.
- Zdjąć pokrywy i ręcznie obrócić wał korbowy, sprawdzając wyrównanie znaków na kołach zębatych i częściach silnika. W wielu silnikach do wyrównania wałków rozrządu wymagany jest szablon, który jest instalowany w otworach technologicznych w głowicy bloku.
- Popraw pozycję paska i obróć silnik kilka razy ręcznie, sprawdzając prawidłowe fazy.
- Zamontować zdemontowane części i sprawdzić działanie silnika. Jeśli wibracje na biegu jałowym są nadal obecne i przenoszone na nadwozie, należy kontynuować rozwiązywanie problemów.
Silne wibracje silnika na biegu jałowym, przenoszone na nadwozie, najczęściej wskazują na problem ze skrzynią biegów. Podczas dalszej eksploatacji silnika możliwe są poważne awarie, a szybka diagnoza pozwoli w porę wykryć usterkę i obniżyć koszty naprawy.
Czy spotkałeś się z podejrzanymi wibracjami silnika, które są przenoszone na nadwozie? Czy udało Ci się znaleźć przyczynę takiego zjawiska? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach z innymi właścicielami samochodów. Być może pomoże im to wyeliminować problemy w ich samochodzie.
0 Comments