Przeciwstawne silniki Subaru z sześcioma cylindrami istnieją w 3 generacjach. Początkowo takie silniki (2,7 i 3,3 litra) były stosowane w coupe topowych modeli tej marki. Jednak od listopada 2000 roku pojawiły się jednostki napędowe z serii EZ, w które zaczęto wyposażać następujące samochody: Legacy, Outback, Tribeca.

Prezentowane mechanizmy trzeciej generacji były początkowo produkowane z pojemnością 3,0 litra, ale od 2008 roku pojemność jednostki została zwiększona do 3,6 litra. Silniki te były produkowane do 2019 roku. Teraz zamiast nich produkowana jest nowa turbodoładowana jednostka opozycyjna, której rozmiar został zmniejszony do 4 cylindrów.

Podstawą silników Subaru serii EZ jest blok cylindrów z otwartym płaszczem chłodzącym. Każdy z nich wyposażony jest w cztery zawory. Głowica bloku posiada dwa wałki rozdzielające. Układ rozrządu nie posiada systemu hydrokompensatora. Do napędu rozrządu służą 2 jednorzędowe łańcuchy rolkowe.

Charakterystyka techniczna

Charakterystyka Wartość
Dokładna objętość 2999 cm³
System zasilania Wtryskiwacz
Moc 245 KM
Moment obrotowy 297 Nm
Blok cylindrów Aluminium, H6
Głowica cylindra Aluminiowa, 24 zawory
Średnica cylindra 89,2 mm
Skok tłoka 80 mm
Stopień sprężania 10,7
Cechy silnika DOHC, AVLS
Hydrokompensatory Nie
Rozrząd skrzyni biegów Łańcuch
Regulator zapłonu AVCS
Turbosprężarka Nie
Pojemność oleju 5,8 litra (zalecany 5W-30)
Klasa środowiskowa Euro 4
Przykładowa żywotność 320 000 km
Waga silnika 170 kg

Poziom niezawodności

Japońska 6-cylindrowa jednostka EZ30 od Subaru charakteryzuje się wysokimi wartościami mocy, dzięki czemu jest bardzo ceniona przez właścicieli preferujących tego producenta. Jednak oprócz tego grubego plusa istnieje znaczna liczba minusów, które wyrażają się w kosztownych i nierzadkich awariach. Na przykład awaria uszczelki na jednej z głowic cylindrów (przyczyna pojawienia się – przegrzanie). Poniżej znajdują się szczegółowe informacje o wszystkich problemach tego silnika, które pojawiają się w trakcie jego eksploatacji.

Pompa benzynowa

Pompa benzynowa typu zatapialnego ma ograniczoną żywotność. Awarii tej jednostki towarzyszy spadek ciśnienia w układzie paliwowym, co powoduje wydłużenie czasu rozruchu silnika EZ30. Występują również szarpnięcia podczas nabierania prędkości. Podczas uruchamiania słychać głośne dźwięki (brzęczenie).

Sprawna pompa benzynowa powinna wytwarzać następujące ciśnienie paliwa:

  • nie mniej niż 2,5 bara podczas normalnej pracy;
  • co najmniej 3,0 bar przy otwartej przepustnicy.

Aby chronić pompę paliwa, producent instaluje dokładny filtr paliwa, który należy czyścić lub wymieniać na nowy, zgodnie z wymaganiami listy konserwacji.

Regulator ciśnienia paliwa

Awaria regulatora ciśnienia paliwa objawia się przedłużonym rozruchem jednostki napędowej po szybkim przekręceniu kluczyka do pozycji „start”. W związku z tym, jeśli dasz czas pompie benzynowej na zwiększenie ciśnienia w układzie, zatrzymując się przy włączonym zapłonie, nie będzie problemów z uruchomieniem silnika.

Awaria regulatora powoduje spadek ciśnienia paliwa w rampie po wyłączeniu zapłonu. Objawia się to również spadkiem trakcji, zdarzają się awarie w pracy silnika podczas zmiany biegów.

Subaru 3.0 EZ30R

Wtryskiwacze w tym silniku mają długą żywotność i nie ulegają awariom. Aby utrzymać fabryczną charakterystykę silnika, węzeł ten powinien być okresowo czyszczony.

Generator

Konstrukcja alternatora w silniku Subaru EZ30D wymaga okresowego monitorowania przez użytkownika. Obniżenie poziomu napięcia ładowania (11 V lub mniej), sygnalizuje wystąpienie usterek w tym urządzeniu. W większości przypadków do jego przywrócenia wystarczy wymiana mostka diodowego, ale często konieczna jest wymiana całego produktu. Inną usterką jest zużycie łożysk, któremu towarzyszy nieprzyjemne skrzypienie. Aby kompleksowo rozwiązać te problemy, wystarczy zakupić używany generator.

Pompa hydraulicznego wspomagania kierownicy

Dość często obce dźwięki pod maską samochodów Subaru pojawiają się z powodu awarii pompy wspomagania kierownicy. Oprócz wycia i dudnienia pojawia się pienienie i wyciskanie płynu hydraulicznego wspomagania kierownicy.

Często dochodzi do wycieków pod uszczelkami uszczelniającymi pompy wspomagania układu kierowniczego. Nieszczelny jest dławik wału, uszczelka pod czujnikiem, złącze, wąż na zasilaniu, korpus urządzenia. W takich przypadkach konieczna jest wymiana wszystkich materiałów uszczelniających tego urządzenia. Uszkodzona pompa wymaga całkowitej wymiany. W takim przypadku odpowiedni będzie używany analog. Dodatkowo można zainstalować chłodnicę do chłodzenia płynu hydraulicznego. Takie urządzenia były dostarczane do samochodów sprzedawanych na rynku japońskim.

Klimatyzator

Sprężarka klimatyzacji w samochodzie Subaru z silnikiem 3.0 sprawia właścicielowi wiele kłopotów. Wynika to z szybkiego zużycia części składowych. Na przykład:

sprzęgło sprężarki z czasem zaczyna się ślizgać, pali się, co prowadzi do konieczności jego wymiany;
wyciek występuje na połączeniach linii ssącej i tłocznej;
Awaria czujnika obrotów (73190AE000);

Wybór i zakup sprężarki klimatyzacji do silnika Subaru można znaleźć na liście części zamiennych.

Załączniki (rolki paska)

Rolki paska mocującego tego modelu jednostki napędowej są wyposażone w łożyska o krótkiej żywotności. Bardzo często ich krytyczne zużycie zaczyna objawiać się w niskich temperaturach otoczenia – pojawia się nieprzyjemny gwizd. Jeśli problem jest ignorowany, zespół łożyskowy zacina się, co prowadzi do pęknięcia wspornika montażowego agregatu sprężarkowego. Taki problem można rozwiązać kupując używany wspornik w punkcie demontażu pojazdów. Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków, konieczna jest wymiana rolek paska przy pierwszych oznakach ich zużycia (gwizdanie).

System redukcji temperatury (rurki)

Metalowe rurki układu chłodzenia znajdują się pod dolną częścią silnika EZ30. Taka decyzja projektowa prowadzi do tego, że podczas pracy maszyny dostają się na nie odczynniki drogowe. W rezultacie dochodzi do korozji. Po pewnym czasie w miejscach dotkniętych rdzą pojawiają się wycieki płynu chłodzącego. W rezultacie utrata płynu niezamarzającego prowadzi do przegrzania jednostki napędowej. Konieczne jest uważne monitorowanie stanu tych elementów, ich terminowa wymiana, bez czekania na tragiczne konsekwencje.

Czujnik położenia wałka rozrządu

Czujnik położenia wałka rozrządu (J005T23781) jednostki napędowej Subaru EZ30D jest podatny na awarie. Jego problemy sygnalizowane są błędem P0340. Przegrzanie tego czujnika prowadzi do wyłączenia silnika podczas przyspieszania, z późniejszymi awariami jego pracy przy ponownym uruchomieniu. Jednak wszystkie powyższe problemy mijają, gdy temperatura czujnika wraca do normy. Nie występują one również przy mierzonym tempie jazdy.

Klapa przepustnicy

Prezentowany węzeł nie sprawia właścicielowi samochodu żadnych problemów przez cały okres jego eksploatacji. Jednak w celu wykluczenia dopływu powietrza przez zużyte uszczelki (powstałe w wyniku długotrwałego użytkowania samochodu), należy dokonać ich planowej wymiany.

Kolektor dolotowy i zasysanie powietrza

Kolektor dolotowy w silnikach EZ30R jest wykonany z tworzywa sztucznego i ma konstrukcję pasywną. Nie posiada mechanizmu zmiany geometrii, jak jego poprzednik ze stopów lekkich. Dlatego też zasysanie powietrza jest całkowicie wyeliminowane, w przeciwieństwie do jego poprzednika.

Zawór odpowietrzania gazu rozrusznika

Zawór VKG do silnika Subaru EZ30R ma prostą konstrukcję: zastosowano zawór odpowietrzający, który jest blokowany kulką. Urządzenie to znajduje się na pokrywie zaworów po prawej stronie. Długotrwałe użytkowanie samochodu prowadzi do zatkania odpowietrznika. Zawór przestaje spełniać swoje funkcje, kulka nie może zamknąć otworu wlotowego. Taka usterka objawia się stratami oleju, który jest dosłownie zasysany do kolektora dolotowego. Wzrasta również ciśnienie gazów w skrzyni korbowej, powodując wycieki oleju przez wszystkie uszczelki.

Przy dłuższym użytkowaniu samochodu zawór odpowietrzania skrzyni korbowej podlega okresowej wymianie. Jest on wykonany w zestawie rurek łączących, dzięki czemu możliwe jest wykluczenie zasysania powietrza.

Cewki zapłonowe i świece zapłonowe

Lokalizacja cewek zapłonowych w silnikach Subaru zakłada ich szybkie zużycie mechaniczne. Urządzenia te są zainstalowane w dolnej części silnika i nie są chronione przed brudem, odczynnikami, wodą i śniegiem. Dlatego plastikowe obudowy cewek szybko ulegają zniszczeniu: pojawiają się pęknięcia i rozwarstwienia. Awaria cewki zapłonowej prowadzi do odłączenia cylindra, na którym jest zainstalowana.

Subaru 3.0 EZ30R

Większość właścicieli samochodów Subaru nawet nie podejrzewa, jak łatwo jest wymienić cewki i świece zapłonowe, uważając tę pracę za dość pracochłonną i kosztowną. Dlatego zwracają się do serwisu dopiero po pojawieniu się określonej usterki. W rzeczywistości opozycyjny silnik Subaru został zaprojektowany w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić tę procedurę. Dlatego wymiana świec zapłonowych i cewek jest procedurą budżetową, którą należy wykonać w terminie ściśle określonym przez producenta.

Wycieki oleju

Wycieki oleju mogą pojawić się w miejscu wymiennika ciepła. Taka nieprzyjemność wynika z utraty gumowego elementu uszczelniającego. Wyeliminowanie tego problemu jest dość proste, gdyż wymiennik ciepła znajduje się w dostępnym miejscu nad filtrem oleju.

Gumowe uszczelki pokrywy zaworów

Pokrywy zaworów układu napędowego EZ30D są montowane na gumowych uszczelkach. Do każdej pokrywy stosuje się kilka uszczelek: jedną na cały obwód i kilka oddzielnych produktów dla każdego otworu, w którym zainstalowana jest świeca zapłonowa. Przy dłuższym użytkowaniu samochodu uszczelki te ulegają zniszczeniu: wysychają, pękają, twardnieją. Praktycznie przestają spełniać swoje bezpośrednie funkcje, co prowadzi do wycieków oleju. Dostęp do pokryw zaworów jest ograniczony, więc wymiana gumowych uszczelek nie jest łatwa i dość kłopotliwa.

Pokrywa rozrządu

Pokrywa rozrządu zabezpieczona jest śrubami (których jest niespełna 6 tuzinów). Pełni ona funkcję ochronną. Nierzadko dochodzi pod nią do wycieków oleju, co może prowadzić do jego znacznych ubytków. W przypadku wystąpienia takiego problemu należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistami serwisu w celu wymiany uszczelki.

Mechanizm rozrządu gazowego

Do napędu mechanizmu rozrządu jednostki napędowej EZ30 w samochodach Subaru stosowane są jednorzędowe łańcuchy rolkowe składające się z 2 części. Należy je wymienić, gdy przebieg silnika osiągnie 200 tysięcy kilometrów. W tym okresie łańcuchy są mocno rozciągnięte i wydają nieprzyjemne dźwięki (chrupanie, skrzypienie) podczas pracy. Te części zamienne (13143AA041 i 13143AA051) są wymieniane jako zestaw. Obejmuje to następujące jednostki:

  • napinacz – 2 szt;
  • prowadnica – 7 szt.
  • łopatka – 7 szt.

Przedwczesna wymiana łańcuchów rozrządu jest wymagana w przypadku problemów z działaniem ich napinaczy hydraulicznych (luz w prętach, obniżony poziom ciśnienia pod prętem).

Pompa

Pompa silnika opozycyjnego EZ30 jest obracana przez łańcuch rozrządu. Urządzenie to ma niezawodną konstrukcję, ale przy dużych przebiegach popada w ruinę i wymaga wymiany. Awaria objawia się wyciekiem płynu chłodzącego, który jest usuwany przez specjalnie przewidziany otwór spustowy w silniku. W przypadku wykrycia wycieków należy jak najszybciej skontaktować się z centrum serwisowym w celu wymiany pompy.

Sprzęgła zmiany faz

Wlotowe wałki rozrządu w silnikach Subaru o pojemności 3.0 są wyposażone w przesuwniki fazowe, które są sterowane przez zawory elektrohydrauliczne. Prezentowana konstrukcja, w przeciwieństwie do urządzenia podobnych sprzęgieł w silnikach Subaru EJ, jest całkowicie niezawodna i nie sprawia kłopotów właścicielowi samochodu. Sprzęgła z EJ z czasem zaczynają przeciekać. Takie wycieki są naprawiane poprzez wymianę zestawu o-ringów.

System regulacji wysokości zaworów

Najnowsza generacja silników Subaru o pojemności 3,0 litra jest wyposażona w system regulacji wysokości zaworów dolotowych. System ten nosi nazwę AVLS. Jest on przeznaczony do dwustopniowego otwierania zaworów. Istotą jego działania jest możliwość zwiększenia wysokości otwarcia zaworu przy wzroście obciążenia. System jest niezawodny i nie sprawia żadnych problemów. Do sprawnego działania wymaga stosowania wysokiej jakości środków smarnych i przestrzegania harmonogramu wymiany oleju. Powinien on być wymieniany co najmniej raz na 8 tysięcy kilometrów.

Niezbędność regulacji zaworów

Silnik Subaru EZ30 wymaga wykonywania okresowej regulacji szczelin termicznych zaworów. Cecha ta związana jest z brakiem hydrokompensatorów w jego konstrukcji. Aby przeprowadzić regulację, konieczne jest całkowite wymontowanie silnika z komory silnika maszyny. Dlatego wielu właścicieli zaniedbuje ten warunek. W praktyce krytyczne przesunięcie szczeliny termicznej od wartości nominalnej następuje, gdy samochód przekroczy 200 tysięcy kilometrów przebiegu (w przypadku korzystania z wyposażenia z cylindrami gazowymi ta wartość przebiegu jest kilkakrotnie zmniejszona).

Nieprawidłowo ustawione luzy zaworowe nie pozwalają na normalną pracę silnika. Znacząco spada trakcja, wzrasta zużycie paliwa, pojawiają się problemy z porannym rozruchem silnika (po osiągnięciu temperatury roboczej jednostka napędowa stabilizuje się). Wartość nominalna luzów zaworowych dla danego silnika:

  • zawory dolotowe – 0,15-0,24 mm;
  • zawory wydechowe – 0,20-0,30 mm.

Nieterminowa regulacja zaworów silnika, który pracuje z osprzętem gazowo-cylindrowym, prowadzi do remontu jednostki.

Wymiana uszczelki głowicy cylindrów

Najczęstszym problemem w silnikach tej klasy jest uszkodzenie uszczelki jednej z głowic bloku cylindrów. Problem ten występuje częściej w przypadku głowicy, która znajduje się po prawej stronie. Sytuacja ta jest spowodowana wyższą temperaturą w tym miejscu silnika, co z czasem powoduje deformację bloku lub panewki. W związku z tym dochodzi do naruszenia szczelności i wycieku.

Taki problem czeka właściciela przy przebiegu od 100 do 150 tysięcy kilometrów. Przy wymianie uszczelki konieczna będzie również wymiana sond lambda i czujników tlenu.

Categories: Subaru

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *