Silnik wysokoprężny o indeksie DW12 jest modyfikacją jednostki napędowej DW10 o pojemności 2 litrów. Osiągnięcie większej mocy i pojemności do 2,2 litra pozwoliło na zwiększenie skoku tłoków, a także wprowadzenie głowicy cylindrów z 16 zaworami. Jednostka napędowa zawiera kolektor o zmiennej długości, turbinę nowoczesną w czasie produkcji oraz wałki wyrównoważające. Projektantom udało się osiągnąć wzrost mocy silnika i wyższą wydajność środowiskową.

Pierwsza jednostka napędowa DW12 została wyprodukowana w 2000 roku. Silnik o pojemności 2,2 litra i mocy 136 koni mechanicznych był montowany w samochodach produkcji francuskiej, Peugeot 406, Citroen C5. Produkowano również modyfikacje silników o mocy 101 koni mechanicznych. Takie silniki były montowane w pojazdach użytkowych tych samych producentów.

Pierwsza wersja jednostki napędowej została zastąpiona silnikiem biturbo o tej samej pojemności. Silnik rozwijał moc 170 koni mechanicznych, był wyposażony w dwie turbiny i stał się pierwszą wysokoprężną czwórką francuskiej produkcji. Później koncern produkował podobne jednostki o mocy od 150 do 204 koni mechanicznych. Montaż takich silników był istotny dla francuskich producentów, a także dla takich marek samochodów osobowych jak Ford, Mitsubishi, Land Rover.

Niezawodność i trwałość to główne zalety silników 2.2 HDI. Jednocześnie drobne awarie i usterki mogą występować dość często. Przy kompetentnej i terminowej konserwacji przebieg 500 tysięcy kilometrów i więcej nie jest uważany za coś wyjątkowego. Ale nawet tak niezawodne silniki mają słabe punkty, które są źródłem kosztownych napraw.

Charakterystyka techniczna.

Charakterystyka Wartość
Typ silnika Diesel z turbodoładowaniem
Określona pojemność skokowa 2179 cm³
Moc 130-170 KM (w zależności od wersji)
Moment obrotowy 340-400 Nm
Liczba cylindrów 4
Konfiguracja cylindrów Rzęd (R4)
Średnica cylindra 85 mm
Skok tłoka 96 mm
Stopień sprężania 18:1
Doładowanie Tak, z chłodnicą międzystopniową
Układ wtryskowy Common Rail, 2. generacja
Układ paliwowy Bosch lub Siemens
Rozrząd skrzyni biegów Pasek
Klasa środowiskowa EURO 4/5
Chłodzenie Chłodzenie cieczą
Typ paliwa Paliwo diesel
Żywotność silnika 250 000 – 350 000 km

Awarie okablowania silnika i układu podciśnienia

Jedną z wad silnika 2.2 HDI jest niefortunny układ okablowania pod maską samochodu. Przewody elektryczne zebrane są w wiązki i pofałdowania. W trakcie pracy, okablowanie często ulega uszkodzeniom i przerwom. W związku z tym silnik może zatrzymać się w najbardziej nieodpowiednim momencie. Centrum serwisowe musi sprawdzić integralność i stan węży, zaworów elektro-próżniowych i innych mechanizmów.

Awarie mogą być naprawiane na samych zaworach, pomimo niezawodnej konstrukcji. Najczęściej usterki występują w systemie próżniowym. Dla jednostki napędowej oznacza to spadek mocy, dynamiki, trakcji. Takie usterki są usuwane w każdym trybie pracy jednostki napędowej.

Właściciele maszyn z silnikami DW12 zwracają się do serwisu, gdy filtr błota lub przepływomierz są zatkane. Specjaliści określają zakleszczenie geometrii turbiny, nieprawidłowe działanie zaworu EGR. Może dojść do awarii rur intercoolera z powodu pęknięć.

Dlaczego układ napędowy się nie uruchamia

Problemy z pompą zalewania są głównymi przyczynami, dla których silnik 2.2 HDI nie uruchamia się. Mistrzowie centrów serwisowych sprawdzają przede wszystkim ten właśnie węzeł. Jeśli problem dotyczy sprawności pompy, naprawa będzie niedroga. W przypadku innych awarii koszt usunięcia usterek jest znacznie wyższy.

Usterki dystrybutora powietrza

Obecność rozdzielacza powietrza w układzie dolotowym jednostki napędowej 2.2 HDI jest cechą charakterystyczną tego typu silników. Dostępne dwa kanały wymiany powietrza działają niezależnie od siebie. W normalnym trybie pracy silnika wykorzystywany jest górny kanał. Jeśli konieczne jest aktywowanie trybu wypalania filtra cząstek stałych lub dostarczania ogrzanego strumienia powietrza, wykorzystywany jest drugi kanał. Do sterowania tymi kanałami służą niezależne przepustnice.

Standardowe problemy z napędami przepustnic to zużycie kół zębatych, pęknięcia prętów i osi. Głównymi przyczynami takich usterek jest stosowanie w produkcji tworzyw sztucznych, które ulegają szybkiemu zużyciu. Każda taka sytuacja prowadzi do słabej wydajności jednostki napędowej. Zmniejsza się wydajność silnika i przyczepność. Jeśli usuniesz filtr cząstek stałych i zablokujesz go na poziomie programu, potrzeba użycia klap zniknie.

Silnik Peugeot/Citroen 2.2 HDI (DW12)

Inną wadą jest wyciek oleju w punktach komutacji dozownika i króćców. Smar dostaje się na rozrusznik, co może prowadzić do awarii urządzenia. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na stan króćców.

Usterki wymienników ciepła

Agregaty DW12 wyposażone są w dwa wymienniki ciepła. Pierwszy z nich chłodzi spaliny płynem niezamarzającym. Drugi obwód jest odpowiedzialny za podgrzewanie powietrza wpływającego do silnika bez zasilania chłodnicy międzystopniowej. Obwód ten pracuje w trybie wypalania filtra cząstek stałych.

Głównym problemem wymienników ciepła jest nieszczelność obwodów. Takie usterki są rejestrowane dość rzadko. Można zrozumieć potrzebę naprawy po gęstym wydechu. Takie objawy są obserwowane w każdym trybie pracy jednostki napędowej.

Wady koła pasowego tłumika

Koło pasowe wału korbowego typu amortyzatora jest instalowane we wszystkich modyfikacjach silnika 2.2 HDI. Przy dużym przebiegu i intensywnym użytkowaniu pojazdu obserwuje się zużycie gumowego koszyka koła pasowego. Wewnętrzne i zewnętrzne części mechanizmu ślizgają się, kierowca zauważa obce stuki i piski podczas pracy silnika. Jedyną opcją rozwiązania problemu jest wymiana koła pasowego na podobną część.

Innym problemem silnika jest wyciek oleju do kanału dolotowego. Najczęściej taką usterkę obserwuje się w przypadku uszkodzenia rury odpowietrzającej. W przypadku silników wysokoprężnych DW12 zużycie oleju na poziomie 1 litra na 100 tys. km przebiegu nie jest usterką. Jeśli smar zużywa się szybciej, konieczne jest skontaktowanie się z centrum serwisowym.

Problemy z turbiną i kolektorem dolotowym

Układ napędowy DW12 obejmuje kolektor dolotowy z kanałami typu wirowego i bezpośredniego. Klapy służą do odcinania linii prostych. Silniki oznaczone jako 4HH charakteryzują się domyślnie zamkniętymi klapami. W przypadku jednostek napędowych 4HW kanały wlotowe są zamykane, gdy prędkość obrotowa wału silnika jest zmniejszona.

Do sterowania klapami każdy silnik zawiera siłownik z wbudowaną membraną. Nierzadko zdarza się, że gumowy element ulega rozdarciu lub uszkodzeniu. W takich sytuacjach odnotowywane są problemy z działaniem systemu podciśnieniowego. Siłownik zmiany geometrii zaczyna działać w trybie maksymalnego doładowania. Ze względu na brak rozrzedzenia turbina ulega przepaleniu, co jest sygnalizowane w diagnostyce odpowiednim kodem błędu.

Innym problemem silnika jest pęknięcie plastikowego trzpienia. W niektórych przypadkach rejestrowana jest utrata kuli i osi klapy. Nakładanie się dopływu powietrza do jednostki napędowej odbywa się według losowego algorytmu. Dla samochodu oznacza to utratę mocy i przyczepności. Wyłączenie klap na kolektorze dolotowym często pozwala zminimalizować takie problemy. W takim przypadku układ napędowy działa w tym samym trybie, bez żadnych skarg.

Główne awarie turbiny

Twórcy układu napędowego DW12 wykorzystali turbinę marki Garrett, modyfikację GT1549P. Osobliwością mechanizmu był oryginalny system zmiany geometrii. Łopatki turbiny są umieszczone wokół wirnika, a kąt natarcia nie zmienia się w różnych trybach pracy. Łopatki są zamocowane na popielniku, który jest odpowiedzialny za ruch wzdłuż wirnika.

Zwiększając stopień cofania łopatek w ogrzewanej części sprężarki, gazy są aktywniej wtłaczane na wirnik. Gdy poziom gazu jest wystarczający, ciśnienie jest redukowane. W tym celu siłownik przesuwa łopatki z popielnikiem w przeciwnym kierunku.

Wśród głównych usterek turbiny silnika DW12 można wymienić klinowanie się łopatek. W rezultacie doładowanie turbiny jest powyżej lub poniżej pożądanego poziomu. Innym problemem jest stopniowe zużywanie się łożysk i wału. W takich przypadkach wzrasta zużycie oleju, nawet do 0,5 litra na każde 1000 kilometrów. Jeśli wskaźnik ten wzrośnie jeszcze bardziej, jednostka napędowa może ulec awarii w ciągu kilku minut po uruchomieniu i pracy w dowolnym trybie. Obecność gwizdów sygnalizuje zbliżającą się awarię turbiny.

Problemy z zaworem EGR

Dla jednostek napędowych 2.2 HDI charakterystyczna jest możliwość szybkiej diagnostyki stanu zaworu EGR. Mistrzowie centrów serwisowych wyróżniają typowe problemy tych jednostek. Najczęściej dochodzi do zaklinowania mechanizmu. W rezultacie tryb zasilania gazem zostaje zakłócony, jednostka napędowa traci moc. Kierowca diagnozuje nierównomierne przyspieszenie samochodu, który może nie reagować na pedał gazu lub poruszać się w normalnym trybie. Najprostszą i najskuteczniejszą opcją jest zamknięcie zaworu EGR, podczas gdy ponowne flashowanie modułu nie jest wymagane.

Specyficzne cechy wymiany wtryskiwaczy

Silniki DW12 charakteryzują się trudnościami w demontażu wtryskiwaczy. Problemy takie spowodowane są obecnością wilgoci w studzienkach, gromadzącej się z biegiem czasu. W efekcie wtryskiwacze zacinają się i odkręcają bardzo ciężko. Pojazdy Citroen i Peugeot charakteryzują się brakiem pokrywy na jednostce napędowej. Jeśli kanały odpływowe są zatkane, wilgoć skrapla się i dostaje się na wtryskiwacze.

Do demontażu wtryskiwaczy najlepiej użyć narzędzia hydraulicznego. Jeśli ciśnienie przekroczy 12 ton, a dysza nie drgnie, prawdopodobnie się zapadnie. Doskonałą opcją dla silników tej marki jest instalacja domowej roboty lub zakupionej osłony. Taki prosty środek zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wtryskiwaczy, a ich wymiana nie wymaga dużego wysiłku. Świece zapłonowe w silnikach DW12 są również odkręcane z trudem, ponieważ znajdują się w trudno dostępnych miejscach.

Awarie rozrządu skrzyni biegów

Jednostki napędowe 2.2 HDI o mocy 136 KM lub mniejszej wyposażone są w pasek rozrządu, z którego moment obrotowy przenoszony jest na wtryskiwacz paliwa. Do wymiany i późniejszej regulacji napięcia służy specjalne urządzenie. Częstotliwość naprężenia jest mierzona między kołami pasowymi wałka rozrządu zaworów wydechowych a wtryskiwaczem paliwa.

Silnik Peugeot/Citroen 2.2 HDI (DW12)

W normalnym trybie pracy pasek rozrządu wytrzymuje 160 tysięcy kilometrów przebiegu. Jeśli samochód jest używany intensywnie i przy dużych obciążeniach, konieczna jest zmiana węzła co 120 tysięcy kilometrów. Podczas wymiany mistrzowie centrów serwisowych czasami diagnozują wyciek oleju. Najsłabszymi miejscami silnika są uszczelki olejowe wałka rozrządu i wału korbowego.

Awarie silnika spowodowane obrotem koła zębatego wału korbowego

Obecność wilgoci na pasku rozrządu jest również powszechna w silnikach 2.2 HDI. Wilgoć spływa na koła zębate, dostaje się pod obudowę napędu w obszarze podparcia. W przypadku niektórych modeli pojazdów istotne jest zamarzanie wody na kole pasowym lub zębach paska. Podczas uruchamiania zimnego silnika pasek może się ślizgać. Pomimo dopracowanej konstrukcji silnika, w której zawory i tłoki nie kolidują ze sobą, problem tkwi w słabych wahaczach. Węzły te po prostu zawodzą. Przywrócić sprawność silnika można tylko poprzez ich wymianę.

Innym problemem spowodowanym zamarzaniem wilgoci na pasku jest degradacja śruby i wpustu koła pasowego. Zdarzają się również przypadki obracania się koła wałka rozrządu. Jeśli przebieg pojazdu przekracza 250 tysięcy, koła zębate mogą się ślizgać bez wyraźnego powodu. Szczególnie często takie sytuacje zdarzają się podczas uruchamiania silnika przy silnym mrozie, jazdy na elastycznym zaczepie, próby uruchomienia silnika „z popychacza”.

Rassynchronizacja gwiazdy i wałka rozrządu może mieć różny stopień. W zależności od stopnia uszkodzenia, jednostka napędowa może przestać się uruchamiać lub będzie działać z przerwami. W pierwszym przypadku diagnostyka silnika ujawnia błąd z kodem P0340. Konsekwencją takiej awarii jest kolizja tłoków i zaworów, awaria wahaczy.

Obrót gwiazdy względem wałka rozrządu pociąga za sobą odpowiednią naprawę. Ale nawet jeśli przywrócisz elementy na ich pierwotne miejsce, nie ma gwarancji, że koła zębate nie będą się ponownie obracać. Pożądana jest wymiana wałka rozrządu na podobną jednostkę.

Problemy z działaniem łańcucha rozrządu

Jednostki napędowe 2.2 HDI, wyprodukowane w latach 2001-2002, mają w składzie łańcuch o niskiej wytrzymałości. Węzeł ten przenosi moment obrotowy na wałek rozrządu zaworów dolotowych, szerokość płytek zewnętrznych i wewnętrznych wynosi odpowiednio 10 i 8 mm. W kolejnych modyfikacjach silnika wskaźniki te wzrosły do 12 i 10 mm.

Pierwsze łańcuchy rzadko pracowały dłużej niż 200 tysięcy kilometrów, po czym mogły się zerwać. Po modyfikacji łańcuchy zaczęły bezawaryjnie przejeżdżać 400 tys. km. Główne problemy związane są z rozciąganiem ogniw. Jeśli kierowca zauważy obce odgłosy i szelesty, awarie w działaniu jednostki napędowej, łańcuch należy wymienić.

Problemy z działaniem wtryskiwacza paliwa

W skład tego typu silnika wchodzi pompa paliwa produkowana przez firmę Bosch. Sprzęt charakteryzuje się niezawodnością, naprawa węzła jest wymagana bardzo rzadko. Główne problemy związane są ze zużyciem par tłoków, które w razie potrzeby można szybko wymienić.

Dla wtryskiwaczy paliwa tej marki charakterystyczne są nieszczelności gum uszczelniających i uszczelek znajdujących się pod pokrywą. Takie problemy pojawiają się przy silnych mrozach lub po rozgrzaniu silnika do wysokiej temperatury. Najlepiej wymienić cały zestaw uszczelek. Materiały eksploatacyjne sprzedawane są jako pojedynczy zestaw naprawczy. W niektórych przypadkach obecność nieszczelności prowadzi do niemożności uruchomienia silnika.

Specjalne cechy wtryskiwaczy Bosch

Kolejnym niezawodnym i trwałym węzłem jednostek napędowych są wtryskiwacze marki Bosch. W razie problemów ich przyczynę można zidentyfikować w nowoczesnym centrum diagnostycznym. Główne wady tych jednostek to uszkodzenie lub zużycie podkładek uszczelniających, wypalenie pierścieni. W rezultacie spada kompresja, studzienki wtryskiwaczy pokrywają się sadzą i osadami węglowymi.

Potrzebę diagnostyki wtryskiwaczy można rozpoznać po słabej jakości rozruchu jednostki napędowej. Najczęściej takie problemy pojawiają się podczas uruchamiania gorącego silnika. Do podobnych konsekwencji prowadzi przelanie paliwa lub słaby wzrost ciśnienia. Ze względu na przystępną cenę i łatwość wymiany, naprawa wtryskiwaczy jest niedroga. Inną przyczyną awarii mogą być nieszczelności na połączeniach kanału powrotnego. Wymiana uszczelek może wyeliminować problem.

Awarie zaworu redukcyjnego

Istnieje jeszcze jeden typowy problem z silnikami 2.2 HDI. Właściciele mają do czynienia z sytuacjami, w których silnik uruchamia się sporadycznie lub bezproblemowo z pewną okresowością. Często jednostka napędowa zaczyna gaśnie przy zwiększonych obrotach lub na biegu jałowym. Podczas jazdy obroty silnika mogą „pływać”, ciąg jest tracony i pojawia się ponownie. Najprawdopodobniej wymagana jest naprawa lub wymiana regulatora ciśnienia, który jest częścią wtryskiwacza paliwa. Jeśli wymiana nie jest możliwa, można po prostu wyczyścić urządzenie.

Regulator ciśnienia zawiera metalowy element filtrujący, który usuwa zanieczyszczenia i wióry. Niedopuszczalne jest usuwanie siatki, ponieważ wszystkie zanieczyszczenia dostaną się do układu. Czyszczenie filtra pomaga w większości przypadków. Jeśli zatkanie występuje często, problem leży w układzie paliwowym.


0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *