Podstawowy 2-litrowy silnik Subaru EJ20 pojawił się pod maskami samochodów w 1989 roku. Zadebiutował w modelu Legacy i był następcą starego silnika o pojemności 1,8 litra, noszącego oznaczenie EA82. Przez wiele lat, dosłownie do 2010 roku, silnik EJ20 stał się główną jednostką napędową większości modeli Subaru.

Oprócz 2-litrowego silnika, rodzina EJ obejmuje jednostki napędowe o pojemności roboczej od 1,5 do 2,5 litra. Mają one odpowiednie oznaczenia: EJ15, EJ16, EJ18, EJ22 i EJ25. Od 2012 roku silniki te ustąpiły miejsca nowym jednostkom. W szczególności wprowadzono nowy atmosferyczny FB20 i turbodoładowany FA20.

Specyfikacje techniczne

Charakterystyka Modyfikacje europejskie Modyfikacje japońskie
Określona pojemność skokowa 1994 cm³ 1994 cm³
System zasilania wtryskiwacz wtryskiwacz
Moc silnika 115 KM 125 – 155 KM
Moment obrotowy 165 Nm 175 – 195 Nm
Blok cylindrów aluminiowy H4 aluminiowy H4
Głowica cylindra aluminiowa 16v aluminiowa 16v
Średnica cylindra 92 mm 92 mm
Skok tłoka 75 mm 75 mm
Stopień sprężania 9,5 10
Cechy silnika SOHC SOHC
Hydrokompensatory przed 1994 przed 1994
Rozrząd skrzyni biegów pasek pasek
Regulator zapłonu nie nie
Turbosprężarka nie nie
Jaki olej wlać 4,0 litry 5W-30 4.0 litr 5W-30
Typ paliwa AI-92 AI-95
Klasa ekologiczna EURO 2/3 EURO 2/3/4
Przykładowa żywotność 300 000 km 275 000 km
Waga silnika 130 kg 130 kg

Konstrukcja silnika Subaru EJ20 i jego wersje

Silnik benzynowy Subaru EJ20 został zaprojektowany przez inżynierów Fuji Heavy Industries, która jest właścicielem producenta samochodów. Silnik ma aluminiowy blok i żeliwne tuleje. Średnica cylindra wynosi 92 mm, a skok tłoka 75 mm. Pojemność robocza wynosi 1994 cm3.

Subaru 2.0 EJ20

Każdy z korbowodów jest połączony z wałem korbowym za pomocą własnej szyjki – jak w silniku 4-cylindrowym. Jednak sąsiadujące tłoki 1 i 2, 3 i 4 nie poruszają się w przeciwnych fazach, ale zawsze zajmują tę samą pozycję: synchronicznie zajmują górne lub dolne martwe punkty. W związku z tym pierwsza i druga para tłoków 4-cylindrowego silnika przeciwsobnego poruszają się w przeciwfazie.

Głowice bloku silnika Subaru EJ20 są aluminiowe. Regulacja luzów termicznych zaworów odbywa się poprzez dobór podkładek. W pierwszych modyfikacjach silnika o indeksie EJ20E w głowicy cylindrów montowany jest jeden wałek rozrządu. Ten sam silnik z dwoma wałkami rozrządu (DOHC) w głowicach nosi oznaczenie EJ20D.

Napęd rozrządu wykorzystuje pasek zębaty, który należy wymieniać co 100 000 km.

W 1994 roku japońscy inżynierowie zmienili konstrukcję 2-litrowego silnika: jego blok przeszedł na otwarty płaszcz chłodzący. Dzięki temu rozwiązaniu technologicznemu silnik stał się znacznie lżejszy. Zmieniono również podpory wału korbowego: zamiast trzech podpór, wał korbowy został „ułożony” na pięciu podporach.

Pierwszym silnikiem turbo z rodziny EJ był EJ20G, który rozwijał od 200 do 240 KM pod maską takich modeli jak Legacy RS, Legacy GT i Impreza WRX. W 1996 roku zastąpił go silnik turbo EJ20K (280 KM) z „otwartym” blokiem.

W 1999 roku miała miejsce gruntowna modernizacja. Ponownie ingerowano w konstrukcję bloku: tym razem pierścienie oporowe przeniesiono z trzeciej podpory na ostatnią – piątą. Głowice bloku zostały zmodyfikowane tak, aby zawierały wirowe kanały dolotowe. Wszystkie silniki Subaru EJ drugiej generacji są oznaczone indeksem składającym się z trzech cyfr: EJ201, EJ202 i tak dalej. Pierwsze trzy warianty zmodernizowanych 2-litrowych silników opozycyjnych były wyposażone w głowice z pojedynczym wałem.

W 2003 roku Subaru zadebiutowało silnikiem EJ202, którego głowica i blok cylindrów zostały jeszcze bardziej odchudzone, tuleje stały się cieńsze, a długość ścieżek kolektora wydechowego stała się taka sama dla wszystkich cylindrów (tzw. „pająk” – kolektor wydechowy 4-2-1). Silnik EJ203 różni się od niego elektroniczną przepustnicą i obecnością czujnika masowego zużycia paliwa.

Wraz z silnikiem EJ204 2-litrowe silniki opozycyjne Subaru ponownie otrzymały głowicę cylindrów z dwoma wałkami rozrządu. W tym samym czasie na dolotowych wałkach rozrządu pojawiły się przesuwniki fazowe. Konserwacja takiego silnika jest niezwykle trudna: wymiana świec, wymiana paska rozrządu

Zgodnie z oznaczeniem silników Subaru nie można określić, czy jest to silnik turbodoładowany czy atmosferyczny. Turbiny były wyposażone w jednostki o indeksie EJ205 (Impreza WRX, Forester) i EJ207 (WRX STI na rynek japoński). Od 2001 roku w silnik ten były wyposażone wszystkie modyfikacje Imprezy WRX na wszystkie rynki. Należy zauważyć, że wspomniane silniki były wyposażone w pojedynczą turbosprężarkę. Od 2003 roku silnik EJ207 był wyposażony w jedną turbinę Twin Scroll.

Subaru 2.0 EJ20

Silniki biturbo wśród silników dwulitrowych to EJ206 i EJ208, które od 1998 do 2003 roku były montowane w Legacy GT/GT-B na rynek japoński.

Typowe problemy i słabości silnika EJ20

Ze swoją dość bogatą historią, 2-litrowy silnik Subaru EJ20 ma dość kontrowersyjną reputację. Niektórzy ludzie uważają, że silnik ten przejechał ponad 400 000 kilometrów, podczas gdy inni uważają, że ciągle się psuje i jest źródłem wysokich kosztów.

Można śmiało powiedzieć, że najbardziej żywotne są wersje atmosferyczne, takie jak EJ20, EJ201 i EJ202 – stosunkowo proste, z pojedynczym wałkiem rozrządu w głowicy cylindrów, przeznaczone do benzyny 92. Niemniej jednak silniki te są wymagające pod względem jakości paliwa i oleju, który należy wymieniać co 7500 km – tak pokazuje doświadczenie. Jeśli będziemy przestrzegać dłuższych interwałów serwisowych, atmosfera serii EJ „odpowie” zatarciem pierścieni olejowych i towarzyszącym temu zwiększonym zużyciem oleju. Poza tym, poziome położenie cylindrów jest warunkiem zwiększonego zużycia oleju, który nie jest w stanie niezależnie spływać po ściankach cylindrów.

Jednocześnie japońskie silniki z rodziny EJ20 dość chętnie przepuszczają olej przez uszczelki pokrywy zaworów i uszczelkę olejową wału korbowego. A gdy system wentylacji skrzyni korbowej jest zatkany, przeciwny silnik bardzo szybko zaczyna wyciskać uszczelki olejowe.

Znaną wadą konstrukcyjną tych silników jest słabe chłodzenie czwartego cylindra: tłok nagrzewa się, rozszerza i zaczyna „ścierać” swoje osłony i ścianki cylindra. z powodu przegrzania powstaje elipsa cylindra. Tłok zaczyna stukać najpierw na zimnym, a następnie na rozgrzanym silniku.

Wszystkie czopy kompaktowego wału korbowego 4-cylindrowego silnika opozycyjnego są bardzo wąskie, dlatego obciążenie na nich jest wysokie. Ryzyko szybkiego zużycia jest bardzo wysokie, jeśli temperatura silnika nie jest utrzymywana i używany jest olej niskiej jakości.

W turbodoładowanych silnikach serii EJ wszystkie te awarie występują wcześnie, dosłownie przy przebiegu 100 000 km. Ponadto obserwuje się awarie turbiny.

W przypadku stosowania benzyny niskiej jakości, benzyny o niskiej liczbie oktanowej, silniki turbo Subaru bardzo szybko ulegają detonacji. Obciążenie bloku i tulei korbowodu nadmiernie wzrasta. Są one dosłownie przyspawane do wału korbowego, co w tym samym momencie prowadzi do pęknięcia korbowodu. Zwykle pękają korbowody „gorących” 3. i 4. cylindrów.

Categories: Subaru

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *