Zimny silnik samochodowy zawiera dużą liczbę części, które poruszają się względem siebie w ruchu obrotowym lub translacyjnym. Aby zapewnić trwałe działanie takich węzłów, są one pod ciśnieniem oleju smarowego, a także nakładają powłoki przeciwcierne, które zmniejszają tarcie.

Jednak każdy metal nieuchronnie zużywa się pod obciążeniem przez długi czas. Szczeliny między częściami silnika stają się większe. W silniku zaczynają pojawiać się obce dźwięki. Czasami stukanie silnika na zimno znika po wzroście temperatury, ale zdarza się, że nie zmienia się we wszystkich trybach.

Odmiany stuków podczas uruchamiania zimnego silnika

Pojawienie się dziwnych dźwięków pod maską zimnego silnika może być zarówno oznaką poważnej awarii jednostki napędowej, jak i konsekwencją nieudanych decyzji projektowych w jej konstrukcji.

Odróżnienie nieszkodliwych dźwięków od objawów rozwijającej się awarii pomoże w dokładnej obserwacji i kompetentnej analizie zachowania silnika.

Zimny silnik będzie stukał przy każdym uderzeniu metalowych części o siebie z powodu pojawienia się nadmiernych luzów. Wyjątek – odgłosy detonacji, które występują z powodu naruszenia normalnego spalania mieszanki w cylindrach.

Zimny silnik często stuka z winy układu smarowania. Natychmiast po uruchomieniu ciśnienie w kanałach olejowych jest minimalne, a konsystencja samego oleju jest nadal zbyt lepka, aby normalnie przepływać do wszystkich części.

Silniki z hydraulicznym napinaczem łańcucha rozrządu mogą stukać, gdy są zimne. Po rozgrzaniu do temperatury roboczej, olej zaczyna przepływać z odpowiednim ciśnieniem i dźwięk znika samoistnie. Ten sam efekt często występuje w silnikach z hydrokompensatorami zaworów. Przy rozruchu zimnego silnika pod pokrywą rozrządu słychać wyraźne metaliczne dzwonienie, które zanika na rozgrzanym silniku.

Taka usterka nie jest uważana za krytyczną. Aby ją wyeliminować, wystarczy przepłukać silnik, a następnie wlać wysokiej jakości olej silnikowy.

Znacznie bardziej niebezpieczne są okresowe stłumione uderzenia, których źródło określa się bliżej skrzyni korbowej zimnego silnika. W ten sposób korbowody mogą uderzać o szyjkę wału korbowego, gdy tuleje są zużyte. Dźwięk pojawia się na zimnym samochodzie i prawie nie zmienia się w procesie rozgrzewania.

Silnik z taką usterką jest niebezpieczny w eksploatacji, ponieważ w każdej chwili tuleja może obrócić się w łożu. Następnie nieuchronnie wymagany będzie gruntowny remont silnika. A samochód będzie musiał zostać dostarczony do miejsca naprawy poprzez holowanie lub wezwanie lawety.

Stuki w silniku „na zimno” - co robić?

Stuki w silniku „na zimno” - co robić?

Samodiagnostyka naruszeń podczas uruchamiania silnika „na zimno”

Aby dokładnie zrozumieć, dlaczego zimny silnik stuka, należy prześledzić, jak dźwięk zmienia się pod obciążeniem i po pełnym rozgrzaniu. Jeśli na gorącym silniku obcy hałas znika, przyczyna nie jest tak krytyczna, aby uznać ją za wypadek. W przeciwnym razie nie należy jeździć samochodem licząc na szczęście. Silnik należy jak najszybciej pokazać doświadczonemu kierowcy.

Aby ograniczyć obszar poszukiwań usterek, należy upewnić się, że źródło dźwięków znajduje się w zimnej jednostce napędowej, a nie w innych jednostkach. W tym celu należy wcisnąć sprzęgło, aby wykluczyć ewentualne problemy w skrzyni biegów (w samochodach z manualną skrzynią biegów). Można na chwilę poluzować lub zdjąć pasek pompy wody i sprawdzić, czy zimny silnik nadal stuka.

Bez wystarczających umiejętności i specjalnych urządzeń (specjalny stetoskop) można spróbować znaleźć przyczynę stukania zimnego silnika na podstawie ogólnych objawów.

Natura hałasu Przyczyny Zalecenia
Dźwięki pod maską o charakterze niemetalicznym (gwizdanie, piszczenie itp.) Źródło zewnętrzne, osprzęt silnika (pasek napędowy, koła pasowe, łożyska, pompa, alternator i inne) Dokładnie sprawdź zimny silnik z zewnątrz, zlokalizuj źródło
Dzwoniący, brzęczący hałas pod górną pokrywą zimnego silnika, którego częstotliwość jest dwukrotnie wyższa niż obroty korby Prześwity między zaworami a krzywkami siłownika są zbyt duże W przypadku kompensatorów hydraulicznych – uzupełnić olej do poziomu. Z ręczną regulacją – wyreguluj luzy zimnego silnika zgodnie z paszportem
Cienkie stukanie w rozrządzie z okresowym rytmem poniżej prędkości obrotowej k/v Jeden z hydrokompensatorów jest uszkodzony Wymienić kompensatory zaworów
Tłumione kliknięcia w środkowej części bloku Tłoki uderzające o ścianki cylindrów W importowanych silnikach z krótkimi tłokami, sprawny zimny silnik może stukać z powodu różnych współczynników rozszerzalności stopów żeliwa i aluminium. Jeśli hałas nie znika po rozgrzaniu, silnik jest zużyty i wymaga naprawy grupy tłoków
Hałas stukania w dolnej części zimnego silnika z rozprzestrzenianiem się do miski olejowej. Częstotliwość dźwięku pokrywa się z prędkością obrotową silnika Zużycie głównych okładzin skrzyni korbowej Wymaga pilnego remontu
Specyficzne metaliczne dźwięki w środku bloku, nie zlokalizowane w jednym punkcie Zużycie tulei korbowodów do/z skrzyni korbowej Operacja zimnego silnika nie jest pożądana, zalecana jest pilna wizyta w serwisie
  Olej w cylindrze silnika: przyczyny awarii

Główne przyczyny i metody rozwiązywania problemu silnika spalinowego

Istnieje kilka czynników, które mogą powodować stukanie w zimnym silniku. Różnią się one stopniem zagrożenia poważnymi awariami.

Naruszenie luzów termicznych zaworów

Szczeliny w siłowniku zaworu są pozostawione celowo, aby podczas ich rozszerzania się w wyniku nagrzewania w interfejsie nie występowały siły uniemożliwiające całkowite zamknięcie zaworu.

Wartość tej szczeliny dla różnych modeli silników jest indywidualna i określona w instrukcji. Jeśli jej wartość zostanie zauważalnie przekroczona – pod pokrywą rozrządu pojawi się ostry grzechot. Zimny silnik, którego części nie zdążyły się rozprężyć, stuka mocniej.

Aby zredukować odgłosy wystarczy wyregulować luz w szczelinie za pomocą specjalnych szczelinomierzy o określonej grubości.

Stuki w silniku „na zimno” - co robić?

Inną przyczyną metalicznego dudnienia pod górną pokrywą zimnego silnika może być zużycie tulei prowadnic zaworowych. W tym przypadku źródłem dźwięku są luzy boczne trzonków zaworów. Problem można rozwiązać poprzez wymianę tulei.

Awaria hydrokompensatorów

Zadaniem hydrokompensatorów jest usuwanie nadmiernych luzów termicznych pomiędzy trzonkiem zaworu a krzywką wałka rozrządu. Mogą mieć różną konstrukcję, ale ogólna zasada działania – zimny olej pod ciśnieniem dostaje się do wewnętrznej wnęki, rozpychając ruchome części.

Gdy zawór lub sprężyna powrotna pęknie, kompensator przestaje się wysuwać. Szczelina zaworu staje się zbyt duża i pojawia się metaliczny dźwięk. Silnik stuka głośniej przy zimnym rozruchu, ponieważ olej jest bardziej lepki, a części nie zdążyły się rozprężyć pod wpływem temperatury.

Problem rozwiązuje się poprzez wymianę niedziałających kompensatorów. Zwykle nie są one naprawiane, ponieważ niska cena części zamiennej pozwala na wymianę całej części jako zespołu.

Duży luz tulei głównych

Zwiększony luz w łożyskach ślizgowych głównych czopów wału korbowego pojawia się początkowo z powodu pogorszenia trybu smarowania jednostki. Podczas normalnej pracy pomiędzy warstwą ślizgową tulei a czopem wału znajduje się film olejowy, który wypełnia całą szczelinę. Gdy ciśnienie oleju w układzie jest niższe od ciśnienia projektowego, zimny silnik będzie stukał z powodu powstałej szczeliny.

Możliwe przyczyny awarii smarowania:

  • spadek poziomu oleju w zimnym silniku poniżej dopuszczalnego minimum;
  • użycie oleju niskiej jakości, który nie spełnia wymagań podanych na tabliczce znamionowej producenta samochodu;
  • nagromadzenie brudu, osadów w kanałach smarowania, filtrach układu;
  • usterka pompy olejowej.

Dźwięki objawiają się w dolnej części bloku, gdzie znajdują się podpory tulei. Zimny silnik stuka przy niskich prędkościach lub gwałtownie się przegrzewa.

Jeśli nie zwraca się na nie uwagi, miękki metal wkładek szybko się zużywa, co prowadzi do silnego wzrostu tarcia w węźle.

Stuki w silniku „na zimno” - co robić?

Wraz ze wzrostem luzu zmienia się charakter dźwięku: zamiast stłumionego szmeru, wkładki zaczynają grzechotać. Konsekwencje – spawanie metalu z czopem wału lub obracanie się w gnieździe, co oznacza niemożność obracania się (zacinanie się silnika).

Zużycie tulei korbowodu

Przyczyny zużycia tulei korbowodu są podobne do tych, które powodują awarię łożyska głównego wału korbowego. Konsekwencje ich awarii są jednak znacznie groźniejsze pod względem możliwych skutków.

Olej dociera do czopów korbowodu poprzez bardziej złożony układ kanałów smarnych. Warunki smarowania są zatem trudniejsze. Czopy korbowodów są wrażliwe na niedopełnienie olejem lub jego niską jakość. W przypadku niedoboru oleju zużycie następuje szybko, czemu towarzyszą ostre dźwięki – gwizdanie lub zgrzytanie, które nie mają wyraźnego miejsca lokalizacji podczas słuchania.

Jeśli zimny silnik stuka, a strzałka wskaźnika ciśnienia oleju spada w lewo, konieczne jest pilne wyciszenie silnika. Jeśli stukają łożyska korbowodu, do pojawienia się katastrofalnych konsekwencji w postaci wygięcia wału korbowego wystarczy maksymalnie 50-100 kilometrów przebiegu.

Stuki w silniku „na zimno” - co robić?

Niewykluczony jest wariant oderwania pokrywy korbowodu, po którym część wygina się i przebija ścianę bloku cylindrów (ludowa nazwa tego zniszczenia to „ręka przyjaźni”). Takiego silnika nie da się naprawić, konieczna będzie jego wymiana w całości.

Zużycie tłoków i sworzni tłokowych

Szczeliny między zimną ścianką cylindra a zewnętrzną powierzchnią tłoka powyżej 0,3 mm powodują stukanie części. Może to być spowodowane ogólnym zużyciem grupy tłoków cylindra lub pierścieniami, które utraciły swoje właściwości sprężyste po przegrzaniu.

Niektóre modele silników stukają w stanie zimnym, nawet będąc całkiem nowymi – ich luzy zostały obliczone z uwzględnieniem różnej rozszerzalności metali w procesie nagrzewania. Najbardziej znane z nich to:

  • EA111 (CFNA) – standardowa jednostka napędowa Volkswagen Polo o pojemności 1,6 litra;
  • Diesle DCi Renault o pojemności 1,5, 1,9 i 2,2 litra
      Turbodoładowany silnik wysokoprężny 2.2 CRDi (D4HB)

    Charakter dźwięku to stłumiony hałas, bez ostrych dzwoniących uderzeń, ewentualnie z kliknięciami.

    Jeśli grupa tłoków stuka na zimnym silniku, ale zatrzymuje się na gorąco, natychmiastowa naprawa takiego silnika najczęściej nie wymaga. Jednak jego moc będzie niższa niż znamionowa, a zużycie paliwa i toksyczność spalin – wzrośnie.

    Luka w sworzniach tłokowych, wręcz przeciwnie, charakteryzuje się wysokim dźwiękiem dzwonienia. Objawia się to podczas nagłych zmian obrotów (przekroczenie przepustnicy lub reset). Palce mogą zacząć brzęczeć przy zwiększonym obciążeniu silnika przy niskich obrotach lub tankowaniu paliwa niskiej jakości.

    Stuki detonacyjne

    Detonacja w cylindrach zimnego silnika może wystąpić przy pełnej sprawności wszystkich części mechanizmu korbowego. Jej przyczyną jest naruszenie obliczonych trybów spalania mieszanki paliwowej. Zamiast jednolitego frontu spalania powstają nienormalne strefy wybuchowego zapłonu, gazy silnie uderzają w dno tłoka, powodując silne wstrząsy.

    Wibracje i wybuchowe spalanie prowadzą do szybkiego zużycia wszystkich powierzchni trących: pierścieni, łożysk korbowodu, ścianek cylindra. W rezultacie pojawiają się obce dźwięki, których źródłem w większości przypadków są zwiększone luzy w sworzniach tłokowych. Dźwięk drapania może pojawić się podczas próby gwałtownego przyspieszenia zimnego samochodu bez zmiany biegów, jazdy „w napięciu”.

    Inne przyczyny rozwoju detonacji:

    • naruszenie reżimu termicznego w cylindrach (przegrzanie);
    • błąd w ustawieniu wyprzedzenia zapłonu lub nieprawidłowe działanie jego układu korekcyjnego;
    • zaburzenia w składzie mieszanki paliwowo-powietrznej;
    • liczba oktanowa paliwa nie odpowiada typowi silnika;
    • awaria w elektronicznych obwodach sterowania silnikiem.

    W samochodach wyposażonych w system diagnostyczny OBD-II można sprawdzić błędy prowadzące do detonacji, z powodu których zimny silnik może stukać.

    Kody te to P0325, P0326, P0327 i P0328. Pojawienie się któregokolwiek z tych błędów zdecydowanie wskazuje na problem z czujnikiem detonacji, którego sygnał jest wykorzystywany przez ECU do tworzenia poleceń wtrysku paliwa.

    Dlaczego jeszcze silnik może stukać

    Stukanie zimnego silnika jest również spowodowane innymi problemami mechanicznymi:

    • awarie elementów układu paliwowego (wtryskiwaczy lub tłoków wtryskiwaczy paliwa w dieslu);
    • rozciągnięty łańcuch napędu wałka rozrządu;
    • wibracje części na zewnętrznej powierzchni bloku, których mocowanie jest luźne.

    Ogólnie rzecz biorąc, należy zrozumieć, że wszelkie stykające się części silnika podczas pracy mogą tworzyć szczeliny, z których stuka zimna jednostka

    Stopień zagrożenia stukaniem w silniku „na zimno”

    Dla właściciela samochodu, który nie ma odpowiednich kwalifikacji, wszystkie metalowe odgłosy silnika wydają się takie same. Profesjonalny kierowca, po prostu słuchając zimnego silnika, zrozumie przyczynę awarii.

    Aby zrozumieć zagrożenie, można zastosować następującą przybliżoną klasyfikację:

    • Łagodny hałas zewnętrzny. Silnik stuka w stanie zimnym, a następnie dźwięk znika po podgrzaniu powyżej +60oC. Najczęściej występuje niewielkie zużycie bez krytycznych awarii. Samochód można eksploatować, sprawdzając jakość i poziom oleju silnikowego.
    • Pukanie o średniej sile, rozwijające się stopniowo od słabego. Po rozgrzaniu silnika nie znika. Jazda samochodem, którego silnik stuka jest możliwa, ale wymaga dokładnej diagnostyki w serwisie.
    • Silne terkotanie, ostre stukanie. Pojawiły się nagle. Jest to oznaka już objawiającej się awarii, która może szybko zakończyć się poważnym wypadkiem. Silnik może się zaciąć lub może być konieczna wymiana dużych zespołów. Zaleca się, aby nie testować losu i natychmiast zabrać samochód do miejsca naprawy.

      Co zrobić, jeśli metaliczne dźwięki w silniku Cię zaskoczyły

      Właściciel samochodu zwykle przyzwyczaja się do małych obcych dźwięków, w których zimny silnik stuka, ale po rozgrzaniu zaczyna działać płynnie. Takie usterki, choć nie są normą, ale pozwalają jeździć samochodem wystarczająco długo przed planowanym przeglądem.

      Zupełnie inna sytuacja będzie miała miejsce, gdy ostre stukanie w silniku usłyszymy niespodziewanie przy rozruchu lub w ruchu. Taki efekt może oznaczać pewną awarię, niebezpieczną z poważnymi konsekwencjami.

      Doświadczony kierowca zna specyficzne dźwięki związane z detonacją mieszanki paliwowej w cylindrach. Najczęściej opisuje się je wyrażeniem „stukanie palców”. Odgłos stukania występuje na w pełni sprawnym zimnym silniku bezpośrednio po naprawie, podczas której zmieniono ustawienia układu zapłonowego lub wymieniono świece na inny typ (nieodpowiedni dla tego silnika).

      Źródłem tego, dlaczego oczywiście sprawny zimny silnik nagle stuka, często staje się paliwo niskiej jakości nalane na podejrzanej stacji benzynowej.

      Aby pozbyć się dzwonienia zimnego silnika pod pokrywą zaworów, wystarczy wlać do zbiornika benzynę wysokiej jakości o wyższej liczbie oktanowej niż zwykle. Lub użyć specjalnych korektorów liczby oktanowej (należy ich używać ostrożnie).

      Jeśli znasz sytuację, w której zimny silnik samochodu zaczyna stukać po uruchomieniu – podziel się swoją historią w komentarzach! Twoje doświadczenia mogą być przydatne dla początkujących kierowców, którzy borykają się z tym samym problemem! Zapisz ten artykuł w zakładkach, aby w każdej chwili mieć dostęp do przydatnych informacji.

       


      0 komentarzy

      Dodaj komentarz

      Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *