Popularna niemiecka marka Opel Vectra C i szwedzki sportowy sedan Saab 9-3 zostały opracowane na jednej platformie. Układy napędowe obu pojazdów są identyczne. Każdy pojazd jest wyposażony w silnik opracowany przez GM i niezwiązany ze szwedzką firmą samochodową. Układ napędowy jest wyposażony w mocną i niezawodną turbinę.

Silnik Opla i Saaba bazuje na układzie napędowym C20LET z 1987 roku. Twórcą tego legendarnego silnika jest niemiecki inżynier Fritz Indra. Następnie projektant pracował jako dyrektor wykonawczy ds. zaawansowanego rozwoju w GM w Detroit i zajmował to stanowisko w latach 1997-2005.

Silnik B207 ma generalnie niemieckie korzenie, chociaż jest montowany w Saabie. Jego pełny odpowiednik dla Opla Vectry C nosi oznaczenie Z20NET. Atmosferyczna jednostka napędowa ma pojemność 2,2 litra. Blok cylindrów jest wykonany ze stopu aluminium, tuleje są wytapiane z żeliwa. Napęd rozrządu jest typu łańcuchowego, silnik jest wykonany bez przesuwników fazowych. Szczególną cechą silnika jest obecność dwóch wałków wyrównoważających z oddzielnym łańcuchem. Prostota i niezawodność tego silnika wyróżniają go spośród wielu analogów. Jednostka praktycznie nie sprawia problemów, nawet w porównaniu z oryginalnym modelem. Jednocześnie projektantom nadal nie udało się uniknąć minusów.

Specyfikacje silnika Saab B207E 2.0 turbo

Charakterystyka Wartość
Dokładna objętość 1998 cm³
System zasilania Wtrysk rozproszony
Moc 150 KM
Moment obrotowy 240 Nm
Blok cylindrów Aluminiowy, rzędowy 4-cylindrowy (R4)
Głowica cylindra Aluminiowa, 16 zaworów
Średnica cylindra 86 mm
Skok tłoka 86 mm
Stopień sprężania 9,5
Silnik (silnik spalinowy) Intercooler
Hydrokompensatory Tak
Rozrząd skrzyni biegów Łańcuch
Regulator zapłonu Nie
Doładowanie Garrett GT2052S*
Jakiego oleju użyć 5,7 litra, 5W-30
Klasa ekologiczna Euro 4/5
Przykładowa żywotność 300 000 km
Uwaga dotycząca turbiny Wymieniona w 2006 r. na MHI TD04-11TK

Główne problemy silników B207E/Z20NET

Silnik B207E/Z20NET dla Vectry i Saaba 9-3

Istnieje kilka modyfikacji tych jednostek napędowych. Najmocniejszy jest model o mocy 210 KM. Zmiana firmware i turbiny zmniejszyła moc silnika do 150 KM, wersja pośrednia ma moc 170 KM. Mechanicy centrów serwisowych odnotowują podobne problemy z silnikami.

Problemy z przepustnicą

Zatarcie przepustnicy w B207E/Z20NET jest wyraźnie zauważalne. W większości przypadków trakcja silnika jest zmniejszona, występuje niestabilność obrotów, a po wciśnięciu pedału gazu wyraźnie widoczna jest przerwa. Oczywistym objawem problemów z klapą jest wzrost zużycia paliwa. Standardową opcją eliminacji usterek jest czyszczenie przepustnicy. Jeśli operacja nie przyniesie pozytywnych rezultatów, konieczna jest wymiana części.

Awaria pompy benzynowej

W przypadku jednostek napędowych B207E/Z20NET zagrożeniem jest awaria pompy benzynowej. W przypadku stosowania paliwa niskiej jakości silnik pompy benzynowej może się zepsuć lub w sitku wlotowym mogą gromadzić się zanieczyszczenia. W okresie letnim awarie te są wyraźnie widoczne poprzez brak dynamiki, spontaniczne zatrzymanie silnika w czasie upałów.

Awaria czujnika położenia wału korbowego

Jednym ze słabych punktów jednostki napędowej B207E/Z20NET jest czujnik położenia wału korbowego. Ma on krótką żywotność i może ulec awarii w najbardziej nieodpowiednim momencie. W takim przypadku samochód odmawia uruchomienia lub gaśnie podczas jazdy. Wymiana czujnika nie powoduje trudności i jest wykonywana w dowolnym warsztacie.

Elektroniczna jednostka sterująca – diagnostyka i wymiana

Kolejnym słabym punktem B207E/Z20NET jest ECU. Elektronika nie jest zamontowana w najkorzystniejszym miejscu pod maską, jest stale narażona na wysokie temperatury i bardzo się nagrzewa. Standardowa żywotność ECU nie przekracza 250 tysięcy kilometrów przebiegu. Konieczność wymiany modułu można rozpoznać po słabej wydajności wtryskiwaczy, trojanie silnika, nagłych zatrzymaniach silnika, zbyt jasnym dymie spalin. Naprawa ECU jest niemożliwa, konieczna jest jego wymiana na podobny nowy lub używany moduł, a także ponowne flashowanie przed instalacją.

Awarie zaworu odpowietrzającego skrzynię korbową

Zawór wentylacyjny znajduje się w kolektorze wydechowym. Awaria zaworu automatycznie powoduje przepływ gazów ze skrzyni korbowej w obu kierunkach. Trakcja zostaje utracona, samochód płynnie reaguje na pedał gazu. Często rejestrowane są wycieki oleju spod uszczelki pompy próżniowej. Czasami na wlocie pojawiają się osady oleju. Wymiana zaworu pozwala wyeliminować problem i przywrócić pierwotną charakterystykę jednostki napędowej.

Problemy z turbiną

Silnik B207E/Z20NET dla Vectry i Saaba 9-3

Silnik B207E do Saaba wyposażony jest w turbiny dwóch producentów. Możliwe opcje: jednostka od Mitsubishi lub analog od Garret. Produkty pierwszego typu są instalowane na silnikach o mocy 210 koni mechanicznych. Marka turbiny to Mitsubishi TD04-14T. W silnikach o mocy 150 i 170 koni mechanicznych wyprodukowanych po 2006 roku zainstalowana jest turbina Mitsubishi TD04-11TK. We wcześniejszych modelach stosowany był sprzęt Garret GT2052.

W razie potrzeby silniki o mocy 150 i 170 KM można wyposażyć w zaawansowaną turbinę firmy Aero, aby zwiększyć moc silnika do 210 KM. Będzie to również wymagało ponownego flashowania jednostki sterującej. Każda z tych turbin jest wyposażona w zawory obejściowe, które upuszczają nadmiar ciśnienia podczas zamykania klapy. Taka konstrukcja ma wady, utrata mocy wynika właśnie z niedopompowania turbiny na zaworach.

Gumowa membrana w siłowniku zaworu obejściowego może w niektórych przypadkach ulec rozerwaniu. Jeśli w samochodzie zainstalowana jest turbina Mitsubishi, można kupić oryginalny zestaw naprawczy i przywrócić wydajność urządzenia. Turbiny Garret są mniej naprawialne, oryginalny zawór można kupić tylko jako zespół. Jednocześnie można wymienić membranę za pomocą zestawu naprawczego do Volvo. Niektórym rzemieślnikom udaje się zainstalować obejście Mitsubishi na Garret lub przywrócić rozdartą membranę.

Inną przyczyną niedopompowania turbiny może być uszkodzenie zaworu elektro-próżniowego. W rezultacie bypass staje się niekontrolowany. Oczywistym objawem jest wzrost przyczepności natychmiast po uruchomieniu silnika. Awarie przekaźnika prędkości wentylatora mogą również powodować niedodmuchiwanie.

Problemy z łańcuchem rozrządu skrzyni biegów

Standardowa żywotność napędu łańcucha rozrządu i balanserów wynosi około 200 000 kilometrów przebiegu.

Stukanie, grzechotanie i brzęczenie są wyraźnymi oznakami awarii urządzenia. Objawiają się one przy zimnym rozruchu jednostki napędowej. Jeśli łańcuch rozrządu nie zostanie wymieniony na czas, zaczynają pojawiać się metalowe wióry. Konsekwencje wyrażają się w zarysowaniach na tulejach i zatykaniu kanałów olejowych. Najbardziej nieprzyjemna sytuacja występuje z powodu przeskoczenia rozciągniętego łańcucha, w wyniku czego zawory są wygięte, silnik wymaga poważnych napraw.

Koszt wymiany 2 łańcuchów, napinacza, kół zębatych i szczęk wymaga znacznych nakładów finansowych. Dlatego należy stale monitorować stan i pracę silników B207E/Z20NET.

Categories: Saab

0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *