W czwartym kwartale 2011 r. w ofercie Forda pojawił się mały 3-cylindrowy silnik Ecoboost. Posiada on żeliwny blok cylindrów z otwartym płaszczem chłodzącym oraz głowicę cylindrów z lekkiego stopu ze zintegrowanym kolektorem wydechowym. Układ chłodzenia jest wyposażony w dwa termostaty: w obwodzie głowicy cylindrów i w obwodzie bloku cylindrów. Dzięki temu silnik nagrzewa się w kilka sekund i zużywa znacznie mniej energii, co pozwala nazwać go bardziej ekonomicznym.
Na początku sprzedaży tego silnika przedstawiciele Forda nazywali jedną z jego cech brak wałka wyrównoważającego. I to prawda – większość 1-litrowych silników Ecoboost nie ma wyważarki.
Na wale korbowym znajduje się sześć przeciwwag, a ponadto na kole zamachowym i kole pasowym wału korbowego znajdują się masy wyważające.
Ale 1-litrowy Ecoboost, który działa w połączeniu z 6-biegową automatyczną skrzynią biegów. 6F15, miał wałek wyrównoważający. Taką kombinację można znaleźć w zaktualizowanym Focusie 3.
W pompie olejowej takiego silnika z pewnością można regulować osiągi. Napęd w nim działa jednak dzięki paskowi zębatemu. Wałki rozrządu z przesuwnikami fazowymi na każdym z nich są napędzane paskiem zębatym smarowanym olejem silnikowym.
Wtrysk paliwa odbywa się bezpośrednio. Układ paliwowy jest produkowany przez firmę Bosch. Benzyna jest wtryskiwana przez wtryskiwacze elektromagnetyczne pod ciśnieniem do 150 barów.
W silniku 1.0 Ecoboost znajduje się również turbosprężarka, chociaż obecny jest również typ atmosferyczny. Turbosprężarka firmy Continental ma niską bezwładność i może obracać się z prędkością do 260 000 obr. Posiada system chłodzenia cieczą, który działa nawet po zatrzymaniu silnika dzięki oddzielnej pompie elektrycznej.
Specyfikacja
Charakterystyka | Parametr |
---|---|
Pojemność silnika, cc | 998 |
Moc maksymalna, KM | 85 – 155 |
Maksymalny moment obrotowy, Nm (kgm) przy obr/min | 170 (17) / 3500, 170 (17) / 3900, 170 (17) / 4000, 170 (17) / 4500, 180 (18) / 5000, 200 (20) / 5000, 210 (21) / 5000, 240 (24) / 5000 |
Zużycie paliwa, l/100 km | 4,5 – 6,5 |
Typ silnika | Row, 3-cylindrowy |
Dodatkowe informacje o silniku | DOHC, Ti-VCT |
Moc maksymalna, KM (kW) przy obr/min | 85 (63) / 6000, 95 (70) / 6000, 100 (74) / 6500, 125 (92) / 6000, 125 (92) / 6350, 140 (103) / 6000, 155 (114) / 6000 |
Stopień sprężania | 10,5 – 12,3 |
Średnica cylindra, mm | 71,9 |
Skok tłoka, mm | 82 |
Doładowanie | Turbina |
Emisja CO2, g/km | 97 – 118 |
Układ chłodzenia, l | 4,5 – 5,8 |
Układ smarowania silnika, l | 4,6 |
Liczba zaworów na cylinder | 4 |
1-litrowy Ecoboost zaczął wyposażać samochody Forda w drugiej połowie 2011 roku. Początkowo silnik ten był stosowany w modelach Focus i C-Max, a po pewnym czasie w Fiesta, B-Max, Ecosport, Mondeo, a także we wszystkich modelach Transit (Connect, Courier, Custom). Dzięki turbosprężarce silnik ten może rozwijać moc 100 lub 125 KM, ale istnieje również wersja 140-konna – jest ona mniej powszechna. W wersji atmosferycznej cylindry te są w stanie wytworzyć tylko 65 lub 80 KM.
Niezawodność silnika 1.0 Ecoboost
Silnik ten trzykrotnie został uznany za najlepszy silnik roku wśród silników o pojemności do jednego litra. Jednak nawet tak znaczące uznanie nie gwarantuje, że silnik ten jest idealną opcją. Co więcej, w latach następujących po jego prezentacji, silnik ten był często wymieniany i zwracany z powodu awarii.
Przegrzewanie
Głównym problemem związanym z tym silnikiem jest przegrzewanie, które występuje, gdy płyn niezamarzający wycieka z wkładu turbosprężarki.
Zazwyczaj problem ten występował w modelach wyprodukowanych w latach 2011-2-13. Usterka została wykryta przez nabywców samochodów w trakcie eksploatacji, co doprowadziło do konieczności wymiany silnika w centrum serwisowym. Tylko modele, w których cienka rurka jest wzmocniona i ma większą wytrzymałość, miały szczęście.
Płyn niezamarzający wycieka w przypadku pęknięcia zbiornika wyrównawczego. Zbiorniki wyrównawcze w samochodach Ford zawsze były krótkotrwałe. Jednak od tego czasu firma zmieniła korek zbiornika wyrównawczego na bardziej nowoczesny (5193938).
Termostat
Termostaty w silniku 1.0 Ecoboost rzadko powodują przegrzanie silnika. Zazwyczaj termostat zapobiega szybkiemu nagrzewaniu się silnika i nie osiąga limitu temperatury. Jeden termostat znajduje się z tyłu głowicy cylindrów w plastikowym rozdzielaczu, a drugi w bloku cylindrów po stronie kolektora wydechowego.
Turbosprężarka
Turbosprężarki Continental do litrowych silników Ecoboost 100 KM i 125 KM mogą mieć różne numery katalogowe – należy na to zwrócić uwagę w salonie.
Takie turbosprężarki nie mają problemów z wydajnością wału. Większość kierowców wymienia olej przy przebiegu 10 000 km, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie silnika. Jednak nawet turbosprężarki Continental od czasu do czasu wymagają diagnostyki i napraw.
W ciągu pierwszych kilku miesięcy użytkowania niektóre silniki miały niewystarczające ciśnienie doładowania i z tego powodu można było usłyszeć metaliczny dźwięk. Dźwięk ten pochodził z płytki zaworu nadmiarowego. Aby usunąć hałas, konieczna była wymiana płytki zaworu obejściowego.
Prawe mocowanie silnika
Niestety, prawe mocowanie silnika kompaktowego silnika litrowego nie ma nieograniczonych zasobów. Jego amortyzator ulega zniszczeniu po 100 000-150 000 km, a następnie wibracje silnika przenoszą się na nadwozie.
Pęknięcie głowicy cylindrów na styku z kołnierzem tłumika
Większość nabywców samochodów z silnikiem 1.0 Ecoboost boryka się z pęknięciem na kanale wydechowym. Połączenie rozwarstwia się z powodu słabego przejścia katalizatora i przegrzania w kanale wydechowym. Co ciekawe, pęknięcie nie ma żadnych zewnętrznych objawów i można je wykryć dopiero po zdjęciu głowicy cylindrów w celu zdiagnozowania innych uszkodzeń powstałych w wyniku przegrzania.
Wysokociśnieniowa pompa paliwa
Wysokociśnieniowa pompa paliwa znajduje się z tyłu na wałku rozrządu zaworów wydechowych i jest napędzana przez potrójną krzywkę. Pomiędzy krzywką a tłoczyskiem pompy paliwa znajduje się popychacz. Podobny system zastosowano w silnikach FSI / TFSI z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Oczywiście prowadzi to do tych samych usterek: popychacz okresowo ociera się całkowicie i zapada. Najpierw silnik traci moc, a następnie metalowe wióry zakłócają pary cierne silnika. Taki problem w silnikach Ecoboost występuje dość rzadko, ale należy go regularnie diagnozować, zapobiegając wystąpieniu usterki.
Odkształcenie pokrywy zaworów
Plastikowa pokrywa zaworów nie zawsze wytrzymuje wzrost temperatury silnika. Przegrzanie powoduje jej deformację, co prowadzi do wycieku oleju. W takiej sytuacji właściciel będzie musiał wymienić zdeformowaną pokrywę zaworów. Podczas wymiany pokrywy zaworów należy wziąć pod uwagę stan paska rozrządu. Przyglądając się bliżej jego kondycji, można dojść do wniosku, że nadszedł czas na jego wymianę.
Specyficzne cechy mechanizmu rozrządu
Układ rozrządu silnika 1.0 Ecoboost nie jest wyposażony w hydrokompensatory. Luz termiczny należy sprawdzić po przejechaniu 240 000 km. Zawory nie są regulowane w najwygodniejszy sposób – za pomocą popychaczy tarowych.
Trzpienie zaworów wydechowych są wypełnione sodem, aby lepiej odprowadzać ciepło.
Mieszanie płynu niezamarzającego z olejem
Przed 2015 rokiem z silnika 1.0 Ecoboost często wyciekał płyn chłodzący.
Wyciek następował wzdłuż szczeliny w stopowej pokrywie paska rozrządu, gdzie znajduje się ogon uszczelki kanału układu chłodzenia. Aby pozbyć się tego problemu, firma zaczęła produkować uszczelkę bez ogona, a szczelina w pokrywie rozrządu została pokryta szczeliwem.
W silnikach Ecoboost w 2015 r. szczelina pod ogonem została wyeliminowana.
Zawory zmiany faz
Zawory elektromagnetyczne sterujące przesuwnikami fazowymi znajdują się na pokrywie rozrządu.
Pasek rozrządu
Pasek rozrządu, dzięki smarowaniu olejem, powinien być w stanie pracować przez 10 lat lub 200 000 kilometrów, przynajmniej tak twierdzi producent. Ale czy rzeczywiście tak jest? Z reguły należy go wymieniać co pięć lat. W krajach WNP zwyczajowo wymienia się pasek co 120 000 km. Jak pokazuje praktyka, po 5 latach tworzą się na nim pęknięcia, które mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń. Ponadto olej nie chroni paska przed ścieraniem i kurzem.
Przed wymianą paska rozrządu konieczne jest zamocowanie wałków rozrządu za pomocą specjalnych zacisków i zablokowanie wału korbowego.
Powłoka głowicy
Ten kompaktowy silnik ma wysokie obciążenie termiczne i wysoką temperaturę, ponieważ oszczędza zasoby. Jednak nawet niewielki wzrost temperatury może prowadzić do negatywnych skutków. Niejednokrotnie litrowe Ecoboosty były wysyłane do centrów serwisowych z powodu pojawienia się gazu w zbiorniku wyrównawczym, zmniejszonej kompresji, aw rezultacie przegrzania. „Przepalone” uszczelki głowicy cylindrów, deformacja głowic, a nawet uszkodzony żeliwny blok w miejscu wycieku gazu z cylindrów – to dość częsty problem silnika Forda.
Okresowo w silnikach 1.0 Ecoboost stwierdzano wyciek oleju przez uszczelkę głowicy cylindrów w górnej części wymiennika ciepła. Wyciek nie był krytyczny i nie spowodował poważnych konsekwencji, ale pogorszył wygląd nowego silnika.
Pompa oleju
Dość często w silnikach Ford 1.0 Ecoboost można spotkać się z usterką dotyczącą ciśnienia oleju. W takim przypadku należy natychmiast zwrócić uwagę na problem i przestać korzystać z silnika, jeśli zauważymy, że czerwona kontrolka oleju na panelu świeci się podczas jazdy.
Ale dlaczego tak się dzieje? Dzieje się tak, gdy produkty zużycia paska rozrządu dostaną się do wlotu oleju! Jak wspomniano, mimo że pasek rozrządu jest smarowany olejem, nadal podlega dość dużemu tarciu. Gdyby pasek był odizolowany od skrzyni korbowej, można by uniknąć tej sytuacji. W Ecoboost pył z paska wlatuje do miski olejowej i tworzy tam grubą warstwę, a następnie dostaje się do wlotu oleju i ten ostatni zostaje zatkany.
Ponadto niektórzy właściciele samochodów spotkali się z sytuacją, w której pompa oleju zacięła się, a następnie zerwały się zęby paska jej napędu. Można to jednak przetrwać i nie martwić się tak bardzo, jak zatarciem silnika.
Nienaprawialny silnik
Części zamienne grupy cylinder-tłok i mechanizmu korbowo-tłokowego nie są ogólnodostępne. W katalogach można znaleźć cały blok cylindrów jako zespół. Należy zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z instrukcją nie wolno odkręcać wsporników wału korbowego. Według producenta po samodzielnym montażu nie będzie można prawidłowo ustawić luzów. Jednak wiele osób nadal nie stosuje się do instrukcji i znajduje nowe tłoki i inne niezbędne części w sklepach.
0 Comments