Pasek rozrządu jest ważnym elementem odpowiedzialnym za synchroniczną i płynną pracę wałka rozrządu i wału korbowego silnika spalinowego. Część ta odpowiada za funkcję terminowego otwierania i zamykania zaworów. W pełni sprawny pasek obraca wałek rozrządu w ściśle określonym tempie – dokładnie dwa razy wolniej niż obraca się wał korbowy. Gdy wałek rozrządu się obraca, mieszanka paliwowo-powietrzna (FAM) jest podawana do cylindrów silnika, a spaliny są wydalane przez układ wydechowy. Zerwanie paska rozrządu zakłóca cały normalny cykl pracy jednostki napędowej i może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Napęd pasowy został wprowadzony przez producentów w celu produkcji lżejszych i tańszych silników samochodowych. Wraz z tym, hałas pracującego silnika został w znacznym stopniu zredukowany. Ale to przeciętny konsument zapłacił za to cenę. Innowacje w zakresie montażu paska rozrządu przyniosły problemy z konserwacją i wymianą. Żywotność paska napędowego jest znacznie krótsza i konieczne jest ciągłe „monitorowanie” jego stanu i napięcia.
W zamyśle konstruktorów sam pasek rozrządu powinien charakteryzować się zarówno wysoką wytrzymałością, zbliżoną do łańcucha, jak i być dość elastyczny i odporny na zużycie. W wyniku „starań” projektantów pojawiła się trójwarstwowa konstrukcja paska rozrządu.
Częstotliwość wymiany paska rozrządu
Nawet jeśli silnik nie powoduje żadnych dolegliwości, nie należy zapominać o terminowym sprawdzaniu stanu paska rozrządu, ponieważ ma on również limit zużycia. Wartość tę można znaleźć w paszporcie technicznym samochodu, ale można to zrobić znacznie łatwiej: zaleca się wymianę części co 50 tysięcy kilometrów przebiegu. Jeśli kupiłeś używany samochód i nie wiesz, kiedy ostatnio dokonano wymiany, sprawdź pasek wizualnie. Pojawienie się mikropęknięć na korpusie jest pierwszą oznaką niepokoju.
Nie panikuj, ponieważ mikropęknięcia nie oznaczają, że węzeł pęknie przy pierwszym obciążeniu. Wewnątrz znajduje się metalowa podstawa z cienkich prętów. Pozwala to wytrzymać imponujące obciążenia udarowe i nie rozerwać się przez długi czas. W niektórych modelach producenci samochodów instalują odporne na uderzenia pasy ze wzmocnionym metalowym kordem. W ten sposób możliwe jest wydłużenie żywotności o około 30%.
Przyczyny zerwania paska rozrządu
Istnieje kilka przyczyn zerwania paska rozrządu, a do ich określenia potrzebna jest przynajmniej niewielka wiedza na temat układu napędowego. Często kierowcy napotykają ten problem po wymianie paska lub naprawie mechanizmu rozrządu, co wiąże się z wymianą tulei prowadnic zaworów.
Pasek rozrządu jest jednym z głównych elementów samochodu, który powinien być terminowo i jakościowo serwisowany. W tym przypadku przyczyny zerwania paska rozrządu mogą być następujące:
Nieterminowa wymiana węzła
Z reguły producent zaleca wymianę produktu po przejechaniu 60-70 tysięcy kilometrów. Ale zalecenia mogą się różnić – każdy producent może określić własne parametry czasowe, które często są większe lub mniejsze niż wspomniany przez nas okres.
Nieregularna eksploatacja
Pasek może pęknąć nie tylko z powodu naturalnego starzenia się, ale także z powodu błędów w działaniu całej jednostki. Na przykład, jeśli napinacze, rolki lub pompa zacinają się podczas jazdy, powstały impuls może doprowadzić do zerwania paska rozrządu. Wygląda na mocny i nie rozrywa się. Gdy obroty wału korbowego sięgają 5-6 tysięcy obrotów, każdy ostry impuls może doprowadzić do nieodwracalnych konsekwencji. Szczególną uwagę należy zwrócić na napięcie paska. Często przyczyną zerwania jest jego nadmierne rozciągnięcie. Z drugiej strony, osłabienie naciągu może prowadzić do podobnego problemu – wyślizgnięcia się paska z rowków koła pasowego. Taka sama sytuacja może również wystąpić, jeśli jedno z kół pasowych ma duży luz. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie napięcia paska rozrządu oraz stanu wszystkich elementów układu.
Olej na powierzchni
Jeśli na pasku rozrządu pojawią się pierwsze ślady oleju lub płynu chłodzącego, produkt należy wymienić. W przeciwnym razie możliwe jest nieefektywne działanie całego mechanizmu rozrządu, poślizg paska, jego zsunięcie się z koła pasowego, a nawet zerwanie. Wielu kierowców popełnia duży błąd – po prostu ściera istniejące zanieczyszczenia szmatką i kontynuuje eksploatację samochodu.
Jak pokazuje praktyka, gdy płyn techniczny dostanie się na strukturę paska, nie da się go usunąć. Guma dosłownie wchłania olej i traci swoje właściwości. Uratować go może tylko wymiana.
Niska jakość produktu
Kupując pasek rozrządu na rynku „po taniości” należy być przygotowanym na „niespodzianki” w procesie eksploatacji. Należy pamiętać, że oszczędności w takiej kwestii nieuchronnie doprowadzą do jeszcze większych kosztów w przyszłości. Jeśli kupujesz części do samochodu, muszą być one oryginalne. W takim przypadku będziesz mieć pewność co do ich jakości i deklarowanej żywotności. Mistrzowie na stacji obsługi są dobrze znane sytuacje, gdy z powodu kilkuset rubli oszczędności właściciele samochodów wyrzucili dziesiątki tysięcy na naprawę. Nie jest to zaskakujące, ponieważ pasek rozrządu niskiej jakości nie może przejść i 20 tysięcy kilometrów. Uwierz mi, jeździć i oczekiwać, że pasek w każdej chwili wytrzyma – przyjemność nie jest najlepsza.
Uszkodzenia zewnętrzne
Z powodu naturalnego zużycia lub niskiej jakości na pasku mogą pojawić się różne wady, na przykład wgłębienia, pęknięcia, rozwarstwienie nici na końcowej części produktu i tak dalej. Takie wady nie mogą i nie powinny być eliminowane. Jedynym wyjściem w takim przypadku jest montaż nowego paska. Ignorowanie problemu również nie jest tego warte, ponieważ przy maksymalnym obciążeniu nawet niewielka wada rozwinie się bardzo szybko i spowoduje zerwanie paska. Później przez długi czas można obwiniać się za swoją nieostrożność, ale przeszłości nie da się już cofnąć.
Szybki klimat i aktywna jazda
Należy wziąć pod uwagę, że eksploatacja samochodu w warunkach zbyt niskich lub odwrotnie, zbyt wysokich temperatur wymaga specjalnego podejścia do naprawy. W szczególności gwałtowne i częste zmiany warunków temperaturowych mogą powodować szybsze zużycie paska rozrządu, zwłaszcza jeśli jest on niskiej jakości. W konsekwencji lepiej jest wymieniać go znacznie częściej niż zaleca to sam producent.
Oznaki zerwania paska rozrządu
W większości przypadków, gdy pasek rozrządu pęka, słychać trzask i silnik gaśnie, chociaż wszystkie inne elementy samochodu nadal działają normalnie. Ponownemu uruchomieniu silnika w tym przypadku najczęściej towarzyszy metaliczne stukanie i łatwe obracanie rozrusznika, ze względu na brak kompresji w cylindrach. Chociaż w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do możliwego pęknięcia produktu, ponowne uruchomienie silnika przed inspekcją nie jest tego warte.
Przy pierwszym podejrzeniu zerwania paska rozrządu należy zatrzymać samochód i podnieść maskę, aby sprawdzić stan paska, jeśli istnieje taka możliwość z szybkim dostępem, z reguły nie ma takiej możliwości.
W najcięższych przypadkach, podczas ponownego uruchamiania samochodu, metaliczny dźwięk stukania może być słyszalny gdzieś w obszarze silnika. W momencie samego zerwania paska może być słyszalne ostre charakterystyczne klaśnięcie (ale przy włączonym stereo można tego nie zauważyć).
W przeciwnym razie trzeba będzie sprawdzić, czy zawory wyginają się w momencie zerwania paska rozrządu i jakie mogą być inne „niespodzianki”.
Konsekwencje zerwania paska rozrządu
Najstraszniejszą rzeczą w rozważanym przez nas problemie są możliwe konsekwencje zerwania paska rozrządu. A mogą być one różne, począwszy od konieczności wymiany paska rozrządu, a skończywszy na remoncie silnika i przywróceniu mechanizmu rozrządu. Tutaj wiele zależy od dwóch czynników – silnika, szybkiej reakcji i szczęścia. Najtrudniejsza sytuacja jest wtedy, gdy zawory wyginają się z powodu zerwania paska rozrządu.
Konsekwencje zerwania paska rozrządu zależą bezpośrednio od konstrukcji układu napędowego. W rzeczywistości, im prostszy jest silnik, tym większe prawdopodobieństwo, że nic nie zostanie uszkodzone przez pęknięcie. W przypadku, gdy tłok zaworu w pozycji otwartej nie osiągnie dna tłoka w górnym martwym punkcie silnika, można uznać to za szczęście – w przypadku zerwania konieczna będzie tylko wymiana samego paska. Ale nie zawsze udaje się to tak łatwo. Obecne silniki wielozaworowe mają na celu zwiększenie charakterystyki mocy i nie mają wystarczająco głębokich otworów pod płytkami zaworowymi. W rezultacie, gdy pasek rozrządu zrywa się, pozycja wałków rozrządu zatrzymuje się w punkcie, w którym znajdowały się w momencie zerwania. Wał korbowy, który jest obracany przez koło zamachowe, dzięki swojemu ruchowi bezwładnościowemu nadal się obraca i styka się z tłokiem. Najprostszą rzeczą, jaka może się w wyniku tego wydarzyć, jest wygięcie zaworów. W takim przypadku konieczny jest demontaż głowicy bloku.
Jeśli pasek rozrządu zerwał się przy prędkościach biegu jałowego, będzie to wymagało, jak pokazuje praktyka, wymiany tylko kilku lub trzech zaworów, a jeśli skrzynia biegów, to najprawdopodobniej wszystkich. Jednak doświadczeni mechanicy w każdym przypadku zalecają całkowitą wymianę całego zestawu zaworów. Tuleje prowadzące mogą jednak pęknąć, co grozi naprawą bloku cylindrów lub jego wymianą. Rzadziej, nawet od uderzenia głowic w tłok, zniszczeniu ulega drugi. Zdarza się również, że zerwany przy dużej prędkości pasek przyczynia się do wygięcia wszystkich szesnastu zaworów, rozerwania tulei i przebicia tłoków odłamkami. W takim przypadku naprawa jednostki napędowej będzie bardzo kosztowna. Statystyki motoryzacyjne pokazują, że niektóre silniki są podatne na powyższe uszkodzenia w przypadku zerwania paska rozrządu, a najczęściej są to jednostki japońskich producentów. Prym wiodą tutaj DOHC Nissana, Mazdy, Toyoty, Subaru i innych. Jednak najpoważniejsze konsekwencje zerwania paska rozrządu występują w silnikach wysokoprężnych. Ze względu na specyficzną konstrukcję, w położeniu górnego martwego punktu zawory prawie nie mają skoku, więc dochodzi do zniszczenia całego łańcucha części naraz: wałka rozrządu i jego łożysk, popychaczy i deformacji korbowodów. A pęknięcie przy dużej prędkości jednostki napędowej grozi nawet poważnym remontem bloku cylindrów.
Co zrobić, aby uniknąć zerwania paska rozrządu? Poważną nieprzyjemnością dla każdego właściciela samochodu jest moment zerwania paska rozrządu. W takim przypadku można z pełnym przekonaniem stwierdzić, że konieczna będzie regeneracja więcej niż jednego wygiętego zaworu. W zależności od tego, jakie cechy konstrukcyjne posiada jednostka napędowa, ich liczba może być różna, i to nie w kierunku do dołu. I tak, w silnikach szesnastozaworowych zdarza się, że awarii ulega 75% zaworów, czyli aż 12! Kontynuowanie jazdy z tak katastrofalną awarią jednostki napędowej jest po prostu niemożliwe. Jeszcze gorzej jest, gdy awaria paska rozrządu dotyczy układu tłokowego. W takim przypadku gwarantowane są kosztowne naprawy i dużo straconego czasu na pełne przywrócenie silnika i osiągów całego samochodu jako całości. Dlatego w żadnym wypadku nie należy doprowadzać samochodu do stanu wystąpienia takiej sytuacji. W tym celu konieczne jest przestrzeganie kilku konkretnych procedur, dzięki którym zwykle uchronisz się przed nieprzyjemnościami związanymi z zerwaniem paska rozrządu. Przestrzegaj ich, a nie tylko unikniesz ogromnych inwestycji w naprawę samochodu, ale także znacznie zaoszczędzisz sobie czasu i nerwów.
Zerwanie paska rozrządu: przyczyny i konsekwencje
Przyczyny zerwania paska rozrządu | Konsekwencje zerwania paska rozrządu |
---|---|
Terminowa wymiana paska | Gięcie zaworów, gdy zawory stykają się z tłokiem, co wymaga demontażu silnika i wymiany zaworów. |
Błędne użytkowanie | Uszkodzenie tłoków, zaworów i cylindrów, co może prowadzić do poważnego remontu silnika. |
Olej lub inne płyny na pasku | Zakłócenie mechanizmu rozrządu, poślizg paska lub jego zerwanie, co może spowodować uszkodzenie silnika. |
Niska jakość paska | Pęknięcie paska przy niskim przebiegu (mniej niż 20 000 km), co spowoduje poważne uszkodzenie silnika. |
Uszkodzenie paska (pęknięcia, rozdarcia, zużycie) | Szybkie niszczenie paska pod obciążeniem, co prowadzi do jego zerwania i uszkodzenia silnika. |
Ekstremalne warunki klimatyczne lub agresywny styl jazdy | Przyspieszone zużycie paska, które wymaga częstszej wymiany i może prowadzić do zerwania paska i kosztownych napraw. |
0 Comments