Sadza jest jednym z podstawowych składników spalin silnika wysokoprężnego. Z czasem jednak inżynierowie zdali sobie sprawę, że sadzy należy się pozbyć, ponieważ ma ona negatywny wpływ na środowisko. Wynaleziono więc specjalny filtr. Na przykład w Europie zaczęto go instalować w 2000 roku. W tym artykule opowiemy o filtrze cząstek stałych: czym jest, gdzie się znajduje i jak działa.
Co to jest filtr cząstek stałych
Jest to specjalny element przeznaczony do wychwytywania sadzy ze spalin. Zasadniczo nie różni się on od innych filtrów samochodowych, ponieważ sadza to małe stałe cząsteczki węgla. Filtr cząstek stałych jest “sitem” (sekwencją małych kanałów), ale w przeciwieństwie do innych rodzajów filtrów, nie jest jednorazowy, może być wielokrotnie odnawiany.
W starszych samochodach z silnikiem Diesla może nie być takiego filtra. Ale jeśli modyfikacja spełnia wymagania Euro-5 lub Euro-6, nie można się bez niej obejść. Jest tylko jeden wyjątek: gdy filtr jest usuwany przez samego właściciela. Dlaczego to robią – powiemy nieco później.
Jak wygląda filtr cząstek stałych
Wszystko zależy od konstrukcji układu wydechowego samochodu. Czasami jest to oddzielna część układu wydechowego, z wyglądu – zwykła “lufa” tłumika lub rezonatora, zainstalowana na rurze przed nimi. Częściej jednak “zdmuchiwacz sadzy” jest połączony z katalizatorem, a wtedy jedno urządzenie wykonuje dwa zadania jednocześnie. W tym przypadku wizualnie filtr cząstek stałych nie jest w żaden sposób widoczny.
Jak zrozumieć, że filtr jest zatkany
Za główny objaw można uznać spadek trakcji silnika – ponieważ zmniejsza się przepustowość kanałów filtra, a wraz z nimi i całego układu wydechowego. Jeśli poziom zatkania filtra jest wystarczająco wysoki (ponad połowa), system diagnostyki pokładowej to zauważy i na desce rozdzielczej zapali się odpowiedni wskaźnik. Zazwyczaj wygląda on jak obudowa filtra (prostokąt) z wlewem (kulki) wewnątrz. Włączeniu wskaźnika może towarzyszyć komunikat na jednym z ekranów.
Jak odbudowywane są filtry cząstek stałych
Gdy kanały filtra zatkają się, a przepustowość układu wydechowego zostanie zmniejszona, wpływa to na ciąg silnika – ponieważ gazy nie są już odprowadzane tak wydajnie. Aby nie wymieniać filtra cząstek stałych za każdym razem, inżynierowie przewidzieli możliwość jego regeneracji (odzyskiwania). Odbywa się ona poprzez wypalanie cząstek sadzy z filtra pod wpływem wysokiej temperatury. Istnieją trzy warianty tego procesu.
Regeneracja pasywna
Nazywa się tak, ponieważ najczęściej nie wymaga żadnych specjalnych działań ze strony kierowcy. Do dopalania sadzy konieczne jest podniesienie temperatury w filtrze do około 600 stopni. Gdy silnik pracuje pod obciążeniem, można to osiągnąć w sposób naturalny. Aby pasywna regeneracja zadziałała, konieczne jest obrócenie silnika powyżej 2500 obr / min i pozostawienie go w tym trybie przez co najmniej 20 minut. Jeśli często jeździsz po autostradzie z dużą prędkością, sadza zostanie spalona, zanim filtr się zatka. To samo dotyczy właścicieli samochodów z silnikiem wysokoprężnym z mechanikami, którzy lubią kręcić silnik do wysokich obrotów (chociaż większość diesli nie ma większego sensu).
Jeśli jesteś zwykłym kierowcą miejskim, możesz samodzielnie uruchomić mechanizm pasywnej regeneracji. Wystarczy jeździć nocą po pustej ulicy przez około pół godziny, utrzymując obroty wału korbowego na poziomie 2500 obr/min.
Aktywna regeneracja
W tym przypadku tryb samooczyszczania jest uruchamiany celowo. Zwykle bez udziału kierowcy – ECU zdaje sobie sprawę z informacji z czujników, że filtr jest zatkany i wydaje polecenie wstrzyknięcia większej ilości paliwa. “Nadmiar” paliwa zaczyna wypalać się już w układzie wydechowym, co podnosi temperaturę jego elementów. Oczywiście taki tryb wprowadzany jest na krótko – tylko na czas niezbędny do wyczyszczenia filtra.
Niektóre filtry (jak np. FAP) wykorzystują jednak specjalne dodatki zwiększające temperaturę. Takie rozwiązania są częściej spotykane w samochodach francuskich, które zawsze charakteryzowały się oryginalnością niektórych rozwiązań.
Wymuszona regeneracja
W pewnym sensie aktywną również można nazwać wymuszoną – w końcu jest ona uruchamiana sztucznie. Jest to specjalny tryb, który włącza się za pomocą urządzenia diagnostycznego. Prędkość biegu jałowego wzrasta do 2000-2500 na minutę. Jednocześnie nie trzeba wciskać pedału gazu ani pędzić autostradą.
Co zrobić, jeśli regeneracja nie pomaga
Z czasem skuteczność samooczyszczania spada, zwłaszcza jeśli silnik jest już zauważalnie zużyty. Wtedy potrzebne są bardziej drastyczne środki. Są też trzy z nich.
Płukanie
Odbywa się to za pomocą specjalnej chemii, która jest roztworem alkalicznym. Mycie odbywa się po wyjęciu filtra: jego korpus jest wypełniony roztworem, pozostawiony na noc (lub na 8-10 godzin), a następnie opróżniony, a część jest umieszczana na miejscu.
W serwisach czasami robi się to samo bez demontażu filtra. Używają specjalnego pistoletu z zakrzywioną dyszą. Po rozgrzaniu silnika i układu wydechowego czujnik na obudowie filtra cząstek stałych jest odkręcany, pistolet jest do niego wkładany, a płyn myjący jest dostarczany pod ciśnieniem. Ta metoda jest jednak mniej skuteczna.
Jeśli nie chcesz iść do serwisu, możesz spróbować samodzielnie umyć filtr za pomocą chemii samochodowej w puszkach aerozolowych. Ale znowu nie jest faktem, że to pomoże.
Wymiana filtra na nowy
Najprostszym i najbardziej niezawodnym, ale jednocześnie najdroższym sposobem rozwiązania trudności z filtrem jest zainstalowanie nowego. Jedynym problemem jest cena. Na przykład w VW Tiguan lub Touareg filtr wysokiej jakości będzie kosztował co najmniej 150 000 rubli. Nawet używany z demontażu w dobrym stanie będzie kosztował nie mniej niż 30 000 rubli (nie wiadomo, jak długo wytrzyma). Dlatego decydują się na jego wymianę tylko w ostateczności.
Usuwanie z systemu
Niestety, najpopularniejszym sposobem rozwiązania problemu pozostaje banalne usunięcie filtra cząstek stałych z układu wydechowego. Dokładnie tak samo postępuje się z drogim katalizatorem. Oczywiste jest, że taka operacja jest ze szkodą dla ekologii, ale nie każdy właściciel samochodu z silnikiem diesla jest gotowy dać sto tysięcy rubli, aby jego samochód nadal spełniał normy Euro-6.
Oprócz czysto mechanicznego usunięcia filtra, konieczne jest usunięcie go programowo. W przeciwnym razie ECU przestanie rozumieć, co się dzieje i może przejść w tryb awaryjny. Czasami łatwo jest skorygować program sterujący: jeśli istnieje ten sam model samochodu bez filtra cząstek stałych, używane jest jego oprogramowanie układowe. Częściej jednak konieczne jest dostosowanie oprogramowania w wyspecjalizowanych serwisach, co nie zawsze gwarantuje właścicielowi pożądany rezultat. I jeszcze raz powtarzamy: spaliny stają się znacznie bardziej toksyczne, więc nie będzie możliwe legalne przejście kontroli technicznej takiego samochodu.
Podsumowanie wyników
- Filtr sadzy to specjalny element układu wydechowego silnika wysokoprężnego, który oczyszcza gazy z sadzy.
- Filtr ten szybko się zapycha, ale nie jest jednorazowy – podlega regeneracji.
- Do pasywnej regeneracji wystarczy utrzymywać obroty powyżej 2500 na minutę przez około 20 minut, ale częściej sam samochód (jednostka sterująca silnika) aktywuje specjalny program dopalania sadzy.
- Usuwanie filtra cząstek stałych jest nielegalną, ale niestety popularną operacją, gdy regeneracja już nie pomaga.
0 Comments